Cez koncert Szidi Tobias zosadli na Bratislavu anjeli

Szidi Tobias na Vianočnom koncerte v bratislavskej Starej tržnici

Lepšie by to nenapísal žiadny scenárista, ani nezariadil nijaký producent. Zatiaľ čo Szidi Tobias spievala v bratislavskej Starej tržnici o anjeloch, ktorí zosadli na polia a ľudia myslia, že je to sneh, hlavné mesto zasypala biela pokrývka.

Keby to speváčka oddávajúca sa vypredanej tržnici vedela, dojímala by sa zrejme ešte viac a nielen pri pesničke Andělé. Hoci Szidi nemá momentálne žiadny nový album, jej koncerty sú vždy udalosťou, ktorá priláka plnú sálu divákov. Jej silné príbehy, ktoré sprostredkúva prostredníctvom svojich šansónových skladieb a precítene ich spieva svojim bezkonkurenčným hlasom, sú vždy veľkým lákadlom.

Inak tomu nebolo ani na jej Vianočnom koncerte v Bratislave. Stačilo, aby povedala prvé tri slová a niekto za mnou si nadšene povzdychol: bože, tá má hlasisko. Ten je nepochybne speváčkinou veľkou devízou, ku ktorej si treba pripočítať herecký kumšt, šťastie na autorov piesní (Milan Vyskočáni, Peter Lipovský, ale i Petr Hapka či Michal Horáček) a rovnaké šťastie na vynikajúcich hudobníkov, ktorí ju na koncertoch sprevádzajú. Táto dokonalá súhra zaručila Bratislavčanom nezabudnuteľný dvojhodinový zážitok, pri ktorom sa dupalo, tlieskalo, aplaudovalo po stojačky i tancovalo.

Nechať sa strhnúť výkonom Szidi Tobias je veľmi jednoduché. Jedna z najlepších slovenských herečiek a zároveň jedna z najvýraznejších slovenských speváčok si vie diváka a poslucháča omotať okolo prsta už prvou slohou svojich piesní. Pritom sa jej skladby nemusia hrať v rádiách, svoje publikum si vždy nájde.

To sa zišlo v nedeľu večer aj v Bratislave, aby si vypočulo v prevažnej miere piesne zo speváčkinho ostatného albumu Jolanka (Hore nohami, Tvrdohlavá, Štyri besné psiská, Divá ruža), pár starších piesní (Milovaná, Dala som milému, Jediná, Lojzko, Poď) a hlavne vianočné piesne, ktoré sa objavili na nahrávke Ať se dobré děje (Andělé, Tabák, pilka, Vrána, Já bdím).

Ovácie nebrali konca a návštevníci vychádzajúci zo Starej tržnice si maximálne pochvaľovali. Zasnežená Bratislava bola napokon už iba nečakanou bodkou za nádherným večerom, ktorým speváčka dala jasne najavo, že nie je dôležité kupovať pod stromček kopy darčekov, hlavné je, že sme tu, a že sa máme radi. A s tým jej hlasiskom to treba brať na zreteľ.

Pavol Božík