Zuzana Kronerová je Baba z ľadu

Zuzana Kronerová a Pavel Nový vo filme Baba z ľadu

Film Baba z ľadu bude otvárať 24. medzinárodný festival filmových klubov Febiofest. V ten istý deň – 2. marca – vstupuje filmová novinka českého režiséra Bohdana Slámu aj do slovenských kín. V príbehu o tom, že nikdy nie je neskoro zobrať osud do vlastných rúk, sa v hlavnej úlohe predstaví slovenská herečka Zuzana Kronerová.

Hana je šesťdesiatnička so zabehnutým stereotypným životom. Ten sa krútil doteraz len okolo synov, neviest a vnúčat. Po stretnutí s Broňom a jej zoznámení sa s otužileckou komunitou začne na svoj život nazerať z iného uhla pohľadu a začne ho postupne meniť. Divoký Broňa, ktorý je totiž absolútnym Haniným opakom, rozvíri a naštrbí jej rodinné vzťahy. Hanina osobná revolúcia je na spadnutie.

Režisér filmu Bohdan Sláma, sa rozhodol love-story šesťdesiatnikov rozohrať na pozadí vody a otužovania. Voda má neuveriteľné očistnú moc, dá sa v nej utopiť trápenie. Keď sa ponoríte do studenej vody, je to ako ocitnúť sa v kozmickom priestore. Živel je neúprosne okolo vás, organizmus sa stiahne do seba. Keď vyleziete, opäť sa roztiahne a vyplavia sa endorfíny, hovorí režisér.

Otužilecký tréning museli pred nakrúcaním absolvovať aj hlavní aktéri – Zuzana Kronerová a Pavel Nový. To, že som sa z najväčšieho zimomrivca stala otužilcom, sa mi zdá neuveriteľné, hovorí Zuzana Kronerová. Režisér Bohdan Sláma dodáva: Aj trénovaný otužilec môže liezť do vody na dobu dlhšiu ako tri minúty, len raz za deň a potom musí mať voľno, aby sa telo zregenerovalo. Aby sme film nakrútili, herci museli ísť do vody dvakrát za deň a dvakrát za sebou, čo bolo dosť náročné aj pre skúsených otužilcov. Pavel Nový to zvládol bravúrne. Zuzana Kronerová je tiež nesmierne statočná. Veľmi o úlohu stála, ale hneď na začiatku hovorila, že je veľmi zimomravá. Potom sa odhodlala vstúpiť do vody a úloha bola jej. Zuzana je pre mňa reprezentantom krehkého a silného ženstva, zároveň má aj komický talent. Keď zistila, že jej otužovanie pomáha, dodalo jej to silu, sebavedomie. Pomohlo jej to fyzicky aj psychicky, doslova omladla.

Slávnostné otvorenie 24. ročníka Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest, a zároveň a vstup filmu do kinodistribúcie, prídu uviesť herečka Zuzana Kronerová a režisér Bohdan Sláma.