Backstreet Boys si už nemôžu dovoliť všetko, ale funguje im to celkom dobre

Bolo to ako návrat do deväťdesiatych rokov. Také to povestné retro, nad ktorým sme v reálnom čase prevracali oči a dnes sme šťastní, že ho môžeme prežiť znova. A hoci sa už dávno zdalo, že časy chlapčenských skupín sú v nenávratne, Backstreet Boys na svojom aktuálnom svetovom turné dokazujú, že sa k nim ochotne vraciame.

V prvý júnový deň sa americkí Backstreet Boys zastavili v rámci európskej časti svojho svetového turné v nórskom hlavnom meste, kde v priebehu niekoľkých minút, ešte na jeseň minulého roka vypredali koncertnú halu Spektrum. Vstupenky na sedenie a klasické státie na ploche sa doslova minuli v priebehu niekoľkých minút. S tými VIP a platinovými, ktoré stáli nehorázne peniaze, no divákovi zabezpečovali pohodlné státie priamo pod pódiom, či dokonca stretnutie s kapelou, sa dali kúpiť ešte v deň koncertu.

Napriek tomu však Spektrum vyzeralo plné čakajúceho, prevažne dámskeho publika. Zaujímavé bolo, že som očakával návštevníčky mojej generácie, teda okolo štyridsiatky, pretože v deväťdesiatych rokoch, keď chlapčenské skupiny kraľovali hudobnému trhu, sme to prežívali najintenzívnejšie. Avšak halu zaplnilo i podstatne mladšie, ale i staršie publikum, než moja generácia. Zaplnená hala bola dôkazom toho, že na veku nezáleží a všetci sa bavili kráľovsky. Aspoň počas hitov, ktoré, či sa nám to páči, alebo nie, vo svojej dobe prepisovali hudobnú históriu.

Backstreet Boys aktuálne obchádzajú svet v rámci propagácie svojho tohtoročného albumu DNA. Sami ho označujú za materiál, s ktorým sa počas svojej kariéry najviac stotožňujú. Ďalej ako album, v ktorom je kúsok z každého z piatich členov kapely a celkovom kontexte tvorí ucelený materiál.

Priznávam, že nový album Backstreet Boys bol vo februári tohto roka pre mňa rovnakým prekvapením, ako pre samotnú americkú päticu. S návratmi chlapčenských zoskupení treba viac menej neustále počítať, ale iba u veľmi malej vzorky sa očakáva ešte aj nový hudobný materiál. Ďalším prekvapením bol nepochybne úspech, s akým sa album DNA stretol. Okamžite po vydaní sa vyšplhal na vrchol predajných rebríčkov v mnohých krajinách sveta, z čoho napokon boli prekvapení i samotní umelci. Ja som sa pri jeho počúvaní nevedel zbaviť pocitu, že za úspechom stojí už iba nostalgia. Možno ide o najdospelejší album tejto chlapčenskej skupiny, avšak otázkou ostáva, nakoľko je publikum ochotné prijať dospelosť svojich niekdajších pubertálnych idolov?

Bez odpovede na túto otázku je tu však jeden neodškriepiteľný fakt a to ten, že chlapci majú vo svojej vlastnej hudobnej kronike toľko hitov, ktoré valcovali hitparády po celom svete, že aj keby do dvojhodinového programu, aký predviedli v Oslo zaradili i celý nový album, nikto im to nebude mať za zlé. Ešte stále dokážu následne vyskladať takmer hodinu a pol z hitov, ktoré keby boli do šou správne povkladané, dokážu koncertnú halu v centre mesta zrovnať so zemou.

A v tomto bol najväčší problém celého večera. Pretože Nick, Brian, Howie, KevinA.J. sú naozaj vo výbornej forme a počas dvojhodinovej šou presvedčili o tom, že ich to na pódiu stále baví. Dokonca spievali naživo a prekvapivo to netrhalo uši, ale ladilo im to dohromady. K dvojhodinovej šou nepotrebovali kapelu, hudba išla zo záznamu (halfplayback) a pätica spevákov sa tak mohla venovať vystúpeniu, v ktorom kládli dôraz na spev a tiež na choreografiu, v ktorej síce v úvode pôsobili trochu neisto, čo však mohlo byť spôsobené tým, že úvod koncertu odtancovali na príliš malom priestore veľkého pódia. Akonáhle sa rozbehli v ústrety divákom, zjavne si to užívali.

