Vianoce 2017 (#3): Taký skoro obyčajný kult

Osud vianočných filmov býva spečatený údelom, pre ktorý sú nakrúcané. Na Vianoce majú premiéru v kinách, o pol roka vyjdú na DVD a Blu ray, takže v strede horúceho leta si ich nikto nevšime a siaha sa po nich väčšinou opäť v čase Vianoc. Potom sú vianočné filmové klasiky, bez ktorých si nevieme Vianoce už ani predstaviť. Filmy z tej prvej kategórie by chceli medzi ne patriť, ale málokedy sa im to podarí. No a ešte vianočné hudobné albumy. Kto ho nemá, akoby ani nebol spevák. Okrem klasických vianočných kompilácií si každý rok do svojej diskografie vianočný album zaradí nejaký ten interpret. Každý pondelok, až do Vianoc si predstavíme jeden vianočný titul, ktorý stojí za pozornosť…

Anděl Páně je nádhernou ukážkou toho, že i v porevolučnej dobe niektorí tvorcovia dokážu nakrútiť rozprávku, ktorá sa stane kultom. Keď mal prvý film v roku 2005 premiéru, zrejme nikto nepočítal s tým, aký osud ho postihne. Veľmi rýchlo sa zaradil medzi vianočné kulty ako Tři oříšky pro popelku, či Perinbaba a každoročne trhá rekordy v sledovanosti počas vianočných sviatkov.

Jeho čaro spočíva vo veľmi prirodzenom prepojení nebeského a ľudského sveta. Všetci máme predstavu o tom, ako to funguje v Nebi. Samozrejme, každý si to predstavuje inak, ale základné línie sú úplne rovnaké. A z tých čerpajú i tvorcovia rozprávky, ktorí nás berú do nebeského sveta, v ktorom dominuje Ježiško, Panna Mária, Pán Boh, apoštolovia, anjeli, ale tiež čerti.

A pôsobí až neuveriteľne obyčajne príbeh postavený na tom, že jeden z anjelov v Nebi čosi vyvedie a je nutné, aby išiel na Zem a svoju chybu napravil. A práve v tej obyčajnosti je to neuveriteľné čaro, ktorým táto rozprávka disponuje. V skratke je to téma, s ktorou sa nepochybne stretol každý z nás. Niekto ju berie ako súčasť života, niekto sa jej venuje až ortodoxne a Jiří Strach dokázal s nadhľadom a veľmi sympatickým humorom vyrobiť niečo, čo nádherne spája obe tieto skupiny prostredníctvom rozprávkového príbehu, bez ktorého si odrazu nevieme predstaviť vianočné sviatky.

Ďalšou devízou je herecké obsadenie. Dostať do jedného filmu také veličiny ako Ivan Trojan, Jiři Dvořák, Jiří Bartoška Josef Somr, Jana Hlaváčová, Jiřina Jirásková, Veronika Žilková, či mladšiu generáciu zastúpenú Aňou Geislerovou, či Klárou Issovou, to je nebeský zázrak sám o sebe. Absolútnym prekvapením je účasť Gabriely Osvaldovej v úlohe Archanjela Gabriela. Osvaldová je známa skôr ako autorka geniálnych textov piesní, málokto už vie, že je vyštudovaná herečka, ktorá však hereckých úloh dostáva oveľa menej, než si zaslúži. Jej part v tomto filme je malý, ale výrazný.

V remastrovanej podobe vyšiel Anděl Páně tento rok po prvý raz aj na Blu ray v distribúcii spoločnosti Magic Box. Žiaľ, po technickej stránke sa dalo urobiť určite viac a aj vizuálny zážitok mohol byť na Blu ray oveľa väčší. Na disku je iba film, bez akýchkoľvek priložených bonusov.

Pavol Božík
80%

Réžia: Jiří Strach
Hrajú: Ivan Trojan, Jiři Dvořák, Jiří Bartoška Josef Somr, Jana Hlaváčová, Jiřina Jirásková, Veronika Žilková, Aňa Geilslerová, Klára Issová, Gabriela Osvaldová

Žáner: Rozprávka
Rok výroby: 2005
Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2017
Formát: Blu ray
Celková dĺžka: 94 minút
Jazyková verzia: česká (DTS-HD Master Audio 2.0 / DTS-HD Master Audio 5.0)
Titulky: české pre sluchovo postihnutých, anglické