Legendárne Kamalásky na vinyle

V roku 1999 nahral Pavol Hammel album Prúdy 1999. V štúdiu sa stretla historicky najsilnejšia zostava Prúdov (Hammel, Varga, Griglák, Frešo) doplnená o ďalších vynikajúcich hudobníkov (Gašpar, Rózsa, Preložník, Valihora). V podaní tejto superskupiny vznikol jedinečný album, ktorý autorsky pripravili kmeňoví skladatelia a textári Prúdov (Hammel, Varga, Griglák, Peteraj, Filan). Obnovené vydanie prináša v týchto dňoch vynilovú verziu a tiež CD verziu albumu, ktorý otvára najväčší hit Pavla Hammela z prelomu tisícročí, pieseň Kamalásky.

V skupine Prúdy sa vystriedalo veľa hudobníkov, ktorí na to svoje určité obdobie vtlačili svoju nezameniteľnú pečať, brilantnú hráčsku virtuozitu, invenciu, ako pri nahrávaní nových skladieb, tak aj na koncertoch. O zostave, ktorá nahrala tento album, sa dá povedať, že bola tá najlepšia, aj keď sme nikdy takto spolu nehrali. Keď sme sa s Mariánom Vargom rozišli po nahrávaní platne Zvoňte zvonky, stále sme sa vracali k občasnej spolupráci na rôznych projektoch, ktoré sme realizovali mimo našej osobnej tvorby a činnosti (Zelená pošta 1972, Na druhom programe sna 1977,  muzikál Cyrano z predmestia 1977, On a ona, Všetko je inak 1989, Labutie piesne 1993), a vždy z toho vzniklo niečo výnimočné. No a tentokrát sme spolu s producentom Pavlom Daněkom navrhli oživiť ozajstné Prúdy po 30 rokoch. Hudbu obstarali Varga, Griglák a ja, na hotové texty priateľov textárov, ktoré nám obsahovo a významovo sadli. Nahrávali sme často osobitne, málokedy sme boli spolu v štúdiu, ale myslím, že výsledok je nakoniec v jednotiacom celku. Sú tam rôzne polohy, nálady aj inštrumentácia je rôznorodá, ale ako celok pôsobivá práve svojou rozmanitosťou, spomína Pavol Hammel.

Skladateľ a interpret pripomína aj pár dôležitých poznámok k obalu: Za zmienku stojí aj obal, vinylová platňa pôvodne nevyšla, práve v tom čase vyšla z módy, tak iba teraz sa dajú vychutnať použité obrazy Ivana Pavleho v plnej kráse a pôsobivosti. No a fotografia Prúdov je štylizovaná presne ako obal na platni Zvoňte zvonky. Zádumčivá nostalgia pred internátom Bernolák v Bratislave. Originál – Hammel, Frešo, Varga po 30 rokoch a noví na fotografii sú Griglák, nezabudnuteľný člen Prúdov a benjamín  Martin Valihora.

Jednou z vôbec najkrajších piesní z repertoáru legendárneho speváka, pochádza podľa jeho slov práve z tejto nahrávky. Konkrétne ide o pieseň Staré kone a nahé jazdkyne. Ale aj skladba Pravá láska, ktorá je známa ako duet, je interpretovi veľmi blízka a patrí medzi tie najobľúbenejšie z jeho repertoáru.