Show to bola bravúrna, plná efektov, dokonale zladených svetiel a svojim spôsobom plná hitov. Backstreet Boys v Oslo dokázali, že ak sa v hudobnej histórii budeme baviť o význame chlapčenských skupín, práve táto pätica tú má, s niekoľkými ďalšími, navždy svoje miesto.

Čo ale nórskemu (a zrejme i ďalším) koncertu chýbalo? Pred pár rokmi som videl Backstreet Boys vo Viedni. Dizajnovo to síce bolo oveľa menšie, ale bolo to v období, keď sa chlapci rozhodli vrátiť na scénu bez nového materiálu, takže (vtedy o dosť kratší) koncert vyskladali prevažne z hitov. Vypredaná viedenská Stadthalle sa vtedy rúcala v základoch. Na aktuálnom turné duch emocionálnej gradácie chýba.

Samozrejme, je mi absolútne jasné, že chalani vyrazili na cestu okolo sveta z dôvodu, aby odprezentovali svoj aktuálny album, takže je celkom pochopiteľné, že do šou zaradili väčšinu hitov z neho. Tie pochopiteľne poprepletali hitmi najväčšími, ktoré v diskografii majú a hoci to takto znie ako dokonalý zážitok, nebolo to celkom tak. A celkom sa teším, že to nebol iba môj názor. Ako som počúval dav okolo mňa sediacich Nórov, ktorí sa síce bavili výborne, prekážalo im práve kolísanie gradácie.

Backstreet Boys síce ponúkli divákom zrejme absolútne všetko, na čo čakali, avšak koncert bol vyskladaný trochu nešťastne. Rozdelený do niekoľkých sekcií, striedali sa dynamickejšie skladby, s tými zaláskovanými, nové piesne s veľkými hitmi a tie ešte s väčšími. Problém však bol v tom, že Backstreet Boys dokázali bez problémov dostať publikum do varu, ale v tom stupni záujmu ho nedokázali udržať príliš dlhú dobu. Jednoducho vygradovali emócie jednou – dvoma pesničkami a potom na dlhšiu dobu zhasli. Vrchol tak neprichádzal postupne a nenaberal na obrátkach, ale poskakoval ako EKG graf chorého srdciara.

Backstreet Boys tak dokázali, že síce stále dokážu vypredať haly, nadchnúť divákov a poslucháčov rôznych generácií, ale už si jednoducho nemôžu dovoliť čokoľvek si zmyslia. Možno už to neuskáču, ako mladé kozliatka, zvlášť, keď na sebe majú niekoľko vrstiev trblietajúceho sa oblečenia a naozaj potrebujú viac ležérnosti na dobrý dych. Možno iba chceli dať v programe priestor tak novým pesničkám, ako i obrovským hitom a mali pocit, že takto je to správne. A možno… možno sa s publikom iba chceli zhodnúť na tom, že by si ten jeden večer v Nórsku mohli výborne užiť. A to v podstate vyšlo na oboch stranách.

DNA World Tour odštartovali Backstreet Boys 11. mája v portugalskom Lisabone a nateraz zahŕňa 84 vystúpení po celom svete. Ak by ste radi zažili retro v okolí Slovenska, tak sa môžete ešte koncom mesiaca vybrať na tri relatívne blízke koncerty: Praha (22. júna), Varšava (24. júna) a Budapešť (25. júna). Práve tam európska časť DNA World Tour Backstreet Boys končí a pätica sa vracia do rodnej Ameriky, následne tiež do Kanady a na jeseň bude turné pokračovať v Japonsku, Číne, na Taiwane, v Thajsku, Indonézii, Singapure a Filipínach. Posledné tri koncerty sú začiatkom novembra naplánované na Havaji.

Pavol Božík
75%