Anastacia sa pripomenula špecialitkou

Tak akosi tejto platni nerozumiem. Respektíve, neviem, kde si ju mám zaradiť. Pretože pravdupovediac po kompilácii najväčších hitov som očakával radový album. Fakt, že ešte prišiel medzičlánok ma prinajmenšom prekvapil. Nie je to však zlý album.

Je celkom pochopiteľné, keď niekto po sedmičke radových albumov vydá kompiláciu hitov. Tá od Anastacie jednak prišla po pätnástich rokoch úspešnej kariéry, ktorá priniesla toľko úspechov, že naozaj bolo čo rekapitulovať. Tak akosi automaticky ale človek očakáva, že to bola bodka za nejakou dekádou, za ktorou bude nasledovať ďalšia, s novým radovým albumom.

Ten Anastacia plánovala na minulý rok, ale ako známa perfekcionistka, nevydá ho skôr, ako s ním bude absolútne spokojná. A tak ponúkla fanúšikom alternatívu v podobe špeciálnej nahrávky – živého albumu. Ten vznikol za veľmi špecifických podmienok.

Ako už býva u americkej speváčky zvykom, rada dáva svojim fanúšikom viac. A keď sa vydala na turné, aby podporila predaj kolekcie svojich najväčších hitov, tak sa rozhodla k tým najlepším z najlepších pridať i niečo navyše. A tak zaradila do setlistu svojich koncertov i piesne, ktoré na albumoch vyšli, ale nestali sa z nich single, alebo vyšli ako B-strany úspešných singlov, či nevyšli vôbec.

O tom, ktorú pieseň zahrá, nechala hlasovať svojich fanúšikov. Tým jednak získala prehľad o tom, čo ich baví a jednak si zabezpečila, že každý koncert bude jednoznačne výnimočný a ani jeden sa nebude opakovať. Z piesní, ktoré takto zahrala napokon vybrala desať najlepších a vydala ich na albume A 4 App.

Album je tak rovnako výnimočný, ako samostatné koncerty. Ocitli sa na ňom piesne pre bežného poslucháča neznáme, v podstate akoby nové. Niekoľko prekvapení sa nájde i pre tých, ktorí speváčku poznajú dokonale, teda aj s piesňami, ktoré vychádzali na druhých stranách singlov, pretože na nahrávke sa objavili i skladby, ktoré doteraz nikde nevyšli.

Napriek všetkým výnimočnostiam, celok pôsobí mierne rozpačito, ale opakujem ešte raz, že iba preto, lebo poriadne neviem, kam tú nahrávku zaradiť. Inak je to veľmi dobré po technickej stránke, čo býva u živých nahrávok dosť často problém. Keďže sa zrejme k tomuto albumu neplánoval žiaden singel, speváčka oživila ponuku nahrávky aspoň tým, že niekoľko kusov si jej fanúšikovia mohli na internete objednať s jej vlastnoručným podpisom. A ešte jedno. Je to vlastne opäť raz ukážka toho, akou skvelou speváčkou Anastacia je, pretože to sa na živých nahrávkach ukáže najviac.

Pavol Božík
60%

Tracklist albumu A 4 App:
Resurrection
Overdue Goodbye
Rearview
In Your Eyes
Dark White Girl
The Saddest Part
Who´s Gonna Stop The Rain
Pendulum
Time
Underground Army

Vydavateľstvo: Sony Music
Digitály predaj: Supraphonline
Rok vydania: 2016
Celkový čas: 43 minút
Počet piesní: 10