Keď ide o lásku

Kto vlastne vládne svetu a posúva koleso dejín? Sú to skutočne korunované hlavy vladárov i prezidenti mocných štátov? Nie vždy. Mnohí z nich podľahli čaru krásnych sirén. Moc, ktorú im prepožičal ich úrad, má predsa magickú silu a príťažlivosť, ktorej odolá len máloktorá žena. Veď sláva, peniaze a spoločenský vplyv sú nepopierateľne sexi, na tom nič nezmenila ani emancipácia. A hoci prospechárstvo hralo v týchto vzťahoch veľmi podstatnú rolu, boli aj také prípady, keď medzi milencami vznikla skutočná láska i nežné priateľstvo.

V knihe Milenky nájdete 21 príbehov žien, ktoré prežili horúce romániky s mocnými mužmi tohto sveta. Dánska novinárka, anglická grófka, čínska herečka, španielska kurtizána, ruská kňažná, poľská baletka, americká špiónka…

Týmto ženám podľahli korunované hlavy, prezidenti aj diktátori: ruský cár Alexander II. aj jeho vnuk Mikuláš II., anglický kráľ Eduard VII., srbský, rumunský aj belgický kráľ, revolucionári Lenin, Castro i Mao Ce-tung, diktátori Hitler aj Mussolini a napokon aj prezidenti Jefferson, Fauré, Masaryk, Roosevelt a Kennedy.

Vzhľadom na to, že má autorka rada históriu, atraktívnym spôsobom v týchto príbehoch približuje aj historické udalosti a dobu, v ktorej tieto ženy žili. Príbehy dopĺňajú historické fotografie, takže čitatelia nemajú pocit, že čítajú o nejakých fiktívnych osobnostiach, ale vidia konkrétnych ľudí a konkrétne udalosti. Autorka má šťavnatý jazyk, občas siahne aj po irónii, čo vie aj ťažší text odľahčiť. Čítanie je veľkým dobrodružstvom, priblížili nám novinku z vydavateľstva D.Orys.

Autorkou knihy je súčasná šéfredaktorka spoločenského týždenníka Slovenka, Katarína Hanzelová. S novinkou Milenky zároveň vychádza aj jej kniha Princezné.