Turistickí sprievodcovia Malé Karpaty

Knižní turistickí sprievodcovia sú stále žiadaní a obľúbení, hoci všetci už máme smartfóny. Orientovať sa podľa nich nie je nič ťažké, no knižný sprievodca má svoje čaro. Mnohí chcú navyše čo najmenej používať mobil, ak už vyrazia do prírody, za tichom, pokojom a krásnymi scenériami. Aspoň na chvíľu si urobiť digitálny detox. A v takom prípade sa zídu tieto dva nové prírastky.

Vydavateľstvo Dajama v rámci viacerých edícií spracúva jednotlivé mestá a regióny Slovenska a približuje ich históriu a súčasnosť. V roku 2001 odštartovali edíciu S batohom po Slovensku, v ktorej doteraz vyšlo 17 kníh ako Západné Tatry, Slovenský raj, Nízke Tatry, Vysoké Tatry, Malá Fatra, Slovenský kras, Štiavnické vrchy, či Pieniny.

V roku 2020 vyšlo v treťom doplnenom a prepracovanom vydaní 6 titulov a teraz pribudli ďalšie dva: Malé Karpaty – juh a Malé Karpaty – sever. Ich obsah tvoria najzaujímavejšie pešie trasy s niektorými podrobnejšie spracovanými turistickými cieľmi.

Malé Karpaty – JUH
Ak sa radi túlate Malými Karpatmi, určite by vám nemal chýbať tento sprievodca. Nájdete v ňom 20 najkrajších túr v okolí Bratislavy, na juhu Malých Karpát, spolu s výrezmi máp, profilom trás a tipmi a zaujímavosťami na trasách. Bonusom je pribalená veľká turistická mapa Malých Karpát, takže už len zbaliť batoh a vydať sa spoznávať okolie nášho hlavného mesta. Mapa je v mierke 1 : 50 000.

V novinke Malé Karpaty – juh nájdete 20 najkrajších peších turistických trás v južnej časti Malých Karpát, ako K hradu Devín, Okolo Devínskej kobyly, Nivou Moravy, K vojenským bunkrom, Na Kačín, Račianskym modrým okruhom, Na Pajštún, či Hrebeňom Malých Karpát.

Malé Karpaty – SEVER
V tomto sprievodcovi nájdete 20 najkrajších túr v severných Malých Karpatoch, čiže v okolí Trnavy spolu s výrezmi máp, profilom trás a tipmi a zaujímavosťami na trasách. Turistické trasy smerujú do oblasti strednej a severnej časti Malých Karpát, ktorá sa tiahne severozápadne od Trnavy v smere juhozápad – severovýchod.

V sprievodcovi Malé Karpaty – sever nájdete tiež 20 najkrajších trás, ako Na Červený Kameň, Plaveckým krasom, Okolo Bradla, Na Veľkú Homoľu, Okolo Sološnice, Naprieč Malými Karpatmi alebo Na Tisové skaly.

Bonusy týchto sprievodcov:

  • profily trás
  • časové rozvrhy a prevýšenia
  • mapové výrezy so zakreslenými trasami
  • tipy a zaujímavosti na trasách
  • plus veľká turistická mapa

Úvod jednotlivých kníh vždy obsahuje všeobecné informácie, základnú charakteristiku prírodných pomerov oblasti, východiská túr a mapu regiónu s vyznačením polohy opisovaných turistických trás. Na záver autori zaradili register najvýznamnejších turistických bodov a praktické informácie. Kniha je plastovom obale a spolu s knihou vytvárajú jeden celok.

Všetky odporúčané trasy sme spracovali na základe osobných skúseností našich autorov a spolupracovníkov, ktorým by sme sa touto cestou chceli poďakovať, dodáva Daniel Kollár, jeden z dvojice autorov. Tým druhým je nemenej skúsený Ján Lacika: Napriek tomu nemožno vylúčiť menšie zmeny, ktoré mohli v poslednom období nastať. Budeme vďační, ak pri zistení nejakej nepresnosti pošlete vašu informáciu na adresu vydavateľstva. V ďalšom vydaní môžeme po overení urobiť prípadnú zmenu alebo úpravu. Veríme, že si vyberiete z ponuky výletov do najkrajších horstiev Slovenska a že prežijete romantické chvíle v lone slovenských hôr. Želáme vám pekné počasie, dobrú náladu a šťastný návrat domov.