Z džungle do beznádeje

Keď Robin Williams v roku 1995 prvý raz vstúpil prostredníctvom strieborného plátna do hry Jumanji, zrejme ani sám netušil, aký kult z nej urobí. Neuveriteľných dvadsaťdva rokov sa nenašiel nikto, kto by nabral odvahu, aby v hre pokračoval, tak výnimočný to bol projekt. Až v roku 2017 sa režisér Jake Kasdan rozhodol osloviť Dwaynea Johnsona a pozvať do kultovej hry aj s partičkou mladých súčasníkov. A tí aktuálne rozohrali ďalší level hry.

Ďalší level je zároveň podtitul už tretieho Jumanji filmu a zároveň druhým súčasným filmom, na ktorom sa podieľala rovnaká zostava tvorcov ako v roku 2017. Podtitul zároveň naznačuje, že zrejme nepôjde o posledný zo série filmov, ale možno sa ešte nejakého návratu do kultovej hry dočkáme.

V každom prípade sa Jumanji stalo vďaka pôvodnému filmu a jeho nasledovníkovi, ktorý prišiel na plátna kín po viac než dvoch dekádach, generačnou záležitosťou. Film z roku 2017 tak vlastne ani možno nebol myslený ako pokračovanie, ako skôr pocta (remake v pravom slova zmysle to tiež nebol), ktorá sa napokon vďaka úspechu dočkala ďalšieho pokračovania.

V roku 2017 tak do kín zašli aj tí, ktorí chceli vidieť nadväznosť na filmový kult z rokov deväťdesiatych, ako i súčasní mladí diváci, ktorí o filme z roku 1995 zrejme nemali ani len tušenie a naštudovali si ho až dodatočne. Osobne som tá prvá kategória, ktorá film s Robinom Williamsom považuje za kult, na film Jumanji: Vitajte v džungli som išiel zo zvedavosti a Ďalší level som v podstate pretrpel.

Martha, Bethany a Fridge vracajú do hry nájsť Spencera po tom, čo záhadne zmizol. Zisťujú však, že hra sa zmenila a prežiť vo svete Jumanji bude omnoho náročnejšie ako predtým. Pretože Jumanji viac nie je len džungľa, ale aj horúce púšte či zasnežené pohoria s novými, nebezpečnými nástrahami.

Zmysel? Prepáčte, ale ja som ho nenašiel. Ďalší level neprináša absolútne nič nové. Nekompromisne vykráda predchádzajúci film a aj to, čo pred dvoma rokmi fungovalo, tu absolútne nefunguje, pretože každému je míľu dopredu jasné, čo bude nasledovať a ako to skončí.

Isteže, u mňa je ten pocit v prvom rade generačný, ale zrejme, keby som mal dnes dvadsať a počujem o Jumanji prvý raz a pri mojom jedinečne odpudzujúcom vzťahu k Dwayne Johnsonovi, by som sa zrejme ani len nepristavil pri filmovom plagáte.

Ďalší level je niečo pre milovníkov popcornu. Ničím sa nemusíte trápiť, všetko k vám doputuje samo, sem tam po obrazovke prebehne polonahá baba a na konci síce neviete o čom to bolo a čo tým autor chcel povedať, ale napodiv sa cítite príjemne oddýchnuto.

Pre mňa osobne bola vrcholom projekcie účasť Dannyho DeVita, ale ani táto jedna lastovička celú jar nezachráni. Pre nadšencov žánru pripomienka, že film nájdete na DVD, Blu ray4K Ultra HD diskoch v distribúcii spoločnosti Bontonfilm. Od tejto nedele (16. august) film na obrazovky prinesie spoločnosť HBO. Najpohodlnejšie si ho môžeš pozrieť prostredníctvom služby Lepšia.TV, ktorá je dostupná okamžite a aktivovať si ju môžeš kedykoľvek a kdekoľvek. Okrem HBO v nej nájdete viac ako 100 ďalších televíznych programov, netradične dlhý, 30-dňový archív a množstvo ďalších výhod.

Pavol Božík
60%

Réžia: Jake Kasdan
Hrajú: Dwayne Johnson, Kevin Hart, Jack Black, Karen Gillan, Awkwafina, Nick Jonas, Alex Wolff, Morgan Turner, Madison Iseman, Ser’Darius Blain, Danny DeVito, Danny Glover, Rhys Darby, Colin Hanks, Rory McCann

Žáner: Fantasy
Pôvodný názov: Jumanji: The Next Level
Rok výroby: 2019 (13. december 2019)
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2020
Formát: DVD, Blu ray, 4K Ultra HD
Celková dĺžka: 123 minút