Dračí záznam, alebo takto to má vyzerať v 21. storočí

Zdroj foto: youth.sg

Záznam koncertu Imagine Dragons z Toronta je najlepším záznamom koncertu, aký som vzhliadol na Blu ray, či DVD. S takmer totožným koncertom sa kapela predstavila 19. januára tohto roku aj v Bratislave a po ich vystúpení sa niesli hlasy, že to bol najlepší koncert, aký Bratislava zažila. Zopakovať si jedinečnú atmosféru je momentálne absolútne jednoduché.

id-blu-rayPre mňa osobne sú Dragoni auktuálne na vrchole hudobného reťazca. Tento rok bol pre mňa jednoznačne rokom Imagine Dragons, keďže som v rámci zastávok ich turné v okolitých krajinách vzhliadol ich Smoke + Mirrors šou niekoľkokrát, následne som zašiel na ich koncert do kina, čo bol tiež veľmi zaujímavý zážitok a keď vyšiel záznam koncertu na Blu ray, neváhal som ani sekundu.

Na disku vyšiel koncert, ktorý mohli v jeden večer (2. marca) vidieť v rovnaký čas diváci v kinách na celom svete. Už tam to bol po technickej stránke veľký zážitok, keďže kapela urobila všetko, aby sa divák cítil ako v hale a prežíval to naplno. Najmodernejší zvuk, najdokonalejší obraz a záznam z desiatok kamier. Chvíľu som mal strach, ako takýto technický zázrak dopadne pri sledovaní doma v obývačke, ale nadšenie nebralo konca.

Neviem, či sa treba baviť o koncerte samotnom. Kto videl záznam v kine, alebo mal šťastie a dostal sa do vypredaného NTC vie, že to bol večer plný absolútne pozitívnej energie a hitov z dvoch mimoriadne úspešných albumov kapely z Las Vegas (Nitht VisionsSmoke + Mirrors). Nechýbal ani jeden hit. Dragoni si koncerty užívajú naplno, pesničky odievajú do mierne prešitých kabátov, spájajú nespojiteľné a na pódiu dokážu vyčarovať pomyselnú Krajinu zázrakov, do ktorej berú všetkých hostí v preplnených halách. Na dlhú dobu jednoznačne najlepší koncert.

Koncert na Blu ray je rozmixovaný až do troch zvukových formátov. Nechýba stereo, ani DTS-HD Master Audio, ale pribalený je i mix vo formáte Dolby Atmos, teda zvuk, s ktorým sa koncert premietal aj v kinách. Ak na to máte zodpovedajúcu repro sústavu, čo v dnešnej dobe už nemusí nutne znamenať mať na stene rozvešaných osemnásť reproduktorov, pripravíte zážitok nielen sebe, ale i susedom. Sledoval som záznam s týmto zvukom a trochu som pridal na hlasitosti. Fakt, že v rámci zvuku rezonoval i gauč, na ktorom som sedel, hovorí za všetko. Toto je presne ten pocit, keď sedíte na gauči a máte pritom pocit, že ste tam. Ohromujúci zážitok, aký som ešte pri sledovaní koncertu z Blu ray nezažil.

Obraz je excelentný, čistý, jednoducho dokonalý. Na rozdiel od kina si môžete na Blu ray vychutnať aj niekoľko bonusových skladieb. Napríklad pri skladbe Roots si v bonusovej časti môžete zvoliť kameru, z ktorej záznam chcete sledovať a na výber máte zo štyroch možností. Piesne Hopeless OpusGold sú zas nasnímané s inou svetelnou grafikou, než boli vizuálne predvedené na koncerte v Toronte. Takže aj bonusová časť je vlastne stopercentná. Súčasťou Blu ray je obsiahly booklet plný fotografií z koncertu. Okrem Blu ray vyšiel záznam i na DVD a tiež v zberateľskom balení DVD + CD.

Kapela momentálne nahráva svoj tretí album. Pokiaľ by ste mali chuť, zažiť ich opäť naživo, prípadne ak vás nadchne tento záznam, po ktorom ich naživo určite vidieť budete chcieť, tak jedinečná príležitosť sa naskytne od 19. júla 2017, kedy Imagine Dragons vystúpia ako hlavná hviezda festivalu Colours Of Ostrava, ktorý potrvá do 22. júla.

Pavol Božík
100%

Tracklist Blu ray Smoke+Mirrors Live:
Intro
Shoths
Trouble
It´s Time
Forever Young / Smoke and Mirrors
Polaroid
I´m So Sorry
Tief Gold
Demons (feat. Bleeding Out and Warrios)
Amsterdam
Hopeless Opus
On Top Of The World
Friction
Release
I Bet My Life
Radioactive
The Fall

Bonusy: Multi Angle Options For Roots + I Was Me, Alternate Versions Of Hopeless Opus + Gold

Vydavateľstvo: Universal Music
Rok vydania: 2016
Celkový čas: 153. minút