Ženská pomsta získala festivalovú cenu vďaka najdlhšiemu diváckemu smiechu

Ženská pomsta (Magic Box Slovakia)

Nová česká filmová komédia Ženská pomsta získava množstvo pozitívnych diváckych reakcií. Najnovším dôkazom je ocenenie, ktoré film získal na 42. ročníku Festivalu filmovej komédie v susednej Českej Republike. O ocenenie súťažilo 12 filmových komédií, medzi nimi Posledná aristokratka, Chlap na střídačku, Ženská na vrchole alebo novinky Štěstí je krásná věc a Ženská pomsta.

Dôležitou kategóriou festivalu je divácka súťaž, v ktorej rozhoduje dĺžka času, počas ktorého sa diváci v kine v priebehu filmu smejú. Všetko sa starostlivo meria a zapisuje a film s najdlhším časovým úsekom smiechu získava cenu divákov Novoměstský hrnec smíchu. To, že ide o snáď najdôležitejšiu cenu nie je treba pripomínať, pretože úspešnosť každej komédie sa viac než názorom odbornej poroty, meria práve reakciami a ohlasmi divákov. Novému filmu Dušana Rapoša sa diváci smiali viac než 27 minút.

Cena divákov je jasným dôkazom, že sa nám podarilo natočiť komédiu, o ktorú je a bude medzi divákmi záujem, komédiu, ktorá v dnešnej neľahkej dobe dokáže ľudí pobaviť a priviezť na iné myšlienky. Na rozdiel od suchárov filmovej kritiky sa ľudia neboja dať najavo, že keď sa im niečo páči, tak sa schuti a od srdca radi zasmejú. Smiech je totiž najlepší liek na všetko a tiež najlepšia pozvánka do kina na Ženskú pomstu, okomentoval víťazstvo producent Petr Šiška.

Cenu si na festivale osobne prevzal režisér Dušan Rapoš: Je to pre náš tvorivo-realizačný tím potvrdenie, že naša práca mala zmysel. Ako kedysi povedal Chaplin: Nie je ťažké ľudí v kine rozplakať, ale je veľmi ťažké ľudí rozosmiať, a sme radi, že sa nám to podarilo.

Nová česká snímka rozpráva príbeh troch žien, ktoré spojí rovnaký osud –  nevera manželov. Film je úsmevným pohľadom na mužskú krízu stredného veku a oslavou ženskej solidarity a priateľstva. U psychoterapeuta doktora Wágnera alias Jakuba Koháka sa náhodou stretnú tri ženy v zrelom veku, ktoré spája rovnaký problém – nevera manželov, ktorým obetovali desiatky rokov života. Rovnaké trápenie ich zblíži a zhodnú sa, že lepšie než drahé sedenie u psychoterapeuta a obaľovanie si nervov čokoládou, bude sladká pomsta, z ktorej sa navyše nepriberá. Spoja sily a pre svojich neverných manželov pripravia skutočné peklo už na zemi.

Herecký koncert rozohrala trojica hlavných postáv Jana Paulová ako tlmočnícka Karla, Mahulena Bočanová alias novinárka Mona a Eva Vejmělková, ktorá stvárnila právničku Sandru. Tri hlavné role mužských neverníkov si zahrali Miroslav Etzler, ktorý sa predstaví ako podnikateľ, Robert Jašków alias akčný herecký hrdina a Petr Rychlý v úlohe politika.