Dagmar Pecková vydáva vianočný album

Zdroj foto: Supraphon

V spolupráci s Jaroslavom Krčkom, Musicou Bohemicou a Gentlemen Singers nahrala česká diva Dagmar Pecková album s názvom Zrození. Novinka obsahuje české a moravské vianočné koledy, vianočné piesne z českých barokových kancionálov a vianočné spevy starej Európy. Album vyšiel vo vydavateľstve Supraphon. V decembri uskutoční Dagmar Pecková s Musicou Bohemicou i rovnomenné koncertné turné.

Mezzosopranistka Dagmar Pecková sa rozhodla dať svojim priaznivcom krásny hudobný darček v podobe vianočného albumu. V spolupráci s Jaroslavom Krčkom a jeho skvelým súborom Musica Bohemica sme sa snažili vytvoriť oduševnelý album vianočných piesní, ktoré nás napĺňajú vierou, túžbou po lepšom svete a láskou k vianočným tradíciám. Dala som mu názov Zrození (Nativitas), pretože tie piesne sú o zrodení dieťaťa a sú oslavou materstva, hovorí speváčka na margo projektu.

Fanúšikov pri počúvaní albumu Zrození potešia české a moravské koledy i nežná poetika vianočných piesní z českých barokových kancionálov 17. storočia (Michnova Chtíc aby spal vo výbere nemôže chýbať). Dagmar Pecková sa však rada díva i ďalej za hrebene Krkonošských hôr, Krušných hor a Šumavy. Koniec koncov či už máme na slávnostne prestretom stole kapra alebo moriaka, v celej Európe na Vianoce oslavujeme narodenie Spasiteľa. V Anglicku sa spieva Good King Wenceslas, v Poľsku Lulajże Jezuniu, hocikde inde Stille Nacht a Adeste fideles v najrozličnejších prekladoch. Ale čo vo Švédsku, Švajčiarsku, Holandsku, Belgicku či v Taliansku? Aj tieto krajiny na albume Zrození odkrývajú svoje hudobné poklady. Jaroslav Krček glosuje práve na túto tému: Som rád, že sa do výberu kolied dostali aj také, ktoré tu zatiaľ nikto nenahral. Napríklad holandská, belgická či švédska a švajčiarska koleda – všetky melódie, ktoré vznikali pre tento nádherný čas, boli tvorené srdcom. Tak sme sa k nim snažili pristupovať aj my a nahrávali sme ich s veľkou úctou a láskou.

Jaroslav Krček umocňuje kúzlo piesní nielen v roli dirigenta súboru Musica Bohemica, ale i ako autor aranžmánov. Jeho nezameniteľný rukopis, inšpirovaný barokovou a ľudovou hudbou, po niekoľkých taktoch doslova okúzli poslucháčov neuveriteľnou škálou farieb, od intímne komornej až po takmer symfonický zvuk. Ďalšie farby dopĺňajú mužské hlasy skvelého zboru Gentlemen Singers i ďalší sólisti Karel Jakubů a Filip Dámec.

Zrození (Nativitas) Dagmar Peckovej obsahuje celkom 30 kolied a piesní. Album vydáva Supraphon s podporou spoločnosti EOP a v spolupráci s agentúrou Camerata.