David Žbirka a Sunnbrella na Slovensku

O Davidovi Žbirkovi sa doteraz hovorilo hlavne v súvislosti s jeho otcom Mirom, ktorému produkoval oceňovaný album Posledné veci.  Tento nadaný a už pomerne etablovaný hudobník teraz po svete intenzívne koncertuje so svojim projektom Sunnbrella. Spolu so svojou priateľkou Claire PengPatrickom Jamesom Fitzroyom, s ktorým spolu produkovali Mekyho album, vydali debutový album Heartworn, ktorý je inšpirovaný zvukom britskej scény deväťdesiatych rokov. Po rôznych svetových metropolách sa teraz vo väčšej miere predstavia naživo aj v Čechách a na Slovensku. Konkrétne 29. júla na festivale Pop Messe v Brne, 31. júla v Ostrave, 1. augusta košickej v Tabačke, 2. augusta v Novej Cvernovke v Bratislave a 3. augusta v Bike Jesus v Prahe.

Album Heartworn vznikal od konca roku 2019. Celá myšlienka projektu kapely Sunnbrella bola dostať moje sólové pesničky na vyššiu úroveň. Dovtedy som produkoval nahrávky s tzv. lo-fi soundom, čo znamená, že som ich nahrával doma v izbe a používal málo nástrojov a tie nahrávky neboli veľmi dobre vyprodukované. Preto som sa na konci roku 2019 rozhodol nahrať album, ktorý bude znieť plnšie a s lepším zvukom, povedal o novom albume David Žbirka.

Bolo to zhodou okolností presne v čase, keď sme sa s producentom Patrickom Fitzroyom pripravovali na nahrávanie otcovho albumu Posledné veci. Počas pandémie sa to kúskovalo, pretože Patrick asi trikrát sťahoval štúdio a nemali sme na to veľký rozpočet. Využili sme aj študentské priestory Abbey Road, kde sme mohli robiť zadarmo len preto, že tam jeden náš kamarát študoval a mal prístup na pár hodín denne. Ale sme za to všetko veľmi vďační. Album Sunnbrella vyšiel až po albume Posledné veci, keď už som mal čas sa k nemu vrátiť a dokončiť ho, doplnil informácie David Žbirka.

Väčššinu nástrojov na album nahral David Žbirka, v niektorých pesničkách sa pridal aj Patrick James Fitzroy, jedno gitarové sólo nahral gitarista Gabriel Whinterfield, s ktorým David hrá v kapele Golf Alpha Bravo a v dvoch skladbách sa na produkcii a beatoch podieľal Oliver Torr. Album, ktorý získal množstvo pozitívnych ohlasov a recenzií po celom svete je ovplyvnený hudbou z prelomu osemdesiatych a deväťdesiatych rokov, hlavne kapelami ako My Bloody Valentine, SlowdiveRide, elektronickou hudbou, ktorú prezentovali The Chemical Brothers, či Moby ale aj drum’n’bassom, jungle a ďalšími vplyvmi.

Projekt Sunnbrella sa už predstavil v Montreale v klube Brasserie Beaubien, v klube Berlin v New Yorku, kde David vystupoval sám s gitarou a samplerom. V plnej zostave hrá Sunnbrella v anglických kluboch a aj v známých londýnskych obchodoch s platňami, ktoré majú pódiá. Počas leta sa dostanú aj do Česka a na Slovensko. Neskôr vystúpia v Berlíne. Na jeseň ich čaká množstvo koncertov v Anglicku a v októbri aj koncert v Paríži.