Bufet s nadhľadom

Bratislavská kapela Bufet prichádza tesne pred začiatkom leta rovno s dvoma čerstvými skladbami Miešačka a Povrchne a vábivo, ktoré spoločne vychádzajú ako digitálny singel. Kapela sa poslucháčom prihovára opäť so zaujímavými postrehmi zo života, nechýbajúc metaforického odľahčenia veľkých myšlienok a hravej hudby.

Nahrávky oboch skladieb vznikali postupne v rámci niekoľkých nahrávacích dní. Obe piesne boli už súčasťou koncertného repertoáru kapely, avšak v poslednom období bolo koncertov kvôli korone pomenej, takže sme sa mohli sústrediť na nahrávanie. V podstate je to klasický rock’n’roll, gitara, basa, bicie, klávesy, spev a množstvo nepokoja a nezmieriteľnosti so stavom vecí v rámci textov, prezrádza spevák Ján Hurtík.

Táto novinka kapely Bufet kontrastuje s posledným zverejneným singlom Kamarát, ktorý trio zverejnilo v úplnom začiatku tohto roka a aktuálne single skôr nadväzujú na ich debutový album Petra, Naďa, deti z roku 2019. Piesne nesú silný a hĺbavý odkaz, ktorý však spevák vkusne zaobalil do inotaju a odľahčil ich rytmickými tónmi.

Potreboval som si tak trocha pomenovať isté veci, ktoré, pevne verím, vnímajú aj všetci ostatní príčetní ľudia. Samozrejme, všetko zostáva iba v rovine narážok a asociácií, ktoré sú v mojom osobnom vnímaní charakteristické pre dané javy, ktoré som sa rozhodol vo svojich piesňach opísať, hovorí Ján Hurtík, ktorý však nemá ambície písať protestsongy.

Je to stále len rock’n’roll, čiže sa dá na to zabaviť a možno aj do rytmu hýbať rukami, nohami a ak to niekto vie, tak môže aj kývať ušami. V rámci toho si dovolím ale dodať, že keď sa pozorne zasústredíte, budete počuť, ako sa to všetko v miešačke prevaľuje a mieša a budete počuť aj, v čom je podľa mňa gro problému, že sa povrchne a vábivo nechávame učičíkať k ľahostajnosti a zmiereniu sa s vecami, ktoré sú paradoxne s mierom nezmieriteľné, uzatvára spevák.