Elektronický Duhan

Po dvoch predchádzajúcich albumoch Back To The Future (2014) a United Gravity (2018) prichádza producent Duhan s tretím projektom v podobe EP pod názvom Wave Rider. Komplet je kombináciou kontrastu medzi elektronikou a živou melodickou hudbou.

Základným zámerom bolo sebavyjadrenie môjho subjektívneho vnímania elektronickej tanečnej hudby, ktorá vie byť nie len sterilná, ale aj melodická a môže prehovárať k poslucháčovi prostredníctvom príbehu v aranžmáne skladby, opisuje novinku Duhan.

Tanečná elektronika, moderný nádych, či tvrdší a miestami viac cinematický charakter, taká je novinka producenta. Duhanov prechod na elektronický zvuk bol postupný, avšak prirodzený: Už počas dokončovania projektov z mojej staršej tvorby som mal rozpracované nové elektronické projekty. S ich dokončovaním som sa to nesnažil urýchliť, keďže som si bol vedomý, že aj napriek bohatým skúsenostiam z predošlej tvorby na elektroniku potrebujem vyzrieť.

Duhanove predchádzajúce albumy boli skôr multižánrové a postavené na hosťujúcich interpretoch, teraz je koncept celého projektu postavený na žánrovej i moodovej jednoliatosti: Pri nahrávaní živých nástrojov a vokálov si vždy vyberám hudobníkov, ktorí vedia aj improvizovať. Častokrát im dávam priestor, aby okrem mojej základnej predstavy do toho vniesli niečo svoje a nebáli sa zaexperimentovať a ísť aj mimo štandardných postupov. Aj tento prístup prináša mojej hudbe pestrosť, o ktorú sa vždy snažím. Takmer nikdy pri tvorbe neostávam pri prvom nápade a skúšam netradičné kombinácie až dovtedy, kým nemám pocit, že som vyčerpal všetky možnosti.

Na vzniku EP sa podieľali hudobníci, s ktorými Duhan spolupracoval aj v minulosti, napríklad saxofonista Martin Chrenko (Grňa), gitarista Vladimír Nikulin (Jymy) a trombón v jednej skladbe vypĺňa Gregor Chalupecký. V titulnej skladbe Wave Rider hosťuje Sonia Elisheva, v skladbe Neon Cloud Emma Diva, obe pôsobia v Londýne. Hosťujúce speváčky dotvárajú jednotlivé kompozície skladieb ako samostatný nástroj, ktorý je súčasťou celku, nie sú však ich nosným prvkom. Výber oboch speváčok som starostlivo zvážil podľa farby hlasu, samotného žánru ale aj celkového feelingu, dopĺňa Duhan.