Průša je späť

Lou Fanánek Hagen je frontman a autor piesní kultovej skupiny Tři sestry. Texty písal i pre mnohých českých interpretov a ako textár spolupracoval na niekoľkých úspešných pôvodných českých muzikáloch Karla Svobodu či Michala Davida. Aby bol výpočet aktivít tejto fenomenálnej osobnosti českej hudby kompletný, spomeňme, že jeho texty v češtine spievali i modrí škriatkovia – Šmolkovia.

Pred tridsiatimi rokmi vydal prvý sólový album, kvôli ktorému vznikla formácia Hagen Baden. Keď boli niektoré Sestry v Amerike, dostal som ponuku na nahranie sólovej platne a podpísal som zmluvu. Reakcia mala podobu doporučeného listu od členov Troch sestier, na ktorého konci stálo, že bez nich by som naháňal robotníkov na stavbe. Dosť ich to nahnevalo, zaspomínal s úsmevom na svoj sólový debut Lou Fanánek Hagen v televíznej relácii Ikony Kamila Střihavku.

Album pomenovaný jednoducho Hagen Baden priniesol 14 piesní a medzi nimi i kultový megahit Průša, ktorý dodnes nechýba na žiadnom Fanánkovom koncerte so Sestrami. V nezabudnuteľnom klipe úchyla stvárnil František Sahula. Niektoré témy textov pripomínajú, čo hýbalo mladou kapitalistickou republikou na začiatku deväťdesiatych rokov – rasové konflikty (Pidlikačka), prví prepracovaní podnikatelia (Monitor), nedobré zaobchádzanie štátu s občanmi (Hra na štát), vpád erotiky (Leasing) a samozrejme alkohol. Skupina Hagen Baden pôsobila na začiatku 90. rokov (skončila už v roku 1994). Za dobu svojho pôsobenia natočili dva albumy. Veľmi rýchlo bolo jasné, že moja sólová tvorba sa až príliš podobá tomu, čo robím so Sestrami, takže nemalo význam na to tlačiť a zabalili sme to, uviedol Lou Fanánek Hagen v spomínanej televíznej relácii k svojej sólovej kariére.

Kultový album vychádza po tridsiatich rokoch s remastrovaným zvukom na CD aj na vinylovej platni. Tá vyšla i v roku 1992 a dnes je zberateľskou raritou, ktorá sa v bazároch predáva za nekresťanské peniaze.

Pavol Božík