Eros Ramazzotti prináša pozitívne posolstvo

Na talianskej hudbe ma fascinuje jej skutočnosť. Talianski skladatelia a interpreti akoby naozaj prežívali to, o čom spievajú. Nesledujem to dopodrobna, ale v prípade umelcov ako Gianna Nannini, Zucchero, Tiziano Ferro, Nek a samozrejme Eros Ramazzotti, to platí na sto percent.

Od vyjdenia Ramazzottiho debutového albumu Cuori agitati prešlo na konci januára neuveriteľných 34 rokov, počas ktorých si spevák vybudoval a následne hlavne udržal status medzinárodnej hviezdy, ktorej sa podarilo svojou prevažne romantickou tvorbou prekročiť hranice Talianska, ale i samotnej Európy.

Za tých 34 rokov Ramazzotti vydal 14 štúdiových albumov, pričom ten posledný s názvom Vita ce n’è uzrel svetlo sveta koncom novembra minulého roka. Talianska stálica ho vydala po zhruba tri a pol ročnej štúdiovej prestávke na CD i na vinylovej platni (pre zberateľov dokonca limitovaný číslovaný počet kusov) a samozrejme hneď v taliančine i španielčine.

Momentálne 55 ročný taliansky interpret si pätnásť nových piesní nadelil ako darček k svojmu životnému polojubileu a pri vydaní niekoľkokrát zdôraznil, že ním chce hlavne odovzdať svetu pozitívne správy a pozitívnu energiu, pretože svet to momentálne veľmi potrebuje. A uznávam, že Ramazzottimu sa darí šíriť prostredníctvom albumu Vita ce n’è pozitívne posolstvo naplno a presvedčivo.

Zrejme iba ťažko by sme od ikony talianskeho romantického popu očakávali razantnú zmenu štýlu. A ešte ťažšie by sme mu to uverili. A tak Eros Ramazzotti prostredníctvom pätnástich nových piesní opäť ide na istotu a poslucháč na jeho novinke nachádza niekoľko energických skladieb s duchom pravej talianskej živočíšnosti, samozrejme nemôžu chýbať balady a tiež triptych duetov, na ktoré sme si v prípade Erosa Ramazzottiho v posledných rokoch už akosi zvykli.

Osobne mi viac vyhovuje dynamické ja Erosa Ramazzottiho, na druhej strane však na jeho baladách obdivujem finálnu produkciu, vďaka ktorej to nie sú iba obyčajné balady, ale poslucháč sa môže v každom prípade tešiť na veľkolepé hudobné vyvrcholenie. Pri duetách Ramazzotti tento raz nesiahol po tak silných menách ako Tina Turner, či Cher, ale aj po boku Helene Fischer či Luisa Fonsiho sa cíti bezpečne a v ich spoločnosti dokáže vymlátiť istý hit.

Ramazzottiho novinka Vita ce n’è možno až tak neprekvapí, ale na druhej strane neurazí a nesklame. Je to Eros Ramazzotti v najlepšej forme, ktorú predvedie 5. októbra v Bratislave, kde sa zastaví v rámci svojho svetového turné, pričom ak dobre počítam, pôjde už o piatu Erosovu zastávku na Slovensku, čo svedčí o tom, že sympatie sú vzájomné.

Pavol Božík
80%

ZOZNAM SKLADIEB (EROS RAMAZZOTTI – VITA CE N’è / LP):
Per Il Resto Tutto Bene
Vita ce n’è
Vale per sempre (feat. Alessia Cara)
Siamo
In primo piano
Ti dichiaro amore
Per le strade una canzone (feat. Luis Fonsi)
Una vita nuova
Ho bisogno di te
Due volonta
Nati per amare
Dall‘ altra parte dell‘ infinito
Buonamore
Avanti cosi
Per il resto tutto bene (feat. Helene Fischer)

Vydavateľstvo: Universal Music
Rok vydania: 2018
Celkový čas: 53 minút
Počet piesní: 15