A teraz tú našu…

Niekoľko albumov slovenských interpretov sa v posledných mesiacoch ohrialo v mojom prehrávači. Hoci je to v poslednom čase sporadické, ale aj slovenskí speváci vydávajú nové nahrávky. O to viac poteší, keď finálny výsledok stojí za pozornosť. Započúvajte sa s nami…

No Name – S Láskou
60%

Zatiaľ posledný album skupiny, ktorá slávi najväčšie úspechy v susednom Česku v ničom nezaostáva za ich predchádzajúcimi nahrávkami. Chytľavé melódie, ľahko zapamätateľné texty, silné refrény a občasné riešenie filozofických vecí veľmi príjemne zašifrovaných v rýmoch v prevažnej miere Igora Timka, ale tiež jeho brata Ivana. Žiadna zmena v smerovaní sa nedeje, príjemné je zistenie, že to nie je krok späť, skôr také státie v pokojných a dobre známych vodách. Na albume S Láskou si každý nájde to svoje a medzi desiatimi regulárnymi skladbami a jedným bonusom je ukrytých niekoľko potencionálnych hitov.

Peter Nagy – Finta / Šachy robia človeka
70%

Konečne! V rámci kultovej edície vydavateľstva Opus (Opus 100) vyšiel dvojalbum s poslednými dvoma LP platňami Petra Nagya vydanými pod hlavičkou tohto vydavateľstva. Ostatne išlo o posledné platne legendárneho speváka, ktoré ešte nevyšli na CD. Respektíve vyšli, ale iba na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov v čase ich prvého vydania a tieto CD dnes patria medzi zberateľské rarity. Dvojdisková skladačka prináša pôvodné nahrávky, medzi ktorými sú hity Aj tak sme frajeri, Lenivý august, Chlapci z lampárne, Pieseň za korunu, či titulné piesne oboch albumov Finta a Šachy robia človeka. Všetky uvedené sa vo svojej dobe hojne hrali v rádiách, z Frajerov je dnes kult a pri Lenivom auguste si človek neodmysliteľné predstaví posledné letné prázdniny pred veľkými spoločenskými zmenami.

H16 – Sila
75%

Toto nie je môj šialok kávy, ale zvedavosť bola väčšia. Majk Spirit a H16 je jedna z vôbec prvých slovenských hip hopových formácií, ktoré registrujem. Za tie roky, čo spolu (i osobne) fungujú na scéne, už naozaj možno hovoriť o sile. Navyše na tomto osemdesiat minútovom albume je cítiť dozretie v niečo neuveriteľné. Žiaden pátos, ani keď sa rapuje o dcére, vulgarizmy áno, ale tak akosi mi neprekážali, čo ale neznamená, že som nad nimi mávol rukou, pretože k tomuto žánru patria. Skôr sa mi hodili do textov, ktoré sú mimoriadne silné, s odkazmi na čokoľvek, vrátane spoločenského diania. A vzhľadom na to, aká veková skupina takúto produkciu počúva a vzhľadom na to, aké im H16 dáva odkazy, myslím, že naši politici by sa mali začať triasť, a naša generácia sa môže začať nádejať. Pretože práve vďaka takýmto textom sa tá mladšia generácia možno spamätá a tento štát sa možno konečne zmení. Ale v globále je Sila naozaj precízna práca, s dokonalou produkciou, z ktorej cítiť roky tvrdej makačky.

Miriam Kaiser – Colour Sounds
80%

Je to veľmi príjemný pocit, keď poslucháč bažiaci po umení zistí, že umenie dokáže robiť aj slovenská babenka. Miriam Kaiser nie je meno, ktoré by ste denne zachytili v médiách. Našťastie. Táto spievajúca huslistka (ale pozor, v žiadnom prípade nie Alexander Rybak v sukni) je mimoriadne intenzívna porcia skutočného umenia. Jej hra na husle nadchne aj toho, kto tento sláčikový nástroj príliš nemusí a keď spustí, má poslucháč pocit, že sa ocitol v rovnako rozprávkovom lese, aký je na obale tejto nahrávky a navyše v spoločnosti nejakej krehkej víly. Miriam si všetko píše sama, takže rešpekt voči nej je ešte väčší. Nečakané a veľmi príjemné prekvapenie.

