Debut Elánu má 40 rokov

Skupina Elán vydáva po 40 rokoch špeciálnu reedíciu svojho albumového debutu Ôsmy svetadiel. Album, ktorý odštartoval ich výnimočnú kariéru, skupina zreštaurovala novým mixom a na CD ho rozšírila o bonusový disk s ozajstnými raritami.

V období, keď sa Elán dostal k nahrávaniu prvého albumu (december 1980) mal už za sebou viac ako desaťročnú históriu, niekoľko personálnych zmien, striebornú Bratislavskú lýru (za Kaskadéra) a dve ďalšie ocenenia z tohto významného hudobného festivalu populárnych piesní (aranžmán – Bláznivé hry, text – Ôsmy svetadiel). Po skončení spoločnej ročnej základnej vojenskej služby sa ku štvorici Jožo Ráž, Vašo Patejdl, Juraj Farkaš, Zdeno Baláž pripojil Ján Baláž a v tejto prvej klasickej zostave nahrali album, ktorý definitívne odštartoval výnimočnú kariéru kapely.

Už počas jeho vydania mal Elán v zásobe 36 pôvodných piesní, čo bol materiál na tri plnohodnotné albumy. Na vydanie našej prvej platne sme sa veľmi tešili, lebo to bolo vyvrcholenie našej dlhoročnej snahy zhmotniť úsilie dostať sa do širšieho povedomia. Na album sa dostalo dvanásť pesničiek a to bol len výber toho najlepšieho, čo sme dovtedy, vlastne ešte ako amatérska kapela, vytvorili, spomína Vašo Patejdl a Jožo Ráž dodáva: Bola to bohovská radosť, že ideme zhmotniť naše dlhoročné úsilie, ale bolo to veľmi ťažké, lebo podmienky pri nahrávaní boli katastrofálne. Keď som nahrával spevy, voda v kohútiku na záchode bola zamrznutá. Historické spomienky dopĺňa i Ján Baláž: Myslím, že sa podarilo zozbierať ozaj to naj z prehistórie Elánu a ešte sa to aj veľmi dobre nahralo a zahralo.

Bonusové CD obsahuje časť skladieb, ktoré sa na debutový album nedostali a niekoľko piesní, ktoré boli naň zaradené, ale tu vychádzajú vo svojich pôvodných verziách. Špeciálna výročná 2CD edícia tak ponúka jedinečnú zostavu mapujúcu tvorbu Elánu tesne pred nástupom (a čiastočne v priebehu nástupu) jeho hviezdnej kariéry.

Bolo zaujímavé vrátiť sa po tých rokoch k starým nahrávkam, ktoré vznikali často veľmi kurióznym spôsobom v dobe, keď sme mohli o súčasných možnostiach záznamu len snívať. Napriek tomu v nich aj dnes počujem to obrovské nasadenie, ktoré nás vtedy hnalo dopredu a poznanie, že nad všetkou technikou je vždy najdôležitejší nápad, dobrá pesnička, uvažuje Vašo Patejdl a hneď mu napadne ďalšia kuriózna spomienka: Štúdio, kde sme tento album nahrávali, sídlilo vtedy v bývalom kaštieli v Pezinku. V jeho priestoroch sa okrem nahrávania konali aj iné aktivity, napríklad tam skúšala miestna dychovka. Mňa napadlo, že by sme ju mohli pri nahrávaní použiť a tak sa ozve v závere pesničky Mláďatá.

Výročná edícia Ôsmeho svetadielu vychádza aj na vinylovej platni s novým analógovým mixom pôvodného 24 stopového záznamu. Skutočnosť, že sa ho podarilo zachovať, je absolútne unikátna.

Je to vlastne malý zázrak. Za minulého režimu bolo pravidlom široké pásy s nezmiešanými stopami po dvoch rokoch automaticky mazať a používať ich na nové nahrávky. Dôvodom bol nedostatok valút, pretože široké pásy boli veľmi drahé. Prvý album Elánu sa tomuto osudu vyhol vďaka nedbalosti niektorého z pracovníkov vtedajšieho Opusu. Bolo naopak šťastím, že sa táto nedbalosť týka tak zásadného albumu, komentuje vydanie Vladimír Kočandrle, riaditeľ vydavateľstva Warner Music Czech Republic.