Jeseň v Supraphone bude veľkolepá

Foto: Marcel Gonzales Ortiz / Zdroj: Supraphon / Soul For Show

Vydavateľstvo Supraphon pripravuje na jeseň množstvo zaujímavých i unikátnych albumov z oblasti populárnej či klasickej hudby a hovoreného slova. Edičný plán je pestrý a obsahuje okrem  nových nahrávok Lucie Bílej, Tomáša Klusa, Kláry Vytiskovej, Luboša Pospíšila, Petra Kotvalda či debutu pesničkára Michala Horáka tiež sériu kompilácií zostavených pri príležitosti rôznych jubileí a výročí, ktorým dominuje sedemdesiatka Jiřího Korna a šesťdesiatka Divadla Semafor. Poslucháči sa môžu tešiť tiež na nové vydania kultových albumov a archívnych, často nikdy nevydaných nahrávok, ktoré v jesennom pláne Supraphonu reprezentujú najmä Marta Kubišová, Olympic, Hana Hegerová s Miroslavom Horníčkom a Jan Werich. V oblasti audiokníh zaujme originálna hudobná rozprávka pesničkárky Radůzy, novinka Divadla Spejbla a Hurvínka, memoáre Zbygniewa Czendlika, Indiánske rozprávky s Bárou Hrzánovou alebo najkrajšie biblické príbehy s Hanou Maciuchovou, Jiřím Dvořákom a ďalšími obľúbenými hercami. Priaznivci klasickej hudby sa môžu tešiť na novinky medzinárodne úspešných súborov Pavel Haas Quartet, Belfiato Quintet, Capella Mariana, ale i renomovaného klaviristu Iva Kahánka s Bamberskými symfonikmi vedenými dirigentom Jakubom Hrůšom. Pozornosť vzbudzuje i práve vznikajúci debutový album vynikajúceho mladého tenoristu Petra Nekoranca či crossoverový album mezzosopranistky Dagmar Peckovej so skladateľom scénickej hudby Darkom Králom.

Jiří Korn oslávi svoje sedemdesiate narodeniny 25. septembra veľkou šou v O2 aréne. Pri tej príležitosti mu vyjde výberový album, ktorý zmapuje všetky jeho najväčšie hity. Naopak novinkovým albumom oslávi šesťdesiatku Petr Kotvald, ktorý pozýva fanúšikov na svoj narodeninový koncert 28. septembra do Kongresového centra Praha. Archív divadla Semafor poskytol ďalší klenot, tentokrát v podobe kompletného záznamu spoločného Recitálu Hany Hegerovej a Miroslava Horníčka z roku 1966, ktorý vyjde v septembri v podobe dvojalbumu. Októbru bude dominovať jedna z najočakávanejších českých nahrávok roka – nový album Lucie Bílej, ktorý speváčka nahráva v bratislavskom štúdiu LittleBeat. Jeho producentom je Martin Maxo Šrámek, ktorý stál tiež za predchádzajúcim, platinou oceneným albumom Hana. Prvýkrát v Supraphone vydá svoj album speváčka Klára Vytisková, ktorá po štyroch rokoch nadviaže na svoj cenami Anděl ocenený debut. V októbri poteší svojich priaznivcov koncertným záznamom svojich najväčších hitov aj Luboš Pospíšil. Po výročnom vydaní legendárneho albumu zo 60. rokov Želva skupiny Olympic sa v októbri objaví na CD a vinyle ďalší kultový album Olympicu z roku 1969 Pták Rosomák. Po 50. rokoch to bude prvý raz i s mimoriadnym bonusom v podobe originálnej vystrihovánky v grafickej úprave J. A. Pacáka. Tridsiate výročie Nežnej revolúcie symbolicky prinesie do novembrového edičného plánu Supraphonu výber najväčších hitov Marty Kubišovej, ktorý bude obsahovať i novú verziu hymnickej Modlitby pro Martu. Talentovaný, mladý pesničkár Michal Horák pripravuje svoj debut, ktorý bude obsahovať i humornú pieseň Hej, teto, ktorá v podobe videoklipu dosiahla na YouTube už pol milióna vzhliadnutí. Na jeseň sa v distribúcii Supraphonu objaví i očakávaný spoločný album Tomáša Klusa a Janáčkovej filharmónie Ostrava príhodne nazvaný Klusymfonie. Obľúbený pesničkár sa s filharmonikmi vydá na prelome novembra a decembra i na rovnomenné turné. Zvláštnosťou jesennej produkcie Supraphonu bude crossoverový album opernej divy Dagmar Peckovej a skladateľa scénickej hudby Darka Krála, na ktorom sa prepája hlas slávnej mezzosopranistky so samplovanou, elektronickou hudbou. Niekdajší dlhoroční hudobní partneri Ondřej Havelka a Pavel Klikar, ktorí tento rok oslavujú polokrúhle jubileum, sa zhodli, že prišla pravá chvíľa na vydanie kompletu dlho nedostupných štyroch albumov Originálneho pražského synkopického orchestra vydaných pred rokom 1990 na značkách Panton a Supraphon.

