Z plánovaného filmu o Dubčekovi bude nakoniec desaťdielny seriál

Množstvo energie, vlastných finančných prostriedkov, ale i nemalé príspevky partnerov a sympatizantov, stovky popísaných listov scenára a veľkolepý projekt o jednej z najväčších osobností našej politickej i spoločenskej histórie – Alexandrovi Dubčekovi. Veľkolepý projekt, ktorý vzniká v strede Európy a tiahne sa naprieč krajinami celej Európy už päť rokov sa stáva takým obrovským, že sa jeho tvorcovia rozhodli namiesto filmu, do ktorého by nebolo možné zakomponovať všetky udalosti, nakrútiť rovno seriál.

Vyrozprávaním jeho života, aj života jeho rodiny, urobíme skôr dobovú fresku takmer celého 20. storočia. Samozrejme, ak to takto pojmeme, bude to výpravný projekt, časovo, realizačne aj finančne mimoriadne náročný, s veľkým počtom postáv, ale aj lokalít, ozrejmujú tvorcovia, že nielen súčasná situácia odďaľuje vznik očakávaného projektu.

Spoločnosť Leca Production do projektu zatiaľ investovala zhruba štvrť milióna eur. Vzhľadom k tomu, že sa rozhodli pôvodný zámer nakrútiť film zmeniť na nakrútenie seriálu, momentálne venujú najviac času hľadaniu informácií, ktoré sa týkajú Dubčeka a jeho rodiny a zháňať ich nie je vždy jednoduché. Otázkou ostávajú i financie. Ekonómovia zhodnotili, že na desaťdielny seriál padne zhruba 20 miliónov eur.

Prebiehajú rokovania doma aj v zahraničí. Záujem potenciálnych medzinárodných partnerov môžu umocniť svetoznáme mená v hereckom obsadení, mladšej i staršej generácie a meno veľkého režiséra, ktorým je Lordan Zafranovič, meno, vedľa ktorého sa lesknú dve nominácie na najprestížnejšie filmové ocenenie Oscar®. Zmluvu na projekt podpísal napríklad Gérard Depardieu. Dátum premiéry si však v súčasnej situácii nikto neodváži ani len naznačiť, no tak tvorcovia, ako i nedočkaví diváci veria, že sa čoskoro dočkajú, i keď blížiace sa nedožité sté narodeniny Alexandra Dubčeka, ktoré si pripomenieme v roku 2021 už týmto projektom osláviť zrejme nestihneme.