Emeli Sandé ešte komornejšia, ešte osobnejšia, ešte lepšia

Na tento album sa čakalo štyri a pol roka. Po emóciách a po hitoch, ktoré Emeli Sandé zanechala po svojom debutovom albume Our Version Of Events, to bolo čakanie veľmi intenzívne a aj keď časom intenzita opadala, verím, že nikto nezabudol. Po hitoch Daddy, Next To Me a My Kind Of Love sa zabudnúť nedalo.

Každým rokom som aj ja v nádeji očakával nový album Emeli Sandé. Fakt, že z toho predošlého vytrieskali maximum (vyšli tri verzie) je neodškriepiteľný, no štyri a pol roka je pri začínajúcej speváčke naozaj dlhý čas. Emeli sa v tom období venovala rodine a dávala sa dohromady, pretože ako sama hovorí, úspech a to, čo po ňom nasledovalo s ňou poriadne zamávali.

emeli-sande-long-live-the-angels-2016-2480x2480-standardA navyše tu bol neskutočný záväzok potvrdiť, že silný debut nebol iba náhoda a že nasledujúcim albumom potvrdí svoje kvality. Nie pre nič sa hovorí, že druhým albumom vlastne interpret potvrdzuje svoje kvality, pretože úspech toho prvého môže byť náhoda. Slovo náhoda však v prípade Emeli Sandé neexistuje. Jej novinka Long Live The Angels je toho jasným dôkazom.

Posledné štyri roky v živote speváčky sa odzrkadľujú aj v aktuálnej nahrávke. Tá je ešte osobnejšia, než jej predchodca. Je tiež oveľa viac komornejšia. Hutné hudobné základy vystriedal striedmy hudobný sprievod, emócie vytvárajú silné zbory, ktoré sú súčasťou viacerých pesničiek. Najvýbušnejším, ak sa to tak dá nazvať bol jednoznačne debutový singel Hurts. Ten mal zrejme dokázať (a dokázal), že speváčka je vo výbornej forme a poslucháč sa má na čo tešiť.

V celkovom kontexte však album s uvedenou skladbou nemá nič spoločné. Hneď ďalší singel Breathing Underwater ukázal cestu, ktorou by sa nahrávka mohla (tiež) poberať a oveľa viac vystihuje celkovú náladu excelentného albumu.

Poslucháč však na platni nájde ešte viac nahé skladby ako je táto. Napríklad hneď úvodná Selah, ale hlavne tretia v poradí Happen, v ktorej vyznieva najmä speváčkin hlas, keďže dominujúcim nástrojom je gitara a celkovú nahotu zakrýva ešte klavír. Excelentné. Emeli Sandé dala na novej platni priestor emóciám, tomu, čo prežila a prostredníctvom pätnástich skladieb na základnej verzii albumu berie poslucháča do svojho sveta. Tá návšteva je neuveriteľná úprimná a dojemná.

Veľký hlas, veľká duša, veľká osobnosť. Presne tak pôsobí Emeli Sandé na albume Long Live The Angels, ktorého špeciálna verzia prináša tri skladby navyše, osobný list pre majiteľa nahrávky a niekoľko fotografií. Vskutku exkluzívny darček. V tomto špeciálnom prevedení viac ako hodina zrejme najlepšieho albumu tohto roka. Ak hľadáte na hudobnom nebi svojho anjela, tak zrejme práve prilieta.

Pavol Božík
95%

Tracklist albumu Long Live The Angels:
Selah
Breathing Underwater
Happen
Hurts
Give Me Something
Right Now
Shakes
Garden
I´d Rather Not
Lonely
Sweet Architect
Tenderly
Every Single Little Piece
Highs & Lows
Babe
Kung Fu
Somebody
This Much Is True

Vydavateľstvo: Virgin Records (na Slovensku distribuuje Universal Music)
Digitálny predaj: Supraphonline.cz
Rok vydania: 2016
Celkový čas: 62:17
Počet piesní: 18 (špeciálna edícia)