Edícia hovoreného slova Supraphonu otvorila nový školský rok audioknihou Bible – Nejkrásnější příběhy. Najznámejšie biblické príbehy načítali Miroslav Táborský, Simona Postlerová, Jiří Dvořák a Hana Maciuchová. V polovici októbra vydá pesničkárka Radůza nahrávku svojej hudobnej rozprávky Uhlíř, princ a drak. Spolu s Radůzou si v nej zahrali a zaspievali mladí herci Národního divadla: Anna Fialová, Lucie Polišenská, Radúz Mácha, Igor Orozovič a Jiří Suchý z Tábora. Doprovod piesní vznikol použitím množstva tradičných i netradičných hudobných nástrojov v spolupráci autorky s multiinštrumentalistom Josefom Štěpánkom. Deti sa tiež môžu tešiť na novú nahrávku Divadla Spejbla a Hurvínka Taťuldo, zhasni!, ktorá rozšíri obľúbené tituly vtipne odhaľujúce dejiny rôznych predmetov. Po vysávači a žuvačke prichádza na rad Hurvínkove veselé dobrodružstvo so žiarovkou. Meno autora Richarda Bergmana je spojené hneď s dvomi na október naplánovanými audioknihami Nový návrat malého princa a Kryštof a myš. Návrat malého princa je voľným pokračovaním jedného z najkrajších príbehov svetovej literatúry – Malého princa od Antoina de Saint-Exupéryho, v ktorom si vypočujete Michala Dlouhého, Miroslava Táborského alebo Jana Kanyzu. Novú detskú knižku o dôležitosti priateľstva Kryštof a myš načítal Jiří Lábus. Z ďalšej pripravovanej ponuky audiokníh zaujme zvuková podoba nevšednej knihy Neboj se vrátit domů zakladateľky hospicového hnutia v ČR Marie Svatošovej. Novembrové dni prinesú Indiánske rozprávky renomovaného spisovateľa Vladimíra Hulpacha s vierohodnou rozprávačkou Bárou Hrzánovou a audioverziu úspešných memoárov Zbygniewa Czendlika Postel, Hospoda, Kostel. Na vianočný trh pripravuje Supraphon veľké komplety nahrávok Jana Wericha a divadelných hier Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra z tento rok šesťdesiatročného Semaforu.

Už na prelome augusta a septembra vstúpil Supraphon do novej sezóny s dvomi albumami klasickej hudby – archívnou kompiláciou nahrávok troch ťažiskových českých piesňových cyklov v podaní nezabudnuteľného tenoristu Viléma Přibyla a vokálnu polyfóniu renesančnej Prahy v dokonalom súznení hlasov ansámblu Cappella Mariana na novinke nazvanej Praga Rosa Bohemiae. Koniec septembra bude patriť progresívnej formácii Belfiato Quintet, ktorá vydá dychové kvintety Antonína Rejchy. Medzinárodný ohlas sa taktiež očakáva od ambiciózneho albumu klaviristu Iva Kahánka, ktorý nahral klavírne koncerty Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů s Bamberskými symfonikmi vedenými vo svete stále úspešnejším dirigentom Jakubom Hrůšom. Veľké očakávania sprevádzajú októbrové vydanie nového albumu hviezdneho Pavel Haas Quartet, ktorý za svoje predchádzajúce nahrávky získal množstvo významných medzinárodných ocenení. Pavel Haas Quartet trpezlivo vyčkával a s ešte väčšou umeleckou zrelosťou a v dokonalej súhre nahral vrcholne intenzívne poňatie sláčikových kvartetov Dimitrija Šostakoviča. Czech Ensemble Baroque Orchestra pokračuje v mapovaní diela barokového skladateľa Františka Xavera Richtera. Na koniec októbra naplánovaný album prinesie Richterov koncert pre kladívkový klavír a orchester. Pozornosť vzbudzuje i práve v týchto dňoch v Dvořákovej sieni Rudolfína vznikajúci albumový debut mladého tenoristu Petra Nekoranca, ktorý poteší poslucháčov v novembri.