Známi už nie sú neznámi

Táňa Pauhofová, Tomáš Maštalír, Klára Issová, Martin Hofmann a ďalší herci a tvorcovia filmu Známi neznámi sa prvý raz stretli pred verejnosťou, aby sa podelili o svoje bezprostredné dojmy z ukončenia nakrúcania.

Ďuro s Peťou za mnou prišli s nápadom urobiť film, kde netreba stráviť dva-tri roky písaním scenára, ale možno kúpiť jeden zaujímavý, ktorý by sa dal rýchlejšie zrealizovať. Je o siedmich hercoch a nakrúca sa celý v jednom prostredí. Mňa táto idea zaujala, lebo mám rada jednoduché veci. Podarilo sa nám dať dohromady peniaze a fantastický cast, spomína Wanda Adamík Hrycová.

Pre Zuzanu Mariankovú, ktorá má na svojom konte niekoľko úspešných študentských filmov a populárnych televíznych seriálov, ide v žánri celovečerných filmov o režijnú prvotinu. Robilo sa mi veľmi dobre, je to asi výhoda debutovať s niečím, kde sa môžem zamerať na hercov, na scenár, kde nemusím riešiť veľkú výpravu a komparz, hovorí.

Dlhoročnú skúsenosť s ňou má herečka Táňa Pauhofová. So Zuzkou som pracovala ešte ako so študentkou. Je to veľmi citlivý, jemný a vnímavý človek, pracuje v plnom nasadení a nič nenechá len tak. A skvelo sa s ňou diskutuje, opisuje prácu s režisérkou. Vo filme hrá veterinárku Bianku – krehké, veselé a dôverčivé žieňa, ktoré je manželkou taxikára Filipa. Stvárňuje ho Tomáš Měcháček. Český herec zastúpil na poslednú chvíľu Vojtu Koteka, ktorý mal pred začiatkom nakrúcania dopravnú nehodu. Vďaka kolegom a hlavne vďaka Táničke, mojej filmovej partnerke, som sa cítil ako doma, pretože sa o mňa celý čas krásne starala. Všetci ma prijali, aj keď mali náskok v spájaní kolektívu, spomína na prvé dni Měcháček.

Príbeh filmu, ktorý má najviac lokálnych remakov v histórii kinematografie a je zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov, sa z veľkej časti odohráva v domácnosti manželov Dana, Evy a ich dcéry, ktorých hrajú Tomáš Maštalír, Klára Issová a Anna Kadeřávková. Je pravda, že pri takýchto projektoch je dôležité, hlavne ak ide o partnerské dvojice, aby tam fungovala na kameru chémia, bez ohľadu na to, či sú tí herci dobrí alebo nie. Výsledok je ešte hlboko v strižni a môžem sa orientovať len podľa svojich pocitov a môj pocit je taký, že tie dvojice, vôbec tá partia, si sadli a zapasovali do seba, približuje náladu počas nakrúcania Maštalír.

Filmovým partnerom a manželom Petry Polnišovej je český herec Martin Hofmann. Bez právnika Leoša a jeho manželky Karolíny by skupinka priateľov nebola kompletná. Som rád, že som tu bol. Bolo to veľmi milé stretnutie s kolegami, inak to opísať neviem. Bola to taká veľmi profi partia, disciplinovaná. Málo sme sa hnevali, nebol na to čas. To si asi všetci uvedomili, nakoniec aj ja. A dobre sa o nás starali, spomína Hofmann a dodáva: Ten text je inteligentný a nadpriemerný vzhľadom na to, čo človek dostáva čítať. To bol primárny dôvod, prečo som to vzal a sekundárny bol, že som sa prišiel trochu zoznámiť so slovenskou družinou, lebo, prečo nie. Mám z toho radosť a dúfam, že keď to uvidím, ešte z toho budem mať radosť.