Dasha rozdáva radosť

Dasha, jedna z aktuálne najpopulárnejších českých speváčok, prichádza s novým albumom. Novinka vychádza z už existujúceho koncertného programu Dasha Symphony a pôvodne mala vzniknúť ako živý záznam koncertu Dashe s Filharmóniou Hradec Králové. Album napokon vznikol vo forme štúdiovej nahrávky.

To znamenalo nahrávanie hudobných základov v sále Filharmónie Hradec Králové a následne Dasha spoločne so svojím hudobným súputníkom, skladateľom a producentom Davidom Solařom nahrala všetky vokály v intímnom domácom prostredí štúdia na Vyžlovke. Okrem niekoľkých českých piesní prináša album predovšetkým svetovo obľúbené evergreeny. Ich aranžmány pre symfonický orchester a skupinu Pájky Pájk napísal skúsený dirigent, skladateľ a aranžér Martin Kumžák. Vznikol tak nevšedný album, ktorý rozdáva radosť a v súčasnej dobe môže pôsobiť priam terapeuticky.

Dasha patrí už niekoľko rokov k najpopulárnejším interpretkám českej hudobnej scény. Preto je prekvapivé, že teraz vydáva svoj ešte len druhý sólový album. Zatiaľ čo debutový album Konečně z roku 2017 obsahoval pôvodný repertoár, ktorého väčšinovým autorom bol sám producent nahrávky David Solař, tentokrát si vybrala prevažne osvedčený svetový repertoár. V muzike mám rada pestrosť, nie som zaťažená na jeden hudobný štýl. Páči sa mi z každého niečo, a s tým sme vyberali i jednotlivé piesne do tohto projektu. Siahla som po tom, čo mám z hudby naozaj rada, uviedla speváčka.

Dirigent Martin Kumžák upresnil: S malou partiou sme už tieto piesne hrali, je to asi osem rokov, čo Dasha prišla s nápadom na rozšírenie o symfonický orchester. Vyberali sme teda z ostávajúceho repertoáru, Dasha si vybrala nejaké české veci a počas tých ôsmich rokov sme program ešte o jednu alebo dve piesne doplnili. Dohodli sme sa na tom, čo by sa jej pekne spievalo a čo by s orchestrom mohlo byť zaujímavé. Koncertné turné Dasha Symphony má rovnakú dramaturgiu a na album sme zvolili štrnásť skladieb, tuším z osemnástich.

Album Dasha Symphony obsahuje svetové hity nedávne, ale i zo vzdialenejšej minulosti, zaspievané mimoriadne dôstojne. Všetky piesne sú dlhodobo v repertoári Dashy a v uplynulých rokoch sa objavili tiež v populárnej televíznej relácii Stardance.

Na albume znie prevažne angličtina ale i francúzština, taliančina, a v troch nahrávkach i čeština. Prvýkrát sa tu na oficiálne vydanej nahrávke objavuje i pôvodná pesnička Modlitba, patriaca medzi najobľúbenejšie v koncertnom repertoári Dashy. Pieseň Modlitba existuje už dvadsať rokov, dokonca vyhrala autorskú piesňovú súťaž Evropa Hit. Nikdy a nikde ale zatiaľ nevyšla. Je úžasné, že jej čas prišiel práve teraz. Je totiž nielen krásna vo svojej melodickosti, ale s orchestrom sa mohla skvelo uplatniť, dodáva Dasha.

Dasha Symphony je pomyselným soundtrackom Dashinho hudobného života. Nechýbajú tu hity ako Don´t You Worry ´bout a Thing (Stevie Wonder), Fantasy (Earth, Wind & Fire), Empire State Of Mind (Alicia Keys), Get Here (Oleta Adams), Fields Of Gold (Sting) alebo Man In The Mirror od Michaela Jacksona, na ktorú vznikol i videoklip. Špeciálnu pozornosť si rozhodne zaslúži skladba Adagio, klasické dielo barokového skladateľa Tomaso Albinoniho s talianskym textom slávnej belgicko-kanadskej speváčky Lary Fabian.