Českí umelci zvíťazili na BBC Music Magazine Award

S nahrávkou klavírnych koncertov Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů oslavuje klavirista Ivo KahánekBamberskými symfonikmi a dirigentom Jakubom Hrůšom úspechy od samotného vydania. Album už získal ocenenia BBC Radio 3 Disc Of The Week, BBC Music Magazine Recording Of The Month, Choc de Classica, Album der Woche na BR Klassik a Choix de Classique HD. Teraz sa hudobníci dočkali víťazných vavrínov v kategórii Concerto v rámci prestížnych britských BBC Music Magazine Awards.

Klavirista Ivo Kahánek k tomu uviedol: BBC Music Magazine Award je cena unikátna najmä v tom, že reflektuje ako pohľad odborníkov, tak i názor fanúšikov klasickej hudby, a ja som nesmierne šťastný a poctený, že sme ju pre českú hudbu získali! Zámerne hovorím MY, pretože nahrať CD je trochu ako nakrútiť malý film: potrebujete urobiť množstvo jednotlivých krôčikov, ani raz nesmiete šliapnuť vedľa, a hlavne – potrebujete mať tím ľudí, ktorí na ňom pracujú s profesionalitou i láskou. A za to by som sa tu chcel poďakovať všetkým, ktorí sa na nahrávke podieľali – Bamberským symfonikom, Supraphonu, Bavorskému rozhlasu, samozrejme láskavým mecenášom albumu Júliovi Prügerovi a Nadácii Bohuslava Martinů, a na mieste najčestnejšom Jakubovi Hrůšovi, ktorého umelecký i ľudský prínos k celej realizácii je nedoceniteľný. I keď zažívame s pandémiou koronavírusu ťažké časy, veľmi by som si prial, aby nahrávky, ako je táto, boli symbolickým prísľubom všetkým, ktorí milujú klasickú hudbu, že i v čase, kedy sa nemôžeme vídať osobne v koncertných sieňach, sme v určitom zmysle stále spolu.

Dirigent Jakub Hrůša získanie BBC Music Magazine Award okomentoval: Krásnu cenu BBC MM Award si veľmi vážim. Ivo Kahánek a Bamberskí symfonici sú pre mňa jednými z najmilších spolupracovníkov a to isté môžem povedať o skladateľoch Dvořákovi a Martinů. Pracovali a koncertovali sme intenzívne s obrovským nasadením a chuťou. Ak teraz získava náš album s týmito dielami skvelých majstrov, ktoré nepatria medzi tie najznámejšie, také ocenenia, zažívam pocity hrdosti a obrovský príval energie do ďalšej činnosti. Ďakujem zo srdca všetkým, kto pre nás hlasovali. Pre vás hráme a nahrávame!

Dohromady 21 albumov, ktoré prešli nomináciou, je z vlaňajšej produkcie sedemnástich významných vydavateľských spoločností z celého sveta. Nominácie BBC Music Magazine Award sú rozdelené do 7 kategórií (inštrumentálna, komorná, orchestrálna, zborová, vokálna, operná a koncertná) a predstavujú to najlepšie z viac než 1 500 nahrávok recenzovaných v britskom BBC Music Magazine v priebehu uplynulého roka. Medzi hviezdnymi interpretmi nominovaných nahrávok sa tento rok objavili mená ako Gidon Kremer, John Wilson, Kirill Gerstein, Sabine Devieilhe, Olivier Latry, Kremerata Baltica, Boston Symphony Orchestra, Royal Stockholm Philharmonic Orchestra či Choir Of Merton College Oxford. Nahrávku klavírnych koncertov Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů vydal v septembri 2019 Supraphon okrem iného vďaka veľkorysej podpore pána Júlia Prügera a Nadácie Bohuslava Martinů.