Kvarteto Pauhofová – Lišková – Norisová – Marcinková funguje aj v celovečeráku

Že medzi nimi funguje filmová chémia dokázali Táňa Pauhofová, Antónia Lišková, Zuzana Norisová a Gabriela Marcinková už v televíznej minisérii Milenky. Avšak na druhej strane sa hovorí, že dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš. Aj napriek tomuto porekadlu bolo použitie rovnakej štvorice herečiek v hlavnej úlohe celovečerného filmu prinajmenšom prezieravé. Aj keď v prvom rade všetci očakávali filmové finále Mileniek, ktoré sa samozrejme nekoná.

A potom je tu paralela s rovnomenným filmom Garryho Marshalla z roku 2011. Spomínate si? Taká Láska nebeská na silvestrovský spôsob. Niekoľko osudov sa pretne v jeden deň, v jednom meste (New York) a na konci má každý s každým niečo spoločné. Tieto minipríbehové skladačky spojené do celovečerného filmu sa napokon u diváka stretávajú s veľkou obľubou, pretože v podstate v nich o nič nejde a predsa sa v nich niečo udeje, netreba pri nich príliš veľa rozmýšľať a v konečnom dôsledku dospejú do šťastného finále, po ktorom si divák zvyčajne umyje zuby a ide spokojne spať bez toho, aby na film na druhý deň čo i len pomyslel, no o pol roka sa k nemu pri televíznej repríze rád vráti.

Koncepcia slovenského Šťastného nového roku je trochu iná, je to síce romantická komédia, ktorá sa odohráva v čase od najkrajších sviatkov roka až po jeho finále, divák v ňom nájde zopár náhodných no nechcených stretnutí, niekoľko náhodných a napokon chcených stretnutí, veľa vtipných momentov a výsledok je rovnaký. Na konci do seba všetko parádne zapadne, umyjete si zuby a idete spať. Chcete relax (nielen) na koniec roka? Šťastný nový rok je to pravé orechové!

Láska má veľa podôb a nakoniec si nájde každého. Sviatočná romantická komédia sa odohráva v rozprávkovo zasnežených Vysokých Tatrách, kde sa na jednom mieste zíde partia kamarátok, ich blízki i úplní cudzinci. A každý z nich má svoj vlastný príbeh. Počas niekoľkých dní bude niekto z nich čeliť predovšetkým trapasom, iný zas životným výzvam a ďalší bývalým či naopak budúcim láskam. Na všetkých bez rozdielu ale čaká rad romantických a komických situácií a jedno veľké prekvapenie.

Jakub Kroner už neraz dokázal, že byť súčasťou umeleckej rodiny naozaj môže znamenať, že jablko nepadá ďaleko od stromu. Sedieť na režisérskej stoličke mu svedčí, zvlášť preto, že má oko, ktoré akoby videlo do divákovej duše a dokáže presne dekódovať jeho potreby. A ak v súčasnosti naozaj platí, že relax v podobe hodiny a pol ničnerobenia, nulového premýšľania a príjemnej zábavy môže byť parádna terapia na utrápenú dobu, tak Kronerovci prichádzajú s oveľa účinnejším liekom, než vakcína z ktoréhokoľvek kúta sveta.

Mňa ten film jednoducho bavil a mám z toho dvojnásobnú radosť, pretože som mu, poviem to úprimne, neveril. Neveril som tomu, že štvorica hlavných hrdiniek z obľúbeného seriálu zafunguje i v celovečernom filme a predsa, ide to. Pauhofová je pani herečka, ktorá zahrá všetko a aj z ničoho urobí umenie (nemyslím konkrétne tento film), Liškovú robí neskutočne sexi ten jej taliansko – slovenský prízvuk, Norisová je zas rodená komička a Marcinková je… Marcinková a iná už nebude. Podstatné je, že dohromady im to funguje excelentne, dokážu si absolútne prirodzene nahrať na smeč a diváka okamžite získať na svoju stranu.

A funguje im to aj preto, že dámske garde výrazne dopĺňa Emília Vášaryová, ale hlavne páni. A budem ešte špecifickejší – českí páni, pretože práve Jiří BartoškaJakub Prachař dávajú filmu Šťastný nový roknonšalantnú esenciu, pričom Bartoška doslova a Prachař pretože je to Prachař, hoci v tomto prípade je to myslené celkom opačne, ako v prípade Marcinkovej. Slovenskí herci? Zostava MaštalírKoleníkMajeský zrejme k obrazovkám pritiahne ženy na oboch stranách rieky Moravy, ženy všetkých vekových kategórií. No dobre, na rovinu! V niektorých prípadoch mi štylizácia do úloh najväčšieho lámača ženských sŕdc až niekam za tretiu čiernu dieru v neviem ktorej galaxii jednoducho nesedí.

Musím však skonštatovať, že celkovo má Šťastný nový rok niečo do seba. Zvlášť, ak si chce divák oddýchnuť. Niekto možno povie, že je to film zbytočný a o ničom. Možno je, aj keď osobne si to nemyslím, pretože scenár je síce jednoduchý, ale dáva zmysel, nič mi v ňom neprekážalo, i napriek tomu, že takmer od začiatku divák vie, ako sa to skončí. Ale o to tu ide. Vypnúť sa a oddýchnuť si. A ak potom ostane aj dobrý pocit, tak je to výhra. A po tomto filme dobrý pocit ostáva. Navyše film výborne funguje aj ako luxusná reklama na krásy Slovenska.

V kinách sa film objavil zhruba pred rokom a po náročnom roku si vyslúžil status najočakávanejšieho slovenského filmu na DVD, či na televíznych obrazovkách. Oboje nastalo temer totožne. Práve v týchto dňoch sa hrdinovia romantického príbehu objavujú na obrazovkách televízie vysielajúcej z bratislavskej Koliby. Toto nepremeškáte, ak vyskúšate ponuku Lepšia.TV, ktorá za naozaj romantický poplatok prináša množstvo výhod, nech ste kdekoľvek na svete. Ak vás nebavia televízne reklamy, siahnite po DVD s filmom, kde k nerušenému sledovaniu stačí naozaj iba zopár dobre voňajúcich vianočných koláčov. Šťastné a veselé, priatelia!

Pavol Božík
70%

Réžia: Jakub Kroner
Hrajú: Táňa Pauhofová, Emília Vášáryová, Gabriela Marcinková, Antónia Lišková, Zuzana Norisová, Anna Kadeřávková, Karolína Tkáčová, Nina Petrikovičová, Jiří Bartoška, Ján Koleník, Tomáš Maštalír, Jakub Prachař, Marek Majeský, Petr Vaněk