Best On Mariána Čekovského nie je iba slovná hračka, ale je to fakt

Pravdupovediac, netuším, či niektorý slovenský interpret, či autor, čakal na prvý sólový album tak dlho, ako Marián Čekovský. Ak sa nemýlim, tak sa písal rok 2008, keď jeho meno poriadne zarezonovalo vďaka spolupráci s IMT Smile na pesničke Myslím, že môže byť, ktorá sa napokon stala nespochybniteľným míľnikom Čekovského hudobnej kariéry.

Jeho meno však priaznivci hudby zaznamenali už pred rokom 2008 a po spolupráci s najúspešnejšou a najlepšou slovenskou kapelou súčasnosti, sa intenzita rýchlosti Čekovského hudobnej kariéry ešte zväčšila. Či už to boli sporadické sólové piesne, ale v prevažnej miere hlavne kolaborácie s inými interpretmi, jeho tvorba nikdy neostala bez povšimnutia. A napriek tomu, že sa pri jeho mene oveľa častejšie objavovalo označenie zabávač, Marián Čekovský je v prvom rade hudobník.

Hudobník, ktorý sa svojho prvého albumu dočkal až na sklonku minulého roka. S humorom sebe vlastným ho nazval slovnou hračkou Best On, a zrejme pritom ani v najmenšom netušil, ako blízko bude pravde. Pretože bez zbytočného chodenia okolo horúcej kaše možno povedať, že Čekovského sólový albumový debut je bezpochyby jednou z najlepších nahrávok, ktoré vlani na Slovensku vznikli a z môjho pohľadu je to najlepší slovenský album roku 2019.

O tom, že Čekovského tvorba je jednoducho neprehliadnuteľná svedčí i fakt, že napriek tomu, že album vyšiel iba pár týždňov pred koncom minulého roka, stihla si ho všimnúť aj Česká akadémia populárnej hudby, ktorá ho nominovala na cenu Anděl v novej kategórii Slovenský album. V lukratívnej spoločnosti sa Čekovský ocitol spolu s kapelou Nocadeň a so speváčkou Simou Martausovou. A hoci je kvalita albumov oboch spomínaných interpretov nespochybniteľná, Čekovského komplet nad nimi zreteľne pretŕča.

Názov albumu Best On nie je iba vtipnou slovnou hračkou z dielne Mariána Čekovského, ale svojim spôsobom odkazuje i na obsah celej nahrávky. Čekovský za tie roky totiž pozbieral množstvo skladieb, ktoré vždy rezonovali éterom. A bola by veľká škoda nevyužiť potenciál úspešných piesní, ktoré vlastne nikdy nevyšli na žiadnych nosičoch a nezaradiť ich na tento komplet.

A tak medzi štrnástimi skladbami možno nájsť už osvedčenú klasiku Myslím, že môže byť, či fenomenálny a nadčasový duet s Darou Rolins Love Song a pár ďalších piesní. Pri príprave albumu však vo väčšine prípadov Čekovský siahol na každú z nich a odel ju do nového kabátu, teda dal jej nové aranžmány a prizval si k nahrávaniu mnohých hostí. A tak sa napríklad z kultovej Myslím, že môže byť stala po novom hymnická záležitosť, na ktorej spolupracovali Adam Ďurica, či Michal Hudák.

Výnimočnosť Čekovského albumu spočíva v dvoch veciach. Tou prvou sú kolaborácie s inými interpretmi. V podstate, medzi štrnástimi skladbami poslucháč nájde iba päť skladieb, v ktorých interpret vystupuje sólovo. Všetky ostatné sú spolupráce s inými interpretmi. A že nejde o len tak hocijaké mená. Spomínal som už fenomenálnu Daru Rolins, či výborného Adama Ďuricu, ale to bol iba začiatok. V ďalších skladbách sa k Čekovskému pridávajú bezkonkurenčný Ivan Tásler, famózny Robo Roth, ďalej žánrovo kultový Ivan Vereš, trochu zabudnutá (žiaľ) Nataša Džunková, alebo formácia Fragile a ďalší.

A všetky tieto kombinácie so sebou prinášajú ďalšiu raritu. Mnoho interpretov, mnoho žánrov. Dokonalá popová balada, vyšperkovaný pop, výbušné funky, i nádych džezu a la Dežo Ursíny, alebo francúzsky šansón – tak trochu žánrové jednohubky, ktoré by si na jeden jediný album trúfol zaradiť máloktorý interpret. V prípade Mariána Čekovského sa však tomu nečudujem. Človek, ktorý sa nebráni akejkoľvek spolupráci a s nadhľadom zvládne čokoľvek, si takéto experimenty môže dovoliť. Výsledok v konečnom dôsledku nie je až taký prekvapivý. Dalo sa totiž čakať, že ak raz Marián Čekovský vydá album, bude pretŕčať nad ostatnými. Stalo sa. Čakali sme dlho, ale dočkali sme sa. Oplatilo sa!

Žánrovo farebné, umelecky pestré a predsa zmysluplné, až dokonalé. Takýchto nahrávok je u nás ako šafranu. V konečnom hodnotení by som dal plný počet a nečiním tak iba preto, že by som si Best On Mariána Čekovského veľmi rád púšťal z vinylovej platne. Ešte pred vydaním albumu v zábavnej relácii Inkognito spomínal, že album vyjde aj v tomto formáte. Tak verím, že sa tak časom naozaj stane a dokonalosť bude dokonaná.

Pavol Božík
90%

ZOZNAM SKLADIEB (MARIÁN ČEKOVSKÝ – BEST ON):
Myslím, že môže byť (feat. Adam Ďurica, Michal Hudák)
Som z toho dňa
Po polnoci (feat. Martin Mihalčin, Robo Roth)
Love Song (feat. Dara Rolins)
Ave Maria (feat. Adam Ďurica)
Mohla by byť z toho aj láska
Keď plánky (feat. Ivan Tásler)
Hop čip (feat. Ivan Vereš, Michal Hudák)
Strata
Zrkadlo (feat. Nataša Džunková)
Tá tvár v zrkadle
Lemonde (Nataša Džunková)
To si nedám len tak vziať
Falling In Love (feat. Fragile)

Vydavateľstvo: Universal Music
Rok vydania: 2019 (15. november 2019)
Celkový čas: 54 minút
Počet piesní: 14