Debut Toma Walkera prináša nádej… vo všetkom

Škótsky spevák Tom Walker je na hudobnej scéne nováčikom, čo do vydávania regulárnych nahrávok. Jeho debutový album What A Time To Be Alive vyšiel iba začiatkom marca. Na hudobnej scéne sa však pohybuje už päť rokov, čo je podľa zvuku jeho debutovej platne dostatok času na skúsenosti, ktorých aplikácia vyústila do skvelého albumu.

Počas predošlých piatich rokov sporadicky nahrával a distribuoval pesničky, ktoré sa stretli s ohromným ohlasom u prevádzkovateľov rádiových staníc, i medzi poslucháčmi. Ďalší autor a interpret pokojných melodických piesní, so silným odkazom v textoch, si hravo našiel miesto v biznise, v ktorom je tento hudobný žáner síce aktuálne v kurze, ale v ktorom je zároveň ešte dosť priestoru pre nového talentovaného umelca.

Toma Walkera kritici najčastejšie prirovnávajú k Edovi Sheeranovi, s čím si v zásade dovolím nesúhlasiť. Osobne Sheeranov komerčný úspech absolútne rešpektujem, no nerozumiem mu. Tom Walker mi na druhej strane svojou zádumčivou muzikou, silnými textami a chlapským hlasom zahral na tú správnu strunu a hoci vinylovú platňu s tuctom piesní prevraciam neustále z jednej strany na druhú, stále ma neomrzela.

Najväčší objav britskej hudobnej scény minulého roka bol nominovaný na prestížne ocenenie Brit Awards, za čo vďačí hlavne svojmu minuloročnému hitu Leave A Light On, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou dvanásť piesňového kompletu. Pesnička si iba vo Veľkej Británii našla takmer milión poslucháčov a v celosvetovom meraní sa jej predalo cez dva a pol milióna kusov.

Album produkoval Mark Ralph, producent známy spoluprácou s Clean Bandit, Years & Years, či skupinou Franz Ferdinand. Aj pod jeho taktovkou je z nahrávky What A Time To Be Alive ucelený komplet dvanástich piesní, ktorý sa veľmi príjemne počúva. I vďaka tomu, že každá z piesní má mimoriadne silnú emóciu. Nahrávka sa tiež nesie v relatívne pokojnom duchu, no pesničkám zároveň nechýba silný spoločenský apel. Zaujímavé zistenie je, že ani jedna z dvanástich piesní nepôsobí ako povestná vata a každá z dvanástich skladieb by mohla pokojne žiť svojim, nesporne úspešným samostatným životom. Oficiálnym singlom albumu sa stala pieseň Just You And I, ktorá je na vinylovom vydaní predposledná.

Názov albumu je vybraný z textu jednej spevákom najobľúbenejšej skladby Blessings a interpret ním naznačuje optimizmus a nádej, pričom s týmto odkazom sa pohráva celá nahrávka. Tom Walker si všetky pesničky napísal a otextoval sám. Interpretuje ich svojim jedinečným hlasom a v globále mne osobne viac pripomína Dana ReynoldsaImagine Dragons, než Eda Sheerana. Tomovi Walkerovi to jednoducho verím. Tucet piesní na albume spieva sám, iba k skladbe Now You´re Gone si na spoluprácu prizval švédsku speváčku Zaru Larsson.

Debutový album Toma Walkera je príjemné a veľké prekvapenie, ktoré na hudobnú scénu nastúpilo už začiatkom roka 2019 (napriek tomu, že nahrávka bola hotová už na jeseň minulého roka). Interpret, ktorého môžete aktuálne zažiť naživo na letných festivaloch po celej Európe (najbližšie Slovensku už v júli na Colours Of Ostrava), si svojim debutom pokojne vystačí nasledujúce dva roky. Ideálny čas na to, aby následne s novými piesňami presvedčil, že to nebola iba náhoda. Na spevákových internetových stránkach si nahrávku What A Time To Be Alive môžete objednať na CD, alebo LP aj so spevákovým podpisom.

Pavol Božík
80%

ZOZNAM SKLADIEB (TOM WALKER – WHAT A TIME TO BE ALIVE / LP):
Angels
Leave A Light On
Not Giving In
How Can You Sleep At Night?
Now You´re Gone (feat. Zara Larsson)
My Way
Blessings
Cry Out
Dominoes
Fade Away
Just You And I
The Show

Vydavateľstvo: Sony Music
Rok vydania: 2019 (1. marec 2019)
Celkový čas: 45 minút (LP)
Počet piesní: 12