Život pre samoukov

Žiť sa nedá naučiť, každý z nás je v tom len obyčajný samouk. Rovnako ako hlavná hrdinka novej komédie s názvom Život pre samoukov od režisérky Jitky Rudolfovej. Klára (Jana Plodková) je štyridsiatnička, ktorej život pripraví množstvo nečakaných prekvapení. Ona však našťastie všetky svoje problémy aj samu seba berie s nadhľadom a poriadnou dávkou sarkazmu. Film od producentov úspešnej komédie Striedavka vznikol podľa obľúbenej knihy Barbory Šťastnej, Láska pre samoukov. Do slovenských kín prinesie 6. júla 2023 distribučná spoločnosť Bontonfilm a má naštartované na označenie najlepšia letná komédia.

Nový život, noví muži, tak prečo si pripadám ako stará krava? – tak znie anotácia knižnej predlohy a práve irónia a sebairónia hlavnej hrdinky sú aj jedným zo základných kameňov filmu. Kniha Báry Šťastnej sa mi páčila najmä vďaka irónii a celkovému nadhľadu nad životnými situáciami, ktoré v určitom veku zažíva väčšina žien. Vo filmovej verzii sme však museli príbeh trochu zhustiť, takže v ňom v porovnaní s knihou nie je toľko milostných románikov a nápadníkov hlavnej hrdinky Kláry, hovorí režisérka Jitka Rudolfová.

Klára (Jana Plodková) je aj po štyridsiatke v ľúbostných záležitostiach občas rovnako neistá a zmätená ako v osemnástich, akurát už to nevyzerá tak roztomilo. Jej manželstvo sa zo dňa na deň skončí a ona sa opäť ocitne v nepredvídateľnom svete randenia a zoznamovacích trapasov. Popri tom ešte vychováva dve dcéry, snaží sa prežiť životný štýl svojej excentrickej mamy (Zuzana Kronerová), u ktorej nájde prechodné bývanie, a okrem toho jej začne dávať rady do života svojrázna vzťahová koučka, influencerka a trénerka šťastia (Barbora Seidlová). V ďalších úlohách sa predstavia Jaroslav Plesl, David Švehlík, Václav Neužil, Lukáš Příkazký či Simona Babčáková.

Verím, že to bude inteligentná, svieža a vtipná komédia, ktorú stojí za to vidieť. Režisérka Jitka Rudolfová, skvelá Jana Plodková a vlastne aj zvyšok hereckého obsadenia by mali byť zárukou kvality, zamyslel sa počas natáčania David Švehlík, ktorý hrá jedného z nápadníkov hlavnej postavy. Je to film o tom, ako sa na rozchod pozrieť s nadhľadom a s humorom. To je dôležité, lebo humor je liek na všetko, dodáva predstaviteľ Klárinho filmového (ex)manžela Jaroslav Plesl.

Slovo láska z názvu knižnej predlohy tvorcovia vo filme zmenili na život. Je to viac komédia než romantika. Akákoľvek romantika je totiž vo filme vždy nejako prevalcovaná nečakanými okolnosťami, iróniou a sarkazmom hlavnej hrdinky, hovorí o filme režisérka.

Klára je roztržitá, nesebavedomá, ale vtipná. Svoj život má vo veľkej miere naplánovaný, ale dostane sa do situácie, keď jej plány prestanú vychádzať a začne tak trochu tápať, opisuje Jana Plodková svoju postavu.

Jana je herečka, s ktorou je radosť spolupracovať. Okrem toho si myslím, že má značný komediálny talent, ktorý dokáže uplatniť v rozličných situáciách – od veľkých gest až po minimalistické humorné nuansy. Na postavu Kláry sa ideálne hodí, chváli hlavnú predstaviteľku Jitka Rudolfová.