Amulet z XIII. storočia

Kultová skupina XIII. století vydala záznam koncertu, na ktorom sa stretla v pôvodnom zložení, aby zahrala skladby zo svojho debutového albumu Amulet, určujúci formu českého gothic-rocku. Unikátny album Amulet Live vychádza v týchto dňoch. Amulet vyšiel v roku 1992, rok po vzniku skupiny.

Vtedy nikto z nás netušil, že album prinesie nadčasové hity Justýna, či Růže a kříž a album samotný sa v priebehu rokov stane vyhľadávaným zberateľským fenoménom. Boli sme štyria chlapci, ktorí založili kapelu a dostali príležitosť natočiť album. Dali sme do nej všetko tak, ako sme to cítili a mali radosť z dokončeného diela, spomína frontman Petr Štěpán,

Nahrávka Amulet Live je výnimočná tým, že je očitým svedkom stretnutia skupiny v pôvodnej zostave – Petr Štěpán (gitara, spev), Pavel Štěpán (bicie), Bedřich Musil (gitara, spev), Petr Palovčík (basová gitara) – po mnohých rokoch. Sú na ňom zaznamenané jedinečná atmosféra koncertu odohraného 29. apríla tohto roku v Jihlave a piesne v prevedení po 30 rokoch od svojho vzniku.

Pred prvou spoločnou skúškou po toľkých rokoch som si hovoril: Bude to fungovať? Bude tam ešte tá energia, ktorú sa nám podarilo v deväťdesiatkach do tých pesničiek dostať? Obavy boli úplne zbytočné, po prvých pár minútach spoločného hrania bolo jasné, že to tam stále je! Koncert sme si všetci neskutočne užili. Nielen v backstage, ale aj v celom DKO panovala taká zvláštna priateľská atmosféra spolupatričnosti a ja si myslím, že energiu tohto nezabudnuteľného večera sa nám podarilo do nahrávky dostať, komentuje stretnutie s bývalými spoluhráčmi a neobyčajný koncert Pavel Štěpán.

Gothic-rocková skupina XIII. století vznikla v roku 1991 a o rok neskôr sa preslávila debutovým albumom Amulet. Predstavuje absolútnu špičku vo svojom žánri v Čechách. Často vystupujú aj v Poľsku. Lídrom je gitarista a spevák, skladateľ, textár, básnik a spisovateľ Petr Štěpán. V roku 2013 bolo XIII. století ocenené prestížnou hudobnou cenou Břitva a bolo uvedené do Galérie legiend.

Foto: Štěpán Viktora