Poláková je nadčasová, vytvorila prvý videoklip, ktorý sa vysielal naživo

Barbora Poláková (Autor foto: Ivy E. Morwen / Zdroj foto: Supraphon)

Obľúbená česká speváčka Barbora Poláková sa opäť postarala o senzáciu. Na svojom instagramovom profile pred pár dňami naživo odvysielala nový klip k piesni 2-8-5 zo svojho geniálneho albumu ZE.MĚ, ktorý je v susednom Česku považovaný za najlepšiu domácu nahrávku roku 2018. Stala sa tak úplne prvým interpretom, ktorý na tejto sociálnej sieti vysielal a zároveň nakrúcal videoklip. Do nakrúcania na jeden záber na mobilný telefón sa zapojili jej kamaráti i známi youtuberi a influenceri. Zostrih všetkých jej záberov je už uverejnený vo forme špeciálneho videa.

Naživo vysielaný klip na jeden záber je úplnou novinkou na českej hudobnej scéne. Do vydania tejto informácie sa nepodarilo nájsť nikoho iného na svete, kto by podobnou formou predstavil hudobný klip. Na scenári a réžii Barbora Poláková spolupracovala s  Jakubom Machalom a keďže všetko nakrúcala na svoj mobilný telefón, stala sa zároveň i kameramanom klipu. Najväčšie nervy som mala z toho, aby som nepokazila záber. Mala som presný timing na každého, aby mi to vychádzalo správne na refrény. Bála som sa, že niekoho nenatočím presne, ale nakoniec to všetko vyšlo. Bola to eufória! Jednou z najťažších úloh bolo vymyslieť, ako zapojiť a zosynchronizovať zvuk. Mala som na sebe pripevnenú jednu škatuľku s odposluchom do uší a druhú spojenú s mobilom. Tam viedol kábel, ktorý sa bežne nedá zohnať. Bolo dosť zložité to vyrobiť. Nášmu zvukárovi Jaromírovi Čížkovi to trvalo týždeň. Je to borec, opisuje komplikovanú situáciu pri natáčaní speváčka a hlavná protagonistka.

Do svojho naživo vysielaného klipu si prizvala hviezdy českých sociálnych sietí, youtuberov a influencerov, ktorí zároveň v rovnakom čase na svojich instagramových profiloch naživo vysielali klip zo svojho uhlu pohľadu, vďaka čomu vznikla neobyčajná on-line instagramová pavučina, v ktorej si sledujúci mohli sami vybrať, či vysielanie budú sledovať a vidieť celý klip a prostredie, v ktorom vzniká, z rôznych uhlov. Poláková zároveň prostredníctvom svojho telefónu jednotlivými scénami diváka sprevádza.

Okrem spomínaných hviezd českého internetu v klipe nechýbajú hereckí priatelia Barbory Polákovej, ktorí sa v jej klipoch objavujú pravidelne: Hana Vágnerová, Petra Nesvačilová, Marie Štípková, Markéta Frösslová alebo Jiří Zeman. Objavujú sa tu aj členovia kapely Barbory Polákovej a päťdesiat známych a kamarátov, ktorí sa zapojili do prípravy tohto unikátneho živého vysielania.

V klipe Barbora ide zo svojej izby, cez kaviareň, miestnosť, kde sa hrajú počítačové hry, diskotéku, tetovacie štúdio a lúku až do helikoptéry, ktorou odletí a ukáže nám z nej pohľad na zem, kde jej priatelia zatiaľ vytvoria obrovský nápis 2-8-5.

Naživo klip na Instagrame sledovalo viac ako tritisíc užívateľov, v Instastories v priebehu 24 hodín  sedemdesiat tisíc užívateľov. Video na IG TV Polákovej videlo doteraz takmer 50 tisíc ľudí, na Facebooku mal príspevok dosah až pol milióna sledovateľov. Okrem hlavnej protagonistky však natáčanie klipu svojím pohľadom zaznamenávala tiež väčšina zúčastnených, čím sa pavučina vzhliadnutí neustále šíri. Zostrih záberov od zhruba päťdesiatky ľudí tak vytvoril unikátne dielo, ktoré Poláková dodatočne zverejnila na YouTube.

Dej videoklipu a spôsob jeho spracovania nie sú náhodné. Korešpondujú s témou piesne 2-8-5, ktorá hľadá odpoveď na otázku, koľko potrebuje mať človek na sociálnych sieťach priateľov či followerov, aby bol šťastný. Premýšľala som nad tým, prečo a koľko ideálnych svetov chceme vlastne sledovať. A čo to s nami robí. Okrem inšpirácie, ktorou Instagram bezpochyby je, to sú i pocity chcenia a vlastnej menejcennosti. Pieseň komentuje tento svet, ktorý je všade okolo mňa. Nie je to kritika a nie je to oslava. Je to iba komentár. Som šťastná, že vyšiel zamrznutý záber na puberťákov sediacich na gauči, ako pozerajú do mobilov. Je to pre mňa silný obraz, uzatvára Poláková.