Citron vyšľachtili metalového supa

Iba máloktorú domácu kapelu možno tak jednoznačne porovnávať s legendárnym Fénixom vstávajúcim z popola, ako metalovú legendu Citron. Vlastne by sa dalo povedať, že táto formácia okolo Radima Pařízka nikdy neprestala existovať. Boli obdobia prestávky, keď o nich bolo menej počuť, ale Radim sa vždy staral o to, aby sa na kapelu, ktorá funguje od osemdesiatych rokov minulého storočia nezabudlo.

Okrem Radima Pařízka kapela zaznamenala niekoľko ďalších výrazných osobností. V prvom rade spevák a skladateľ Ladislav Křížek a v neposlednom rade speváčka Tanja. Ten prvý sa po revolúcii trhol a založil vlastnú kapelu Kreyson. Tanja stihla vydať jeden sólový album a potom akoby sa vytratila z očí verejnosti, aj keď nikdy neprestala spievať. Suma sumárum – príliš veľa silných osobností na jedno zoskupenie a tak je pochopiteľné, že sa ich cesty rozišli.

A bol to opäť Radim Pařízek, kto osvedčenej značke veril najviac a nedovolil jej umrieť. Postupne predstavoval fanúšikom nové piesne (kapela vydala niekoľko EP platní), po dohode so Supraphonom vydali staré nahrávky vo svojej réžii na CD a Supraphon ich postupne (vrátane raritných bonusov) ponúka aj v digitálnej forme. Dalo sa predpokladať, že tieto lastovičky časom prinesú niečo veľké.

Stalo sa tak koncom minulého roka, keď skupina Citron vydala v takmer pôvodnej zostave (aspoň na najvyšších postoch) novinku Rebelie rebelů. V pôvodnej zostave znamená, že okrem Radima sa na albume opäť podieľali i Ladislav Křížek a speváčka Tanja. A táto partička si zrejme povedala, že keď návrat, tak poriadny. A podarilo sa…

Nie som nejakým fanúšikom metalovej muziky, často tým kričiacim spevákom ani moc nerozumiem, skôr dávam na pocity. Keď metal, malo by to zrejme hučať, gitary, bubny, silné hlasy, silné piesne. Nemusia to byť chytľavé popevky, ale nejaký ten dojáčik sa občas hodí. Album Rebelie rebelů z toho prináša úplne všetko.

Fakt, že sa za mikrofón opäť postavil Ladislav Křížek, ktorý sa navyše na nových piesňach podieľal i autorsky je odzbrojujúci a keby bolo treba, zrejme by ste mu čokoľvek odpustili. Ibaže ten chlap stále spieva ako Boh a odpúšťať mu nie je čo. Legenda sa vrátila s ďalšou legendou za chrbtom a je to cítiť. Křížek je jedno z najväčších prekvapení a zároveň jedna z najväčších radostí tejto nahrávky.

Tým najväčším je však napokon speváčka Tanja. Predpokladám, že od revolúcie mnohí o nej nepočuli a ak si ju niekto občas náhodou vyhľadal na video kanáloch, mohol nadobudnúť pocit, že rock už nie je jej prioritou. Jednoducho povedané zmäkla. Ibaže to, čo predvádza na albume Rebelie rebelů jednoznačne svedčí o opaku. Priestoru síce nedostáva príliš, ale zároveň dokazuje, že ak sa aj história opakuje, má to občas zmysel. Tanja sa totiž predstavuje v novom duete s Ladislavom Křížkom nazvanom Schoulená a iskrí to medzi nimi ako pred rokmi v spoločnej nahrávke Kam jen jdou lásky mé.

Tanja sa na albume predstavuje i v parádnej sólovej rockovej vypaľovačke Má zpověď, ktorá je zrejme predzvesťou jej aktuálnej sólovej EP platne, ktorá vychádza práve v týchto dňoch a tá zas hádam bude predzvesťou celého albumu. Táto speváčka má stále čo povedať a napríklad v sólovke na nahrávke Rebelie rebelů znie neuveriteľne.

Hudobne Citron pre ortodoxných metalových fanúšikov zrejme až moc balansuje na hrane metalu a chytľavejšej gitarovej produkcie. Znie to hutne, znie to tvrdo, ale asi sa nikto nebude brániť tomu, že sú tam prvky hrateľnosti i v rádiách. Neprekáža mi to, naopak sa z toho teším. Už dávno som si tak nevychutnal album československej legendy, ktorá sa v podstate vracia a chce dokázať, že ešte nepatrí do starého šrotu. Citron tam určite nepatrí a zistenie, že ten návrat vôbec nemá kyslú príchuť, je fantastické.

A keď už návrat tak so všetkou pompou. Nemožno nespomenúť obal albumu, na ktorom si chlapci dali záležať. Aj na ňom sa objavuje bájny vták, aj keď s legendárnym Fénixom nemá nič spoločné. Tento skôr reflektuje na texty jednotlivých piesní a z odkazov na ne povstal z metalového popola sup plný metalovej rebélie, ktorá aj novom storočí má svoj význam. Album Rebelie rebelů vychádza v týchto dňoch aj ako vinylová platňa.

Pavol Božík
80%

Tracklist albumu Rebelie rebelů
Intro – Radgost
Rebelie rebelů
Kain a Ábel
Jednou
Píseň ztracených
V řetězech spoutaní
C´mon
Na křídlech andělů
Hodina dvanáctá
Schoulená (Ladislav Křížek & Tanja)
Karmageton
Má zpověď (Tanja)
Supi se slétají
Schoulená (sólo verzia)

Vydavateľstvo: Studio Citron
Rok vydania: 2016
Celkový čas: 59 minút
Počet piesní: 14