Speváčka Zsuzsa Koncz prichádza do Košíc s netradičným koncertom

S veľkým koncertným programom sa po piatich rokoch vracia do Košíc maďarská spevácka legenda Zsuzsa Koncz. Slávnu speváčku, ktorá sa po rozbehnutí svojej hviezdnej kariéry presadila aj za hranicami rodného Maďarska netreba veľmi predstavovať ani jej slovenským priaznivcom.

Svoju kariéru odštartovala pred takmer 60 rokmi v dnes už kultovej Omege. Od roku 1969, keď vydala debutový album Volt egyszer egy lány jej na konte pribudlo takmer 50 albumov vydaných nielen v Maďarsku, ale aj v zahraničí a hity Amerika, Mama kérlek meséld el nekem, Ha én rózsa volnék, Valahol egy lány, Rohan az idő, Kis herceg očarili celé generácie fanúšikov.

S akými skladbami príde do Košíc? Konkrétne albumy, ani skladby by som nerada prezrádzala, nech je to naozaj prekvapenie. Môžem ale povedať, že to nebude tradičný koncert. Nie náhodou som si vybrala za motto koncertu pieseň od Jánosa Bródyho Bolo to také pekné. Ako napovedá jej názov, výber skladieb bude akousi rekapituláciou mojej kariéry. Zaznie viac starších vecí ako tradične. Časť z nich dostala priestor, lebo majú čo povedať aj v dnešnej dobe a časť preto, že sú jednoducho pekné a sama ich mám veľmi rada. Samozrejme odznejú aj skladby z najnovšieho albumu a obľúbené piesne mojich fanúšikov.

Do miest v zahraničí, v ktorých žije maďarská menšina, prichádza popová diva vždy s radosťou. Spomínajúc na moje predošlé návštevy vášho mesta, v súvislosti s mnohými košickými pamätihodnosťami mi vždy ako prvý napadne Dóm svätej Alžbety, ktorý je nie náhodou považovaný za jednu z najkrajších európskych katedrál.

Pre Zsuzsu Koncz je od začiatku kariéry veľmi dôležitý priamy kontakt s publikom. Od neho dostávam spätnú väzbu, že mám veľa priaznivcov, ktorým sa nielen moje skladby páčia, ale im aj rozumejú. To je to, čo ma drží na pódiu, dáva mi vieru a silu, ako sa spieva v skladbe Gábora Závodyho Navždy nás spája láska a pieseň. Vystupovať pred maďarským obecenstvom žijúcim za hranicami vo mne vždy vyvoláva veľké emócie. Je to taký zvláštny, hrejivý pocit na srdci, keď so mnou spievajú moje skladby. Aj keď nás rozdeľujú hranice, jazyk a dejiny nás spájajú. Je dojemné cítiť túto jednotu. Dúfam, že každý, kto na koncert príde, to tak bude cítiť.

V Košiciach sa Zsuzsa Koncz predstaví vo štvrtok 23. mája 2019 o 20. hodine, v Spoločenskom pavilóne.