Draci si (opäť) podmanili Rakúsko, ich obrovskej sile podľahla i horda Slovákov

V nedeľu o 22:45 som si uvedomil, že sa budem opakovať, ale ono sa inak nedá. Už ani nepočítam, koľký raz som sa vybral na koncert Imagine Dragons. Jedno skóre je však v prípade návštevy koncertu tejto americkej štvorice (piaty člen, ktorý ich sprevádza na koncertoch nie je nikde oficiálne uvádzaný ako člen kapely) isté. Vždy to bola nakladačka pozitívnej energie a ani vo Viedni to nebolo inak!

V hlavnom meste Rakúska zrejme všetko riadili kvalitné švajčiarske hodinky. Brány sa otvorili v čase uvedenom na vstupenkách, americká speváčka K.Flay predviedla svoje vnímanie alternatívneho hip hop-u šmrncnutého štipkou indie s úderom 19:30, o trištvrte hodinu bolo po všetkom a necelú polhodinu po nej sa na scéne objavili ONI.

Imagine Dragons nenaťahujú zbytočne čas medzi vystúpením ich hosťa a svojou šou, jednak, aby ľudia nemuseli príliš dlho čakať a hlavne kvôli tomu, že ak predskokan dobre splní svoju úlohu, nedočkavosť publika sa prejaví v dokonalom úvode, kedy je niekoľko desiatok tisíc ľudí na nohách, skanduje, dupe, kričí a víta svojich chlapcov. K.Flay predviedla veľmi dobrý úvodný set a hoci hudba prehlušovala jej spev, bol to výborný začiatok.

O 20:45 prichádzajú na scénu Imagine Dragons. Úvodné intro a otrasy zeme nepochybne zaznamenané ešte aj pod ruským kolesom v Prátri sú jasným dôkazom toho, že sa začína šou, kvôli ktorej do centra Viedne zamierilo dobrých 15 tisíc ľudí. Koncert je vypredaný. Imagine Dragons sa pekne pohromade objavujú v zadnej časti scény, muzika je nasamplovaná a kým sa rozídu na svoje miesta, stihnú odpáliť úvod piesne I Don’t Know Why z albumu ƎVOLVE, ktorý vyšiel v júni minulého roka a po vystúpeniach na niekoľkých letných festivaloch ho kapela promuje na rovnomennom svetovom turné.

Nedeľňajšiu zastávku vo Viedni si do vypredanej haly prišlo vychutnať i mnoho cudzincov. Z davu bolo okrem nemčiny počuť češtinu, poľštinu, maďarčinu, ale i ruštinu a samozrejme slovenčinu. Slovenskí fanúšikovia mali (nielen podľa áut so slovenskou značkou odstavených v priľahlej garáži) vo Viedni obrovské zastúpenie.

Imagine Dragons totiž v rámci tejto európskej časti turné Slovensko vynechali (a žiaľ i susedné Maďarsko, či Poľsko), preto sa nemožno čudovať, že viedenská hala praskala vo švoch. Za všetkých nadšených Slovákov chalanov ešte pred koncertom pozdravila fanúšička Veronika, ktorá sa s nimi stretla osobne a odovzdala im fanúšikovskú knihu, ktorú Slováci pre Drakov zaplnili svojimi odkazmi. Pre Veroniku bola nedeľa nepochybne sviatkom a z jej dojmov, ktoré do našej redakcie prichádzali, behal mráz po chrbte.

Ako to už v prípade Imagine Dragons býva, príval pozitívnej energie v spojení s dokonalým výkonom sú samozrejmosťou. Inak tomu nebolo ani v prípade viedenského koncertu. Zbytočne tu budem verklíkovať celý setlist. Samozrejme, zaznelo takmer všetko z albumu ƎVOLVE, nechýbali najzásadnejšie hity predošlého obdobia (It´s Time, Gold, Radioactive a samozrejme Demons) a napokon nemohla chýbať ani aktuálna novinka Next To Me, v akustickej verzii. Geniálny setlist a dokonalý – 150% – výkon vystačili na dve hodiny.

Neboli to však iba také bežné dve hodiny. Núdza nebola ani o prekvapenia. A na rovinu, bolo ich viac, než zvyčajne. Hneď v prvej časti sa totiž na scéne objavil spevák skupiny Alphaville Marian Gold a spolu s Drakmi si strihol megahit Forever Young, ktorý kapela s nadšením zaraďuje do koncertného setlistu už niekoľko rokov. Čakal som, či z druhej strany pódia ešte nevyskočí maestro Karel Gott (Být stále mlád), aby bola zostava už naozaj kompletná, ale nič také sa nedialo. Alebo, že by dnes večer v Prahe 🙂 ?

Hoci viedenská hala neumožňovala presun kapely na akustickú časť koncertu na pódiu na druhej strane haly pomedzi divákov, ako je to bežné na ostatných vystúpeniach, Imagine Dragons nechceli svojich fanúšikov sklamať a halou prebehli verejnými priestormi. A hoci si Dan Reynolds pri presune odskočil do hranoliek s kečupom, okomentoval to humorom sebe vlastným a aj akustickú časť (tri skladby) odspieval na výbornú.

Finále už patrilo najväčším hitom a ďalšiemu prekvapeniu, keď sa počas skladby Thunder objavila na scéne ešte raz K.Flay a do pesničky pridala svoju rapovú časť. Netradičné, ale skvelé. Počas Radioactive naposledy do vzduchu vyletela hmla a bolo po všetkom. No, po všetkom… Bolo po fantastickom koncerte.

Opisovať nadšené dojmy nemá zmysel. Desiatky tisíc ľudí by vedeli rozprávať. A kto aspoň raz zažil Imagine Dragons naživo vie, že sú to nezabudnuteľné momenty. I keď vývoj jednoznačne zaznamenáte i v koncepcii samotnej šou, ktorá je najmegalomanskejšia, akú doteraz Draci mali. Svetlá, veľkoplošné obrazovky, tony konfiet, pyrotechnika. Vyzeralo to výborne a presvedčivo zvlášť, keď si divák uvedomil, že v prípade tejto kapely nejde o afekt, ale o efekt. Pretože ani trojnásobné množstvo efektov nespochybní absolútne dokonalý výkon tejto americkej štvorice.

Dnes večer hrajú Draci svoj najrýchlejšie vypredaný koncert tohto turné v Prahe, nasledujú tri koncerty v Nemecku a presun do Škandinávie na dva záverečné koncerty v Nórsku a vo Švédsku. Kukni na to! bude pri tom!

Pavol Božík
100%