Barbora Poláková takmer ako anjel, v snehu a skoro nahá

Barbora Poláková (Autor foto: Ivy E. Morwen / Zdroj foto: Supraphon)

Po medzinárodnom úspechu v podobe zaradenia kampane ku klipu 2-8-5 medzi päťdesiat celosvetovo najlepších marketingových počinov minulého roka podľa Music Ally sa Barbora Poláková dočkala ďalšieho uznania aj doma. Aktuálne ju hrejú tri nominácie na Ceny Anděl 2018, v kategóriách Album roka za jej minuloročný počin ZE.MĚ, Videoklip roka za spomínaný živo vysielaný 2-8-5, a nominovaná je tiež ako Sólová interpretka roka. Nominácie hrejú o to viac, že pri natáčaní nového klipu ku skladbe Sami dva poriadne premrzla.

Klipová novinka, ktorú Poláková režírovala opäť s Jiřím Zemanom, vznikla počas dvoch dní na asi najemotívnejšiu pieseň z minuloročnej albumovej novinky. Sami dva je pieseň o nádeji, o samote, o slobode, o smútku i o sile, a bolo celkom ťažké vyvážiť správnu mieru pátosu, ktorá k takej piesni so sláčikovým orchestrom patrí. Snažiť sa zhadzovať tú pravú mieru by viedlo zlým smerom, ale podporovať ju by zase mohlo zároveň vyznieť cez mieru, zamýšľa sa rešpektovaná speváčka a herečka, a priznáva, že sa klip točil na dvakrát: Najskôr sme vlani na konci roka natočili prvú verziu v štúdiu, ale stále som cítila, že to nie je to pravé, a aj keď sme do toho dali veľa energie, nechcela som pustiť von niečo, s čím by som nebola spokojná. Keď som neskôr v januári odcestovala do hôr, naraz mi to došlo, že tam je to ono.

Práve husto zasnežené hory sa ukázali ako najlepšie miesto pre nakrúcanie. Pre celý štáb, ktorý okrem Polákovej a Zemana tvoril ešte kameraman Tomáš Moravec a dronár Jakub Marděšič, bolo toto prostredie tiež veľkou výzvou. Bola to trošku chôdza po tenkom ľade, alebo skôr v hlbokom snehu len v tielku  a nohavičkách. A nebol to práve krátky záber. Navyše okolo mňa nesmel nikto byť, pretože by to bolo z dronu vidieť. Bol to naozaj zážitok. Potom som sa obliekla, chvíľku behala a neochorela som. Bolo mi úplne dobre, len som vyzerala, ako keby som sa zozadu spálila od slniečka a zostalo mi neopálené iba to tielko, smeje sa laureátka troch cien Anděl.

Poláková dokonca môže svoju zbierku okrídlených sošiek už čoskoro rozšíriť, keďže má vďaka albumu ZE.MĚ hneď tri želiezka v ohni. Mám obrovskú radosť zo všetkých troch nominácií. Každá pre mňa znamená niečo iné a každú si veľmi vážim. Taktiež som rada, že to je teraz, keď prebehla reforma v systéme hlasovania. Klip je pre mňa mesiac príprav a kopec energie nás všetkých, za nomináciou na sólovú interpretku roka zasa vidím všetky naše odohrané koncerty a album roka, to je úplný vesmír! Byť nominovaná s Lucie a Monkey Business je asi nad rámec toho, čo som si kedy predstavovala, vyznáva sa jedna z najpopulárnejších českých speváčok, ktorá sa na jeseň tohto roka chystá pokoriť pražské Fórum Karlín.