Vďaka Cirque du Soleil diváci prežívajú príbeh Na’vijčanov, odohrávajúci sa tisícky rokov pred udalosťami zachytenými vo filme Avatar od Jamesa Camerona. Históriu, ktorá sa udiala predtým, než prvý človek vkročil na Pandoru, predstavujú artisti na Zimnom Štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave až do nedele 3. marca 2019.
Slovenské hranice ešte uplynulý víkend prekročilo 38 kamiónov naplnených technikou, scénou a kostýmami, ktoré sú súčasťou dych berúceho artistického predstavenia. Stavba obrovskej scény, ktorá má 26x50m, zabrala zdatným technikom niekoľko dní.
Zaujímavosťou je, že plocha, na ktorej sa vystupuje, je založená na Fibonaciho špirále. Tvar je určený starovekou číselnou postupnosťou, v ktorej každé číslo je súčtom dvoch predchádzajúcich čísel. Celá plocha scény je pokrytá špeciálnou látkou a používa sa na premietanie. Vďaka tejto technológii diváci na predstavení zažívajú nádherné vizuálne divadlo. Celkový rozmer projekcie, bez projekcie, ktorá presahuje do publika, je zhruba 6096 metrov štvorcových – viac než päťnásobok štandardného IMAX plátna.
Na scéne sa postupne vystrieda niekoľko monumentálnych stavieb ako napríklad Hometree – strom, v ktorom Na´vijský ľud žije, je široký 24,3m a vysoký 12,2m. Ostrov, ktorý sa nachádza v strede scény a na ktorom artisti predvádzajú svoje akrobacie, obsahuje i ohnivú jamu a taktiež obrovský kruhový bubon. Azda najznámejším prvkom súvisiacim s Na´vijčanmi je Strom duší a nebude chýbať ani na pripravovanej šou. Jeho krásu podčiarknu konáre stromu, ktoré sú pokryté tisíckami LED svetiel.
Na pódiu sa predstavuje aj speváčka a perkusionista, ktorí ponúkajú živé vystúpenie v sprievode prednahratej hudby, ktorá tvorí soundtrack show. Ostatné zvuky, ktoré návštevníci počas predstavení začujú, boli vytvorené tak, aby čo najviac vystihovali atmosféru Pandory, a preto sú použité najprirodzenejšie zvuky, ako kroky na suchých listoch, palica udierajúca o peň stromu či vetvy stromu bijúce o zem. Mnoho zvukov vzniklo v lese a sú použité tak, ako boli nahrané, bez úprav v štúdiu. Vlastný nezameniteľný hudobný motív má aj samotný Toruk.
Pred očami divákov lieta až osemnásť šarkanov, vrátane Toruka, Červeno-oranžového vládcu oblohy. Obrovský ťažný šarkan, ktorý má 197 metrov štvorcových, počas scény v horách Haleluja prelietava ponad publikum. Diváci, ponad ktorých Toruk preletí, cítia prievan, ktorý za sebou šarkan počas preletu vytvára.
Súčasťou predstavenia sú aj gigantické bábky, ktoré sú ovládané telami artistov. Bábkari sú vybavení mikrofónmi a vytvárajú si vlastné zvuky zvierat pre dokonalú synchronizáciu so svojimi pohybmi.
V šou je použitých 115 kostýmov, čo je v priemere 3,3 kostýmu na jedného účinkujúceho a pre šou bolo vytvorených viac ako 1000 položiek – vrátane obuvi, dekorácií hlavy a náhrdelníkov.
Toruk – TheFirstFlight (prvý let) je mytický príbeh, v ktorom sa dvaja chlapci z klanu Omatikaya, Ralu a Entu, rozhodnú vziať udalosti do vlastných rúk a chcú odvrátiť prírodnú katastrofu, ktorá by zničila Strom duší. Spoločne so svojou novou priateľkou Tsyal, jedinou dcérou vodcu Tawkami klanu, sa vydajú na výpravu do vznášajúcich sa hôr.
Vstupenky na víkendové predstavenia sú stale k dispozícii na stránke agentúry, ktorá toto jedinečné predstavenie na Slovensko priniesla, alebo v sieti Ticketportal.