Viera je ako…

Viera je ako oheň. Dobrý sluha, ale častokrát zlý pán. Veriť v niečo, byť presvedčený, pokiaľ to neohrozuje niekoho ďalšieho, či už v osobnom, alebo celospoločenskom meradle, je v poriadku a častokrát to prináša žiadaný osoh, hoci i vo forme placebo efektu. Niekedy však viera v niečo môže byť tak silná, že to má fatálny dopad. Viera v nadčloveka (a bavíme jednak o tom, že si to niekto o sebe myslí, ale i príliš presvedčená viera v niekoho tam hore) spôsobila niekoľko vojen, položila niekoľko spoločností a doslova zmenila svet.

O tej prvej viere hovorí film Zlom režisérky Roxann Dawson, ktorý bol inšpirovaný skutočnou udalosťou a mnohým rozvíril funkčnosť mozgových závitov na plné obrátky. Je to totiž jeden z tých filmov, pri ktorých aj neveriaci, teda tí, ktorí sú o sebe presvedčení, že zmýšľajú racionálne, začnú na chvíľu zvažovať nad tým, že čo ak… Zvlášť, ak príbeh mladého chlapca Johna priam nabáda k tomu vysloviť tú čarovnú vetu: Boh vykonal zázrak. A hoci divák v podstate dve hodiny aj tak hľadá racionálne vysvetlenie celej udalosti, ktoré napokon hraničí až s myšlienkami o tom, že si filmári kvôli silnejšej dramatickosti, či väčšej návštevnosti dokreslili príbeh podľa svojich požiadaviek, to čo ak, v hlave znie každému jednému.

Keď John, adoptovaný syn Joyce Smith, prepadne prasknutým ľadom jazera v Missouri, každého nad bezvládnym telom opúšťa všetka nádej. Cez pochmúrne predpovede lekárov aj vedcov Joyce nestráca vieru a stane sa inšpiráciou aj pre ostatných, ktorí sa začnú modliť za Johnove uzdravenie. Film je pripomienkou, že viera a láska môžu priniesť vlnu nádeje a niekedy dokonca aj zázrak.

Na rovinu, nikdy som neveril, nikdy som sa nemodlil a nikdy som to nikomu nezazlieval. Je to presne tá forma liečby seba samého, keď je v čo veriť a navyše mať pocit, že to pomáha (a najúžasnejšie je, keď to naozaj zaberie), a možno až klobúk dole, keď sa niekto takto dokáže vysporiadať s vecami a zvlášť, ak tým neohrozuje nikoho iného. Pre mňa to však bolo, ako keby som si namiesto tabletky na bolesť hlavy zobral ružovú lentilku a očakával, že bolesť ustúpi.

Jednoducho placebo. Pre niekoho možno až sektárske. Iný by to zrejme nazval vymývaním mozgov (a pre mňa ako neznaboha to naozaj malo takú tendenciu), ale veľa záleží od toho, ako sa divák k tomu postaví. Absolútne rozumiem tej americkej matke, ktorá nemala vlastné deti a v jedinej sekunde príde o jediné adoptované dieťa, že sa upína k niečomu tam hore a verí v zázrak. A keď napokon prežije to, čo prežila, chápem, že to nazýva zázrakom od Boha.

Záleží teda od diváka, či sa nechá strhnúť motivačnou prednáškou o viere v Boha na americký spôsob, alebo si iba vychutná celkom zaujímavý film, ktorý prináša silný príbeh a vlastne nikoho neuráža. Iste, i mne mnohé veci prišli prehnané, až trápne americké, ale nič to nemení na tom, že som pri Zlome vydržal až do konca, s čím mám častokrát problém práve pri nekresťanských filmoch. Samozrejme, keby som si mal vybrať, tak v tomto segmente by som sa radšej vrátil ku Chatrči (Stuart Hazeldine), ale ani toto nebola strata času.

Spoločnosť Bontonfilm priniesla film Zlom na náš trh vo forme DVDBlu ray, s českým dabingom a nie malou dávkou bonusov. O kvalite obrazu, či zvuku sa naozaj nie je nutné baviť, bonusy majú zrozumiteľnú jazykovú podporu v podobe titulkov.

Pavol Božík
60%

Réžia: Roxann Dawson
Hrajú: Chrissy Metz, Josh Lucas, Topher Grace, Mike Colter, Marcel Ruiz, Dennis Haysbert

Žáner: Dráma podľa skutočnej udalosti
Pôvodný názov: Breakthrough
Rok výroby: 2019 (Svetová premiéra: 17. apríl 2019)
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2019
Formát: DVD, Blu ray
Celková dĺžka: 116 minút
Zvuk: anglický (7.1) český, španielský, portugalský, hindský, poľský, maďarský, turecký, thajský (5.1)
Titulky: české, slovenské, anglické, anglické pre nepočujúcich a 21 ďalších jazykových verzií
Bonusy:
* Pestrá škála zázrakov: Z natáčania filmu Zlom
* Vynechaná scéna
* V pasci ľadovej vody
* Komentár tvorcov
* Galéria