Adam Ďurica premohol živly… na výbornú

Autor foto: Branislav Šimončík

Tucet piesní na horúcej novinke Adama Ďuricu je ukážkou jeho prirodzeného vývoja a ďalšieho posunu, pričom z celkového pohľadu sa bez zbytočného preháňania budeme baviť o jednej z najlepších slovenských nahrávok tohto roka.

Koľkokrát sa dá otočiť 42 minútová nahrávka na trase dlhej 2800 kilometrov? Veľa! Na prvý pohľad s ničím nesúvisiaci matematický rébus však má svoje opodstatnenie. Adamov album sa mi dostal do rúk doslova pár hodím pred odchodom na dvojdňový trip autom do Nórska a tak som využil príležitosť a cestu sme strávili Spolu.

Nerátal som, koľkokrát sa rovnomenný album Adama Ďuricu stihol otočiť v mojom prehrávači, samozrejme, že sa striedal aj s inými nahrávkami, ale niekde v Dánsku som si uvedomil, že mám za sebou tisíc kilometrov a Ďurica hrá dookola bez toho, aby omrzel. Navyše som sa pristihoval pri tom, že niektoré songy si už pospevujem s ním, no napriek všetkému, ponorka neprichádzala.

Po obrovskom úspechu Adamovej predchádzajúcej nahrávky Mandolína, ktorá miestami pôsobila trochu komerčne oproti predchádzajúcim dvom spevákovým albumom (Cukor a soľ / 2006 a Dávno zomrel Rock´n´Roll / 2011) je album Spolu výrazným posunom. Na prvé počutie nie je tak prvoplánovo chytľavý, ale poslucháč si postupne uvedomí, že napriek tomu tam nájde minimálne polovicu istých hitov a ani tá druhá polovica za nimi nijako nezaostáva. Jednoducho Ďuricov nový album neprináša žiadnu vatu, čo je na Slovensku veľmi vzácna vec a je to jeho najdospelejšia nahrávka.

Adam Ďurica Adam na aktuálnej novinke pôsobí naozaj oveľa dospelejšie. Je to posun zreteľný, ale nie násilný. Podarilo sa mu absolútne prirodzene pripomenúť sa fanúšikom, ktorých získal predchádzajúcimi hitmi a nepochybne zaujať i skupinu nových priaznivcov, ktorí sa nájdu v jeho piesňach. Tie sú najviac (ale nielen) o láske, v rôznych podobách. Dovolím si tvrdiť, že so silnými vyznaniami lásky, ktoré Adam vo svojich piesňach prináša, sa dokáže stotožniť každá jedna fanúšička. A pritom je fantastické, že texty nevyznievajú infantilne, k čomu by sa dalo pri tejto téme ľahko skĺznuť. Veľmi prekvapuje aj pieseň, ktorú Adam napísal pre svoju mamu (Tvoj syn). Takýchto vyznaní je v diskografiách umelcov viac než dosť, ale hádam ešte žiadne nebolo také iné a zároveň samozrejmé, ako to Adamove. Spojenie s textárom Vladom Krauszom bolo pre Amada osudové a tento album je toho jasným dôkazom.

Pod celkovým výsledkom je okrem samotného speváka podpísaná i producentská dvojica Peter „Ďuďo“ Dudák z Hexu, ktorý sa tiež podieľal na úspechu predošlého albumu Mandolína a Peter Riava, momentálne šéf slovenskej pobočky vydavateľstva Universal Music. V každom prípade však obaja páni s dlhoročnými skúsenosťami v hudobnej branži, ktorí sledujú trendy a vedia, ako má znieť súčasný album mladého speváka. Nachádza sa na ňom 12 piesní, vrátane remixu skladby Dovtedy a cover verzie piesne Ľudia sú schopní všetkého z jediného sólového albumu Ivana Táslera. Nové pesničky mimochodom predstaví spevák na jar v desiatich slovenských mestách na rovnomennom turné.

Producentsky však na album dohliadala i kanadská produkčná spoločnosť The Glowsticks. Finálny zvuk album získal v štúdiu spevákovho brata a ide o skutočne svetovú prácu. Ak som sa pri albume Dávno zomrel Rock´n´Roll tešil z toho, že máme slovenského Lennyho Kravitza, pri tejto nahrávke si dovolím tvrdiť, že vďaka pár nenápadne sa tváriacim prvkom vpašovaných do Adamových nových skladieb, znie album miestami tak trochu ako Imagine Dragons, ktorých momentálne považujem za to najlepšie na hudobnej scéne, teda moderne a nadčasovo, bez zbytočného balastu a pátosu. A v konečnom dôsledku, niet sa čomu diviť, pretože Ďuricov nový album Spolu patrí bez preháňania do prvej ligy najlepších slovenských albumov tohto roka. Adam akoby bojoval so živlami (Voda, vzduch, oheň) a ukočíroval ich na výbornú.

Pavol Božík
80%

Tracklist albumu Spolu:
Spolu
Dovtedy
Nebojím sa
Chcem
Pod pianom
Voda, vzduch, oheň
Navzájom
Tvoj syn
Nič iné mi nezostáva
Večera pod osím hniezdom
Ľudia sú schopní všetkého
Dovtedy (feat. DJ Herag)

Vydavateľstvo: Universal Music
Digitálny predaj: Supraphonline.cz
Rok vydania: 2016
Celkový čas: 42:14
Počet piesní: 12