Vidiek – Vidiek s oblohou
80%

Neuveriteľných 12 rokov sme čakali na nový album skupiny Vidiek. Už sa mohlo zdať, že partia okolo Janka Kurica sa už na scénu hádam ani nevráti, ostatne, samotný spevák sa niekoľkokrát vyjadril, že nahrávať nové piesne sa mu už akosi nechce. Nakoniec to ale kapela poňala naozaj veľkolepo. Vidiek na svojej novej platní hostí skutočne bohatou oblohou v podobe hostí naozaj zvučných mien. Oskar Rózsa, Martin Gašpar, Michal Kaščák, Katarína Knechtová, iba pár mien z bohatého zoznamu hostí. Trinásť nových skladieb, ktoré v ničom nezaostávajú za najlepšími momentmi kapely z Rovinky pri Bratislave. Skvelá nálada, vtipné texty, Janko Kuric v najlepšej forme. K tomu si pripočítajte dve nové verzie hitu Fajčenie škodí a nesmrteľného Rádioaktívneho udavača. S Vidiekom sa nudiť nebudete.

Pavol Hammel – Z pekla šťastie
80%

Legendárny Pavol Hammel je síce v nahrávaní aktívnejší, než Vidiek, ale aj na jeho ostatný album Z pekla šťastie sme čakali štyri roky od predošlej Nočnej galérie. Hlavná myšlienka titulnej skladby je jasná – v pekle je celý šoubiznis. Samozrejme, so štipkou irónie. V každom prípade je však Pavol Hammel už roky zárukou istoty. Spevák, ktorý už veľmi dlho nejde po prvoplánových hitoch (ale to on vlastne nikdy nerobil, tie najzásadnejšie u neho akoby prišli tak akosi náhodou). Takže hit nehľadajte (aj keď duet so Soňou Norisovou Ešte si neprišla sa celkom intenzívne hrá v niektorých rádiách), ale zážitok je nekonečný. Hammel nesklamal, je to klasika. Hudbu si písal sám, texty dodali Milan Lasica, Kamil Peteraj a Vlado Slivka. Hammel má Z pekla šťastie, že sa nenaháňa za rotáciami. Keď ho však objavíte, dojem ostane natrvalo. Nádherný je obal je potom už iba čerešňou na tejto veľmi chutnej a vkusnej torte rozkrájanej na desať kúskov.

Team – Od A po Zet
90%

Výnimočná trojdisková kompilácia s hitmi legendárnej slovenskej kapely Team, mapuje začiatky martinskej formácie a najúspešnejšiu éru prvých albumov vydaných vo vydavateľstve Opus. Na troch diskoch sa nachádzajú všetky zásadné hity danej doby, ktoré si poslucháči žiadajú dodnes, ale i prvé single, ktoré vznikli ešte bez Pavla Haberu. V zostave viac ako 40 skladieb nechýbajú ani najznámejšie piesne z albumov, ktoré po revolúcii vyšli vo vydavateľstve Tommü Records a Forza Music. Všetko najdôležitejšie od skupiny Team na troch diskoch, uložené tak, ako názov napovedá – od A do Zet. Navyše dôkaz autorskej i speváckej sily, ktorá v Teame nepoľavila – bez ohľadu na akúkoľvek dobu. Takmer tri hodiny skvelej muziky, ktorá je aj po niekoľkých dekádach nádhernou ukážkou toho, ako excelentne kedysi vyzerala slovenská muzika. Piesne, ktoré sú nadčasové a nestarnú.

Pavol Božík