Už žiari kúzelné svetlo

Na jeseň, 9. novembra príde do slovenských kín animovaný film o unikátnom hrdinovi, jedenásťročnom Tonkovi, ktorý má jedinečnú vlastnosť – od narodenia svieti. Všetok čas trávi doma vo svojom vankúšovom bunkri a tajne sníva o tom, že bude mať kamaráta. Pár dní pred Vianocami sa do jeho domu nasťahuje tajuplná Slávka, ktorá mu obráti svet naruby. Spolu sa vydávajú na dobrodružné pátranie po pôvode záhadných chumáčikov tmy, ktoré vysávajú z ich domu slnečný svit.

V slovenskom znení sa v rozprávke objaví Juraj Kemka v úlohe Tatinka Šímu, Petra Polnišová ako Maminka Šímová, ďalším postavám prepožičali svoj hlas Soňa Norisová, Peter Bebjak či Zuzana Kronerová. Spolu s filmom vyjde aj rovnomenná kniha od autorky filmu a víťazky Magnesia litera 2023 za literatúru pre deti a mládež Jany Šrámkovej s ilustráciami Filipa Pošivača.

Film Tonko, Slávka a kúzelné svetlo, mal svetovú premiéru na 63. ročníku Zlínskeho filmového festivalu, najstaršieho festivalu pre deti a mládež na svete. Slovenskú premiéru mal v rámci medzinárodného filmového festivalu Cinematik. Do slovenských kín ho 9. novembra prinesie distribučná spoločnosť Continental film. Vydavateľstvo Brak prinesie slovenské znenie rovnomennej rozprávkovej knihy.