Domi Stoff z King Shaolin sólovo

Od marca roku 2020 začal spevák kapely King Shaolin pracovať na sólovom albume Vzduch a dym, ktorý je celý naspievaný v rodnom jazyku. Sólový projekt je prirodzeným pokračovaním aktívnej tvorby speváka a skladateľa Domiho Stoffa, aj keď naďalej ostáva verný svojej domovskej kapele s prezentáciou piesní v angličtine.

Intenzívne som pracoval, na začiatku som sa snažil nájsť kľúč textárstva a tvorby melódií pre mňa v nepoznaných vodách. Veľa vecí, ktoré sa mi za posledné obdobie stali, som dokázal pretaviť do trinástich hudobných svetov, ktoré sa nachádzajú na mojom prvom sólo albume. Už dlho som sa pohrával s myšlienkou, že by som vydal slovenský album a teraz, keď sa mi to podarilo, tak som za toto rozhodnutie veľmi rád, prezrádza Domi Stoff odklon od pôvodnej anglickej tvorby k tvorbe v slovenčine.

Prvá iskra vzbĺkla vtedy, keď som tvoril song pre klientku a jej požiadavkou bola slovenčina. Samozrejme, som jej ho naspieval, aby počula frázovanie. Keď som ho pustil kamarátom a rodine, tak ma začali povzbudzovať, aby som už aj ja začal spievať v slovenčine. Tento rozmer sa mi veľmi pozdával, a preto som tomu dal naozaj šancu, opisuje spevák prvotné pocity a skúsenosti z produkcie, ktoré sa vymanili od jeho bežnej tvorby zahŕňajúc zákonitosti anglického jazyka.

Práca na albume Vzduch a dym už štandardne vznikala za prítomnosti komunikácie a konštruktívnych rozborov s kolegom z kapely King Shaolin s Michalom Neffem. Na albume sa nachádza viacero šatov, do ktorých spevák obliekol svoje piesne. Hlavnými nástrojmi sa pre mňa stali gitara, keďže to je nástroj, ktorým sa viem najlepšie vyjadriť, ale taktiež som používal veľa orchester a dychy, ktoré pre mňa extrémne umocňujú emóciu. Samozrejme, nesmú chýbať ani syntetické zvuky, ktoré veľakrát majú symbolizovať a pripomínať spomienku alebo podvedomie, s úsmevom ozrejmuje Domi Stoff, ktorý rád tvorí s veľkou paletou, keď používa rôzne štýly naraz, nakoľko rozmanitosť predstavuje jeho základ života.

Tým, že sa spevák nezameriava na jeden konkrétny štýl hudby, nachádzame v jeho hudbe zmes popu, elektra, R&B a moderného popu. Spev, gitaru a basu si na album nahral sám, ostatné nástroje dotvoril v elektronickej forme. Na nahrávaní albumu Vzduch a Dym sa podieľal ako skladateľ, producent, textár, aranžér a zvukár sám a o finálny master zvuk nahrávky sa postaral známy český producent a zvukový majster Escon Waldes.