Album nahraný v dokonalej súhre

Dvaja uznávaní českí umelci, harfistka Kateřina Englichová a hobojista Vilém Veverka spojili svoj talent, aby spoločne vytvorili lahôdku pre milovníkov klasickej hudby. Novinku nazvali Impressions. Album pokrstia 10. mája v rámci vystúpenia v pražskej Novomestskej radnici.

Nahrávka reflektuje takmer dvanásť rokov ich spoločného koncertovania. Prináša hudbu Francúzov Clauda Debussyho, Maurice Ravela a domáceho skladateľa Luboša Slusku, ktorý skladal priamo pre Englichovú s Veverkom. Názov albumu Impressions odráža odhodlanie oboch interpretov vystihnúť a nachádzať okamih duševného rozpoloženia autorov pri komponovaní jednotlivých skladieb. Vo výsledku sa jedná o zvukovo špecifickú, veľmi priezračnú až krehkú hudbu.

Neobvyklé spojenie hoboja s harfou poskytuje nekonečnú škálu farieb a je zároveň hypervirtuózne, glosuje nový album Vilém Veverka.

Zásadnou kompozíciou albumu Impressions je Ravelov Náhrobok Couperinov, odtlačok skladateľových spomienok na kamarátov, o ktorých prišiel v 1. svetovej vojne. Kateřina Englichová k tomu poznamenala: Milujem pôvodnú klavírnu i neskoršiu orchestrálnu verziu skladby Náhrobok Couperinov Maurica Ravela. Harfa v nej hrá veľmi pôvabnú úlohu a hoboj dokonca zásadnejšiu. Ale musím povedať, že som na začiatku vôbec netušila, čo ma čaká. Pokiaľ sa rozhodnem hrať klavírne frázy, väčšinou si part pre harfu upravujem sama, čo som mala v úmysle aj v tomto prípade, ale po dvoch mesiacoch som zistila, že úprav sa musí chytiť odborník. Nerada by som poškodila ako Ravela, tak seba (smiech). V tej chvíli prišiel nápad osloviť skladateľa Otomara Kvěchtu, ktorý už pre mňa a klaviristu Martina Kasíka fantasticky upravil Španielsku serenádu Isaaca Albéniza. Pán Kvěch našu ponuku prijal a evidentne si prácu užíval. Vždy raz za čas mi prišiel mail typu: Milá Kateřino, práve sa preberám treťou vetou. Ravel je génius!

Drobné perly z diela Ravela a Debussyho zaznievajú na albume Impressions v citlivo vypracovaných úpravách, ktoré prinášajú týmto skladbám novú farebnosť. Primavera Luboša Sluku bola skomponovaná priamo pre duo Englichová & Veverka a predstavuje sa tu v premiérovej nahrávke. Vilém Veverka k tomu uviedol: Primaveru skomponoval Luboš Sluka priamo pre nás. Je to hudba, ktorá sa na nič nehrá, je ľúbivá, ale nie lacná. Úplne v „slukovskom“ charaktere v tom najlepšom slova zmysle. Predviedli sme ju po prvýkrát v roku 2015 v Orlických horách v magickom prostredí malého vidieckeho kostola. Pán Sluka bol prítomný, má tam neďaleko chatu. Dodnes by som vedel presne opísať všetky detaily z toho dňa, bol to výnimočný zážitok.