Do užšieho výberu festivalu postúpila dvadsiatka rozhlasových hier

Do užšieho výberu Festivalu rozhlasovej hry postúpilo dvadsať titulov. Rozhodla o nich odborná porota, ktorá hodnotila celkovo 63 hier v dvoch kategóriách – nad 30 minút a do 30 minút. Festival sa uskutoční 10. až 12. júna v Trnave a verejnosť sa víťazov oboch kategórií dozvie 12. júna.

Rozhlasové hry, ktoré sa dostali do užšieho výberu, vyhlásilo v priamom prenose Rádio Devín. Porota rozhodovala v zložení – režisér a umelecký šéf trnavského Divadla Jána Palárika Juraj Bielik, teatrologička Nadežda Lindovská, teatrológ Miron Pukan, šéfrežisér Českého rozhlasu Aleš Vrzák a spisovateľ a dramatik Pavel Rankov, ktorý je zároveň predsedom poroty.

Aleš Vrzák má rád príbehy malých i tzv. veľkých ľudí, a tými je podľa neho rozhlasová tvorba RTVS naplnená. A to v podobe dramatickej, literárnej až publicistickej, dodal.

Výrazná tematická a formálna pestrosť súťažných titulov fascinovala Juraja Bielika. Byť členom poroty súťaže rozhlasových hier je nesmierne zaujímavé zadanie. Zaujímavé a vzrušujúce. Celkovo 63 hier – to už je naozaj slušná vzorka pôvodnej a kvalitnej tvorby, uviedol.

Nadežda Lindovská  poukázala na to, že najzaujímavejšie výsledky dosiahli hlavne tí tvorcovia, ktorí sa mohli oprieť o kvalitnú literárnu alebo dramatickú predlohu. Medzi postupujúcimi ich bola väčšina, najmä v kategórii dlhých hier. Pôvodné námety sa ocitli v menšine, poznamenala.

Podľa Pavla Rankova ponúka výsledná kolekcia užšieho výberu rôzne typy poetík a spracovaní. Od temného tajomného príbehu vyrozprávaného v strhujúcom tempe, cez dialóg rozporuplného básnika – ministra s rovnako rozporuplným eštebáckym technikom až po spletitý príbeh o komplikovaných medziľudských vzťahoch v súčasnom svete, priblížil.

Miron Pukan považuje umeleckú úroveň tohtoročného Festivalu rozhlasovej hry za pomerne vyrovnanú, pričom ho potešilo, že sa objavili aj také spracovania, ku ktorým sa bude história vracať a interpretovať ich. Ambasádorkou festivalu je herečka Emília Vášáryová.

Užší výber:
Rozhlasové hry nad 30 minút
Dodo Gombár: Advent (groteska z hranice)
Frank Wedekind / Martina Vannayová / Martin Porubjak: Lulu
Ivan Stodola: Marína Havranová
Jonáš Záborský / Lenka Garajová: Mrzutá
Maroš Hečko, Maja Hriešik / Radka Hoffmanová: Obvinenie
Angelika Kuźniak / Martina Vannayová: Papuša
Karl Kraus / Ján Mikuš / Jana Mikuš Hanzelová: Posledné dni ľudstva
Peter Pavlac: Slovo Válkovo
Ivica Ruttkayová: Volám sa Mária
Agatha Christie / Martina Vannayová / Margaréta Cvečková: Vražda na Níle

Rozhlasové hry do 30 minút
Ján Mikuš: Faust
Barbora Nitschová: Feldpošta
Patrik Samohýl: Incident Ludex
Vanda Zemanová – Alberty: Infekcia stereotypu
Terézia Vansová / Miroslav Dacho: Kar
Klára Madunická: Requiem pre Rusalku
Boleslav Bratislavský / Miroslav Dacho: Tuberáci
Boleslav Bratislavský / Miroslav Dacho : V borbe s temnotou
Tomáš Hučko:  Zememerač K
Tomáš Hučko: Život v lese