Anna K zapálila Světlo nádeje

Piesne, ktoré tešia, obal, ktorý svieti a radosť, ktorá je nekonečná. To všetko prináša česká speváčka Anna K po päťročnej prestávke prostredníctvom svojho nového albumu Světlo. Album, na ktorý fanúšikovia čakali netradične dlho, ale vyplatilo sa.

Nedokážem odhadovať, aká je fanúšikovská základňa Anny K na Slovensku, ale som presvedčený, že po tomto albume pribudne slušná hŕstka fanúšikov nových. A tí verní budú jednoznačne nadšení. Pretože speváčka, ktorá nemá za sebou najsvetlejšie obdobie svojho života prichádza s prekvapivo pozitívnou nahrávkou, ktorá rozsvecuje Světlo nádeje, nie iba v jej živote.

Anna K sa v prvom rade musela popasovať so zákernou chorobou. K tomu sa nabalilo niekoľko ďalších nepríjemností. Spevák má v živote to šťastie, že sa dokáže zo svojich starostí vyspievať. Dovolím si tvrdiť, že u Anny K to platí na sto percent. Ono sa to síce v konečnom dôsledku môže odraziť na celkovej nálade nahrávky, čo v istom zmysle môže znamenať riziko. Ak by sme sa na to dívali z tohto pohľadu, tak u Anny K nastalo veľmi pozitívne obdobie.

Autorsky sa na nahrávke v prevažnej miere podieľal speváčkin partner Tomáš Vartecký a na rovinu, poslucháč okamžite zistí, ktoré piesne nie sú jeho, alebo na ktorých sa nejakým spôsobom podieľali iní autori. Také prípady sú tri. Hymnická Děti krásy, kde v texte počuť jednoznačný rukopis Ivana Hlasa, ktorý s Varteckým na texte spolupracoval a Hlasov rukopis je rozpoznateľný aj bez toho, aby si poslucháč v booklete prečítal, že je pod textom podpísaný. Jednoducho Hlasova textárska jedinečnosť je neprehliadnuteľná už pri prvom počúvaní.

Rovnako je to v prípade piesne Prokřehlá, ktorá vzišla z pera legendárnej autorskej dvojice Jaroslav UhlířZdeněk Svěrák. Kto pozná ich piesne, je si rovnako istý ich autorským perom už pri prvom počúvaní. Ľahkosť, nadhľad a krása, ktoré v prípade Anny K pôsobia ako dva protipóly. Anne K nespochybniteľne koluje v žilách rockerská krv a Prokřehlá je až rozprávkovým songom, ktorý zo speváčky robí princezničku. A je famózne presvedčiť sa o tom, ako krásne jej sedí aj táto poloha (čo v podstate dokázala už začiatkom deväťdesiatych rokov minulého storočia, keď do češtiny prespievala Palonderovu Lásku).

Tretím počinom, ktorý nie je čisto Varteckého záležitosťou je anglická pieseň Hold A Little Place, ktorá na koncepcii celkovej nahrávky pôsobí trochu ako päsť na oko. Nemusí to byť pre každého problém, ale mne tá pesnička do albumu speváčky, ktorú vnímam v spojení s čisto českým repertoárom jednoducho nezapadá. Aj preto je zrejme popri desiatke nových piesní uvádzaná ako záverečný bonus.

Tých desať nových piesní je však dôkazom toho, v akej výbornej forme Anna K je. Prvým singlom sa stala pieseň Vždycky se budeme znát, ktorú nasleduje ďalší jasný hit Co mi za to dáš. Dynamické piesne, ktoré nepochybne spĺňajú normy hrania v éteri a budú to jednoznačné hity. Speváčka v textoch v prevažnej miere stavila na lásku, čo jej fanúšikovia budú po predchádzajúcich, mierne náročnejších textoch nepochybne kvitovať.

Na nový album Anny K sme čakali päť rokov. Čakanie sa však oplatilo. Světlo je nahrávka bez hluchého miesta. Je plná silných piesní, s ktorými si interpretka vystačí na pekne dlhé obdobie. Světlo je zároveň nahrávka plná prekvapení (napríklad duet MiláRobertom Kodymom, ktorý v ňom znie ako vo svojich najlepších časoch). Poslucháč na nej nájde silne pop-rockové skladby, ale aj čistý rock, či silné balady. Ani v jednom prípade speváčka a jej tím autorov a hudobníkov nezaváhali, nezakopli a Světlo tak patrí v diskografii tejto umelkyne k ďalším silným nahrávkam, ktorými je tak známa.

Pavol Božík
90%

Tracklist albumu Světlo:
Vždycky se budeme znát
Co mi za to dáš
Až mě zachráníš
Po dvou vteřinách
Milá
Děti krásy
Nebezpečná
V malinách
Pyramida Boha Slunce
Prokřehlá
Hold A Little Place (bonus)

Vydavateľstvo: BrainZone, s. r. o.
Rok vydania: 2017
Celkový čas: 37 minút
Počet piesní: 11