Elvis Presley prvý raz v Česku

Za svojho štyridsaťdva rokov trvajúceho života bol Elvis Presley najbližšie našej republike v rokoch 1958 – 1960 počas vojenskej základnej služby v niekdajšom západnom Nemecku. Bol vtedy najskromnejším vojakom v dejinách americkej armády. Od Prahy ho delilo len 539 km, teda nejakých päť hodín jazdy autom.

Kým Presleyho tenorbaryton a modré oči obleteli svet, sám spevák v nasledujúcich rokoch nevytiahol z Ameriky ani pätu. Keď mu za jediný koncert v londýnskom Wembley ponúkali 100 tisíc dolárov, povedal jeho manažér Tom Parker: Mne a môjmu štábu by to stačilo, ale čo môj úbohý chlapec?

Čo stálo za tým, že s výnimkou piatich koncertov v troch kanadských mestách v roku 1957 a improvizovaného minikoncertu v parížskom Lide 3. júna roku 1959, Elvis nikdy mimo svojej vlasti nekoncertovali? Podľa niektorých zdrojov trpel Presley už pred nástupom vojenskej služby averziou k lietaniu po tom, čo pri lete na nahrávanie v Nashville v apríli 1956 došlo k núdzovému pristátiu. Podľa iných mal jeho manažér, v Holandsku narodený Tom Parker, nejaké nedoriešené hriechy u európskeho Interpolu a bol teda na starom kontinente nežiadúcou osobou.


Počas vojenskej služby v niekdajšom Západnom Nemecku sa Elvis Presley na samom sklonku 50. rokov na party vo svojom dome v Bad Nauheime zamiloval do nádhernej štrnásťročnej, len163 centimetrov vysokej
Priscilly Beaulieu. Jej adoptívny otec tam slúžil ako kapitán. Raz vošla Priscilla do miestnosti v námorníckych šatách s bielym golierikom a Elvis v úžase vyskočil zo stoličky so slovami: Kde si sa celý môj život schovávala?

Elvisa fascinovala Priscillina čistota. Po čase sa priateľom zveril, že ju má rád, nikdy by jej neublížil a že ich vzťah je čisto platonický. Po návrate z vojny domov Priscille v jednom kuse telefonoval, čo mu samozrejme nebránilo v tom, aby plietol hlavu hollywoodskym hviezdičkám. Po dvoch rokoch sa Elvisovi podarilo prehovoriť rodičov dievčaťa, aby jej dovolili žiť s jeho babičkou a s otcom v jeho vile Graceland v americkom Memphise.

Priscilla vo svojom životopise po mnohých rokoch priznala: Učil ma všetko, ako sa obliekať, ako chodiť, ako sa líčiť a česať, ako sa správať, aj ako sa milovať. A ja som to všetko robila tak, ako si želal. Zobrali sa 1. mája 1967 v Las Vegas a rok neskôr sa im narodila dcéra Lisa Marie. Elvis dcéru zbožňoval a svoju lásku k nej prejavoval prehnanými darmi. K druhým narodeninám od neho dostala diamantový prsteň a norkový kožuch.

Elvisova vyťaženosť, nahrávanie a filmovanie však spôsobili, že sa oveľa menej venoval Priscille. Ich súžitie narušila i nejedna spevákova milostná avantúra. Rozviedli sa v roku 1972, no ostali si blízki až do spevákovej smrti. Bohatá vdova nemala núdzu o priazeň mužov. Jej milencami okrem iných boli aj herec Richard Gere alebo spevák Julio Iglesias. Dvadsaťdva rokov žila s americkým podnikateľom Marcom Garibaldim, s ktorým má syna.

Ťažko možno uveriť tomu, že sa z naivnej Priscilly, ktorá podľa svojich vlastných slov do 29 rokov nikdy nepodpísala jediný šek, stala úspešná herečka a predovšetkým veľmi priebojná podnikateľka, ktorá sa nebývalou mierou zaslúžila o to, že Presley aj štyridsať rokov po svojej smrti patrí medzi najviac zarábajúcich svetových umelcov.

Takmer všetko, načo siahla, dokázala premeniť na zlato. V roku 1982 sa zaslúžila o to, že Elvisovo niekdajšie sídlo Graceland bolo otvorené verejnosti a stalo sa z neho niečo medzi múzeom a zábavným parkom. Hneď po Bielom dome. Pred deviatimi rokmi nechala Priscilla do slávnych Elvisových vianočných piesní zaspievať slávne americké popové a country speváčky a vznikol album Duety. V roku 2010 vyšiel zas album Viva Elvis, na ktorom fanúšikovia mali možnosť počuť pôvodný Elvisov spev zasadený do širokého spektra nových hudobných aranžmánov. Tento nový zvuk ukázal Elvisovu všestrannosť a schopnosť majstrovsky zvládnuť všetky hudobné žánre. Všetky piesne z albumu zazneli v rovnomennej veľkej šou v Las Vegas, kde Priscilla osobne dohliadala na vznik predstavenia, choreografie a dych berúcich tanečných kreácií uznávaného Cirque du Soleil. A Priscilla pochopiteľne stojí aj za troma úspešnými albumami, na ktorých nechala v rokoch 2015 – 2017 nahrať k Elvisovmu hlasu britský The Royal Philharmonic Orchestra.

Nikoho teda neprekvapí, že práve Priscilla stojí aj za unikátnym projektom Elvis – Live On Screen, vďaka ktorému ožijú po USA, Veľkej Británii a Nemecku aj v Prahe slávne piesne kráľa rokenrolu. Konkrétne 8. júna 2018 v pražskej 02 Aréne. Piesne Elvisa Presleyho na koncerte v Prahe zahrá Český národný symfonický orchester, čo celému programu dodá veľkú silu.

Fanúšikovia uvidia Elvisa na veľkoplošnej obrazovke, z ktorej im bude spievať na originálnych záberoch a nanovo zremasterovaných zvukových záznamoch. Spojenie jeho nádherného hlasu s živým orchestrom a vokálmi vytvorí veľkolepú šou jedného z najslávnejších spevákov všetkých čias, ktorý sa týmto vracia na svetová pódia.

Priscilla Presley potom osobne počas koncertu vyrozpráva mnoho príbehov spojených s Elvisom. Navyše zapojí aj samotných divákov do spomienok na svojho niekdajšieho manžela, ktorý v Európe nikdy nevystupoval.