Kombinácia elektronickej hudby s mezzosopránom Dagmar Peckovej

Nápad na album The Magical Gallery, obsahujúci skladby inšpirované majstrovskými dielami svetového maliarstva, nosil skladateľ a producent Darek Král v hlave dlhé roky. Chýbalo mu, však to hlavné – jedinečný hlas, ktorý by dokázal v nahrávke vykresliť potrebné emócie. I napriek zdanlivej protichodnosti mu prišla najvhodnejšia kombinácia operného hlasu a elektronickej hudby. Dagmar Pecková bola celému projektu veľmi naklonená.

S Darkom Králom sme sa spoznali v roku 2015 pri spolupráci na árii pre divadelnú inscenáciu v Klicperovom divadle v Hradci Králové. Onedlho na to vznikol nápad na vytvorenie netradičného konceptuálneho albumu. Lákalo ma, mať v repertoári skladby napísané výhradne pre mňa, a to, že ako ich prvá interpretka im budem môcť vtisnúť prvotnú a neodvodenú tvár, hovorí Dagmar Pecková. K projektu boli prizvané i ďalšie osobnosti zo sveta klasickej hudby: harfistka Jana Boušková, violončelistka Zuzana Dostálová, Epoque Quartet a tenor Richard Samek.

Vo výbere obrazov sa autor zameral na prelom 19. a 20. storočia a inšpiroval sa dielami desiatich maliarov, v ktorých tvorbe je jasná nielen fascinácia samotnou maľbou, ale zároveň je zreteľný i sociálny aspekt, ktorý ich ovplyvňoval. Spoločným menovateľom vybraných výtvarných diel je pocit osamelosti, smútku a bolestného osudu, ktorý títo maliari vnímali veľmi citlivo. Preto často zobrazovali ženy na okraji spoločnosti, ženy s pohnutým osudom, a to všetko v majstrovskej podobe, komentoval témy albumu Darek Král, ktorý ďalej ešte upresnil: Album prináša skladby, v ktorých sa nad modernými groovmi a elektronickými nástrojmi vznáša operný hlas Dagmar Peckovej, a ďalším kľúčom k celému konceptu sa stal i nápad spievať jednotlivé skladby v rodnom jazyku daného maliara. Tak sa na albume objavili skladby inšpirované obrazmi majstrov, ako sú Degas, Toulouse-Lautrec, Monet, Manet, Modigliani, Klimt, Schiele, predlohami sa stali tiež plátna Vincenta Van Gogha a Johna Singer Sargenta. O texty skladieb vo francúzštine, v taliančine, nemčine a v češtine sa postarali Luciano Lagazzi, Guillaume Basset, Kate Hamsíková a Radka Stahr.

Album The Magical Gallery, ktorý sa nahrával v prestížnych štúdiách All Senses Production a SONO v zvukovej réžii Štěpána Škocha, vyšiel na CD i vo všetkých digitálnych formátoch.