Žiaden pes tu nie je len tak

Veľmi obdivuhodné! Nie preto, že je to doják ako vyšitý a zrejme k nemu spotrebujete nemalú dávku papierových vreckoviek. Ale preto, že nakrútiť film, v ktorom hlavnú úlohu hrá niekoľko psov, musí byť extrémne náročné. Režírovanie zvierat považujú tvorcovia v globále za najťažšiu časť nakrúcania. Keď je pes hlavnou postavou, musí to byť extra náročné.

A to je jeden z dôvodov, pre ktorý si film Psie poslanie zamilujete. W. Bruce Cameron napísal excelentný príbeh oddaného psieho maznáčika, ktorý sa na svet vrátil hneď niekoľkokrát (pretože všetci chlpáči raz prídu do neba). Dojemné a vtipné rozprávanie pripomína, že láska nikdy nezomiera, skutoční priatelia nás neopúšťajú a každé stvorenie má na svete svoje jedinečné poslanie.

Už podľa tejto anotácie nesfilmovateľné a predsa… Ešte aj po čase od vzhliadnutia filmu ma fascinuje ten nápad psích návratov na Zem, aby tu splnili poslanie. Samozrejme, zakaždým v podobe inej rasy a vždy s iným poslaním, ktoré keď splnia, odchádzajú do neba, aby sa mohli opäť vrátiť, a tak stále dookola, až kým…

Psie poslanie je geniálne vymyslený kruh, ktorého príbeh sa točí od začiatku do konca s jediným zámerom, ktorý pochopiteľne nemôžem prezradiť, ale je to neuveriteľne dojemné, krásne a chce sa vám veriť, že to tak naozaj je. Tomuto filmu podľahnú nielen milovníci havkáčov, tento príbeh dostane každého.

Lasse Hallström nakrútil jeden zo svojich ďalších dojáčikov (Láska na kari, Bezpečný prístav, Lososy v Jemene, Pobrežné správy, Čokoláda, Pravidla muštárne), pri ktorých sledovaní mu jeho fanúšikovia doslova zobú z ruky. Nie, nechcem sa ani len zamýšľať nad tým, čím všetkým si museli prejsť hlavní hrdinovia. Vo filme je pár extrémnych scén, ale verím, že v súčasnosti by si nikto nedovolil točiť takýto film, keby mal pes pri tom trpieť. Veríme!!!

Film má úplne prirodzený spád, nič v ňom nevyznieva nasilu, akoby sa to skutočne dialo. Záver je neuveriteľný a neuveriteľne dojemný. Zaujímavé a príjemné je, že Hallström nestavil prvoplánovo na hviezdne mená a túto devízu prenechal štvornohým hercom. Áno, je to tlak na city, ale nepríde mi prvoplánový. Skôr naopak. V podstate od začiatku rátate s tým, že to bude doják a na konci ste spokojní, že to tak bolo.

Psie poslanie vychádza na DVD v distribúcii spoločnosti Magic Box, s českým dabingom, českými a slovenskými titulkami, bez akýchkoľvek bonusov.

Pavol Božík
85%

Réžia: Lasse Hallström
Hrajú: Britt Robertson, Dennis Quaid, Josh Gad, Peggy Lipton, Juliet Rylance, Jonh Ortiz

Žáner: Rodinný
Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2017
Formát: DVD
Celková dĺžka: 96 minút
Jazyková verzia: anglická, česká (DD 5.1)
Titulky: české, slovenské