Ako nájsť masového vraha podľa Davida Finchera

Meno (dnes 55-ročného) Davida Finchera zarezonovalo na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov minulého storočia, netradične, u fanúšikov hudby. Medzi jeho prvé práce v rokoch 1989 a 1990 totiž patrili tri videoklipy pre kráľovnú popu Madonnu (Oh Father, Express Yourself, Vogue). V roku 1992 prichádza Fincher do veľkého filmového sveta a berie si poriadne veľké sústo v podobe réžie tretieho filmu o Votrelcoch. Výsledok je excelentný a mužík dovtedy považovaný skôr za režiséra malých hudobných klipov si získava rešpekt veľkého filmového sveta.

Za štvrťstoročie nakrútil desať filmov. Pre niekoho možno iba desať filmov. Ibaže keď si ten zoznam pozriete, sú to dnes už ikonické záležitosti. Klub bitkárov (Brad Pitt, Edward Norton), Hra (Michael Douglas), Úkryt (Jodie Foster), Podivný prípad Benjamina Buttona (Brad Pitt, Cate Blanchett), Sociálna sieť (Justin Timberlake), Muži, ktorí nenávidia ženy (Daniel Craig), Stratené dievča (Ben Affleck). Pri vyslovení názvu si divák bezpochyby okamžite spomenie na každý jeden z nich.

A potom sú ešte dva, ktoré rovnako zatriasli filmovým svetom a zaslúžia si osobitú pozornosť, keďže nedávno ich spoločnosť Magic Box uviedla späť do života prostredníctvom vydania na Blu ray a tak sa trochu špeciálne povenujeme filmom Sedem a Zodiak a pozrieme sa na to, ako možno dolapiť masového vraha a lá David Fincher.

Sedem
Premiéra: 22. september 1995
V podstate sme mali obrovské šťastie, že bolo šesť rokov po revolúcii a film sme v kinách videli iba pol roka po svetovej premiére. Keby panoval komunizmus, nevideli by sme ho zrejme vôbec. Napriek polročnému oneskoreniu, zaznamenal film ohromujúci ohlas. Nečudo. Tak dokonale vykreovanú psychologickú drámu možno na filmovom plátne vzhliadnuť iba zriedka a Fincher týmto filmom v podstate vyplnil štvorročnú žánrovú dieru, ktorá vznikla po premiére bezkonkurenčných Demmeho mlčiacich jahniat (1991).

Brad Pitt a Morgan Freeman v úlohe detektívov, ktorí sú na stope masového vraha, ktorého obete spája sedem smrteľných hriechov. Fincher berie diváka na strhujúcu dvojhodinovú cestu do pekla, ktorá prináša šokujúce rozuzlenie, ktoré otrasie každou povahou.

Fincherov film Sedem vyšiel na Blu ray už pred dvoma rokmi, dvadsať rokov od premiéry. Nádherne vyčistený, s poriadnou dávkou bonusov, so skvelým zvukom. Som presvedčený, že vo vydaní, ktoré vyšlo začiatkom decembra je totožný disk, ale to vôbec nevadí. To aktuálne vydanie je totiž určené hlavne zberateľom, ktorých srdce nepochybne zaplesá nad výnimočným a nádherným steelbookovým vydaním, ktoré sa hneď po vydaní stalo zberateľkou raritou, keďže pre český a slovenský trh je uvoľnených dohromady iba 300 kusov.

A okrem iného uznávam, že ten film možno sledovať aj desiaty raz, pričom samozrejme veľmi dobre viete, ako to skončí, ale aj tak ho sledujete so zatajeným dychom a obrovským nadšením.

Hrajú: Brad Pitt, Morgan Freeman, Gwyneth Paltrow, Kevin Spacey, R. Lee Ermey, Richard Roundtree, John C. McGinley, Julie Araskog

100%

Zodiak
Premiéra: 2. marec 2007
Tento Fincherov filmársky počin ma v roku 2007 akýmsi spôsobom absolútne obišiel. Netušil som o ňom až do momentu, keď v lete tohto roku začal Magic Box promovať vydanie filmu s režisérskym zostrihom na Blu ray. To sa napokon o pol roka oddialilo, ale výsledok stojí za to.

Zodiac je film inšpirovaný skutočnými udalosťami, o masovom vrahovi, ktorý štyri desaťročia terorizoval obyvateľom San Francisca a okolia. Všetko sa začalo záhadnou šifrou, ktorú neznámy pisateľ rozposlal do redakcií štyroch najväčších novín v štáte. Jeho enormná snaha po publicite privádza policajtov do šialenstva. Napriek množstvu indícií ho nikdy nedokázali dolapiť, v niektorých amerických štátoch prípad dodnes nie je uzavretý. Fincher v takmer trojhodinovom epose sledujú urputnú snahu polície dolapiť páchateľa, ktorý sa vo svojich listoch podpísal pod štyri desiatky vrážd. Dokonale prirodzene pred divákom odkrýva čriepky myslenia záhadného maniaka, na pozadí úpornej policajnej práce. Exceltné spracovanie, ktoré bazíruje na drobnostiach, a tie postupne odkrývajú tento záhadný prípad.

Napriek takmer trom hodinám, budete Zodiaka sledovať so zatajeným dychom. Niet v ňom jediného hluchého miesta. Dokonalá atmosféra šesťdesiatych (a nasledujúcich rokov) fantasticky podkresľuje celkový dojem. Pre mnohých bude zrejme na škodu, že tak obsiahly film s množstvom dátumov a informácií vyšiel iba s českými titulkami a bez dabingu. Ich čítanie totiž diváka oberá o sústredenie. Po technickej stránke (obraz a zvuk) ide tiež o dokonalú záležitosť.

Absolútne skvelá je zásoba bonusového materiálu k danej téme. Ten má neuveriteľné štyri hodiny. Tu však titulky chýbajú úplne (akékoľvek), takže žiaľ, je pre mnohých našincov nezaujímavý. Škoda.

Hrajú: Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo, Anthony Edwards, Robert Downey Jr., Brian Cox, John Carroll Lynch, Richmond Arquette, Chloë Sevigny, John Getz

100%

Pavol Božík