Slová obdivu Hane Zagorovej

Autor foto: Anna Kovačič, Zdroj foto: Supraphon

Hana Zagorová, jedna z najväčších hviezd a stálic českej populárnej scény, deväťnásobný Zlatý slávik, držiteľka Diamantovej platne Supraphonu za viac než 10 miliónov predaných zvukových nosičov a členka Siene Slávy hudobných cien Anděl, oslávila tento rok v septembri významné životné jubileum. Pre svojich priaznivcov si ako darček pripravila nový štúdiový album O Lásce, na ktorý jej ponúkli svoje piesne aj o dve generácie mladšie osobnosti popu, rocku a folku. Niektorí z nich sa s odstupom času vyjadrili, čo im na Hane Zagorovej príde inšpiratívne a prečo jej skladbu napísali.

Album Hany Zagorovej O Lásce, ktorý vyšiel tento rok v septembri na CD aj na vinyle, obsahuje okrem iného i pieseň Je tady podzim. Autorom hudby je Jíři Hradl, inak aj klavirista a hráč na klávesové nástroje v skupine Tata Bojs. Text do piesne pridal spevák a frontman Vypsané fixy Márdi. Táto autorská dvojica je zároveň iniciátorom obrazového spracovania skladby. Márdi k tomu dodáva: “Napadlo nám, že by sme mohli dať pani Hane dodatočne k jej okrúhlym narodeninám darček v podobne klipu ku skladbe, ktorú sme pre ňu napísali. Je perfektne naspievaná a dokonale zapadá do obdobia, kedy vyšiel album O lásce. V klipe ho veľmi pekne zachytil režisér Jíři Strnád. Bola to z našej strany trochu partizánska akcia, ale pevne dúfame, že to bude pre Hanu Zagorovú potešujúce prekvapenie. Také, akým každý darček má byť.”

Ondřej Gregor Brzobohatý, ktorý je autorom titulného šansónu O lásce, sa zdôveril: “Zložiť pieseň pre Hanu Zagorovú bola nádherná výzva. Pre mňa v podstatne relatívne jednoduchá úloha, keďže aj mne je šansón veľmi blízky. Určite nie po interpretačnej stránke ale po tej autorskej. Chcel som napísať pieseň o láske, ale takú, v ktorej texte by sa slovo láska neobjavilo. Hanina konečná interpretácia ju napokon aj tak obsahuje, čo je samozrejme jej osobný a slobodný prístup k celkovému vyzneniu obsahu skladby, na ktoré má právo a mne nič iného nezostáva len to s pokorou rešpektovať a obdivovať.”

Michal Hrůza, ktorý je autorom citovej skladby Zasněná, k svojmu motívu zložiť skladbu poznamenal: “Hanu Zagorovú považujem za múdru a skromnú ženu. Veľmi na mňa zapôsobilo, keď sa v roku 1989 postavila proti komunistickému režimu, bez toho aby vedela, ako dlho to bude ešte trvať. Bolo mi cťou pre ňu napísať skladbu.”

Pesničkárka Radůza vznik songu Jako tenkrát glosuje: “Chcela som si spraviť radosť v podobe skladby, ktorá by mi pripomenula moje detstvo a dospievanie, ku ktorému hlas Hany Zagorovej neodmysliteľne patrí. Zároveň som chcela vytvoriť dobrú náladu, ktorú potrebujeme stále. Dnes ako vtedy! A písať pre pani Zagorovú bola veľká výzva a česť, veľmi si vážim, že moju skladbu naspievala. V jej podaní vyznieva milo, pozitívne a radostne.”

Spevák a skladateľ Martin Chodúr napísal hudbu aj text ku skladbe On se vrátí. K spolupráci so speváčkou uviedol: “Keď som sa minulý rok v lete dopočul, že Hanka Zagorová pripravuje nový album, povedal som si, že skúsim šťastie a napíšem jej pieseň. Len čo som Hanke poslal demo nahrávku, nadšene mi volala, že sa jej skladba páči a pýtala sa ma, prečo tak krásnu skladbu nespievam sám. Veľmi ma potešilo, keď povedala, že som presne trafil do jej vkusu. Tiež sa divila, že vo svojom veku som napísal tak zrelý text. To, že spieva moju skladbu práve ona, je pre mňa veľká pocta.”

Textár, režisér a taktiež duchovný otec projektu Kašpárek v rohlíku Dávid Dvořák, ktorý zložil text k šansónovo ladenej skladbe Tygr z hotelu, zaspomínal: “Skladať pre Hanku bolo ako skočiť do plyšového časostroja a vidieť moju maminu v roku 1982 zapínať na piatom poschodí v panelovom dome kazetofón Grunding. Bytom znie Biograf láska a ja si prirábam gumový štupeľ na hokejku Standard. V obývačke lietajú motýle medzi páperím z púpav ako v nejakom neexistujúcom návrate do minulosti a brat búcha mokrou handrovou plienkou do oranžovo plastovej Tatrovky.”