Svěrákovci dotočili Betlehemské svetlo

Po mesiaci a pól skončilo natáčanie nového filmu režiséra Jána Svěráka s názvom Betlehemské svetlo. Do kín by sa mala komédia o hľadaní životnej harmónie dostať v apríli budúceho roku. V hlavných úlohách diváci uvidia Zdeňka Svěráka, Danielu Kolářovú, Terezu Rambu, Vojtěcha Kotka a Vladimíra Javorského.

Napriek tomu, že sme film točili v náročných podmienkach doby, všetko nám prekvapivo vychádzalo, zdôveril sa režisér Ján Svěrák. Otec hral hlavnú filmovú postavu po dlhých pätnástich rokoch a bola radosť sa na neho od kamery pozerať. Ak sa nám to takto podarí i dokončiť, mohol by to byť krásny film, dodal v posledný deň vzniku filmu.

Scenár vychádza z knižného bestselleru Povídky a Nové Povídky Zdeňka Svěráka ako príbeh o spisovateľovi, ktorému do bežného života vstupujú postavy z vlastných  poviedok. Hrám spisovateľa Šejnohu, ktorý akoby mi z oka vypadol. Je iba o niečo vtipnejší než ja, prezradil autor predlohy Zdeněk Svěrák.

Za kameru sa postavil držiteľ ôsmich Českých levov a ďalších piatich nominácií – fenomenálny kameraman Vladimír Smutný, ktorý spolupracoval so Svěrákovcami už pred 25 rokmi na oscarovom filme Kolja.

Film sa natáčal od konca marca prevažne v Prahe, štáb sa premiestnil i do väznice v Plzni, alebo do Stráže nad Nežárkou. V ďalších úlohách sa objavia aj Ondřej Vetchý, dánska herečka Patricia Schumann či Jitka Čvančarová. Premiéru filmu tvorcovia plánujú na apríl roku 2022 a do slovenských kín ho uvedie distribučná spoločnosť Magic Box Slovakia.