… a nastal Zlom

Keby sa Hans Christian AndersenLucia Šoralová stretli v jednej dobe, predpokladám, že by slávnemu spisovateľovi práve táto speváčka bola múzou k napísaniu Palculienky. Malá, krásna, s veľkým srdcom… Pridal by jej spevácku dokonalosť a hoci by z toho možno bola rozprávka o niečom celkom inom, ikona by bola na svete.

Vždy, keď sa dívam na Luciu Šoralovú mám pocit, že sa pozerám na Palculienku. Stojí na pódiu a napriek tomu, že by sa (obrazne povedané) naozaj zmestila do dlane, je jej plná sála. Milujem jej sólové nahrávky (Zblízka, Púšť, O lásce, cti a kuráži), pretože na nich má Lucia svojich zhruba štyridsaťpäť minút, do ktorých vloží absolútne všetko a poslucháčovi tak zabezpečuje dokonalý zážitok. Jej albumy sú skvosty.

Aké to však bude v spojení so zakladajúcimi členmi pôvodnej skupiny NerezZdeňkom VřešťálomVítom Sázavským? Odpovede prichádzali v postupne dávkovaných a zakaždým vypredaných koncertných vystúpeniach, s ktorými si táto zostava úspešne získavala poslucháčov po celom Slovensku. Pre niekoho možno až prekvapivý úspech napokon celkom logicky vyústil do spoločného albumu.

Ten vyšiel pod názvom Zlomznačka Nerez & Lucia na ňom prináša tucet piesní, o ktoré sa autorsky podelili Zdenek VřešťálLuciou Šoralovou, jedným songom prispel Ondřej Soukup a pribalené je i jedno prekvapenie, ktorému sa budem venovať samostatne. Vřešťál so Šoralovou sú nielen autormi hudby, ale rovnako aj textov. V jednom prípade sa na albume nachádza text Zuzany Navarovej. Tak, ako sa autori podelili pri písaní skladieb, rovnako tak sa delia aj pri ich interpretácii. Na albume sú buď sólové kompozície, alebo duetá.

Zlom je v prvom rade pre Luciu Šoralavú istým odklonom od šansónovej cesty, ktorou sa vyberala pri svojich predchádzajúcich sólových nahrávkach. V kombinácii s Nerezom sa celkom pochopiteľne potýka s pesničkárstvom, či folkom, čo však pre speváčku s takou umeleckou dušou nemôže byť žiaden problém. A naozaj nie je. Skôr mám dojem, že Šoralová mala chuť vyskúšať si niečo iné a Nerez je pre ňu tá správna voľba. Žánrovo pestré, textovo hodnotné. Lucia Šoralová je totiž speváčka, ktorá rada spieva o niečom. A fenomén textov na tejto platni je naozaj neodškriepiteľný. Titulný Zlom je napríklad dokonalou skladačkou rýmov zo slovných hračiek a so silnou myšlienkou (takéto koncepty naozaj milujem).

Po boku umelecky jedinečného Nerezu sa Šoralová cíti ako ryba vo vode. Spieva perfektne a je jedno, či po slovensky, alebo po česky. Je vynikajúca! Dôvodom je fakt, že vie, o čom spieva, že sa vie s pesničkou stotožniť a dokáže sa nastaviť do správnej polohy v každom z ponúkaných žánrov. A tých je na platni požehnane. Od už spomínaného pesničkárstva, či folku, je tu možné nájsť závan rómskej muziky, židovskej muziky, alebo balkánskej muziky.

A práve balkánska Ederlezi je ten pravý zlom. Je to predposledná pieseň na albume a kým k nej poslucháč príde, bude už Zlom milovať desaťkrát. Ale potom príde Ederlezi, pesnička, ktorú poznám z kolaborácie Gorana Bregovića a poľskej speváčky Kayah a… Jednoducho, keď Šoralová spustila spev, prebehol mnou mráz, spadla mi sánka a štyri minúty som ostal v absolútnom tranze. Na celom albume dáva Šoralová zo seba maximum, ale v tomto prípade ide o vrchol a niečo tak výnimočné som už dlho nepočul.

Ak teda ešte stále hľadáme odpoveď na otázku, ako to ladí Lucii Šoralovej v spojení s Nerezom, tak už nie je čo riešiť. Je to kombinácia vskutku excelentná, ktorá prináša veľkolepý hudobný zážitok, plavbu riekou žánrov a hoci je prúd možno trochu pokojný, nechýba mu pár divokých zrázov a na konci nezabudnuteľný dojem z veľkolepej jazdy. Takýchto albumov by malo vychádzať oveľa viac, aby radosť z hudby neumierala. Warner Music vydal Zlom na CD i na vinylovej platni. Práve vinylová platňa v tomto prípade odkrýva všetku noblesu, ktorú táto nahrávka prináša.

Pavol Božík
90%

ZOZNAM SKLADIEB (NEREZ & LUCIA – ZLOM / LP):
Budeme si spolu žít
Vřes
Bosanoha
Ani ohevet otcha
Klec
Vím, že víš
Neleťte, léta
Přístav pro dva
Kytička
Možnože
Ederlezi
Zlom

Vydavateľstvo: Warner Music
Rok vydania: 2019 (8. február 2019)
Celkový čas: 40 minút
Počet piesní: 12